Diagnozuoti ligas galima ir pagal odos būklę.

Sveiki savame kailyje

Grožis Sveikata

Diagnozuoti ligas galima ir pagal odos būklę.

Specialistai išskiria mažiausiai penkiolika simptomų, įspėjančių apie vidaus organų bėdas.

Nuo baltos iki mėlynos

Pageltusi oda – būtina kuo skubiau pasitikrinti kepenis ir tulžies pūslę. Galbūt užsistovėjo tulžis, prasidėjo uždegimas.

Pieno baltumo oda – kaltininkė gali būti arba geležies stokos anemija arba kvėpavimo sutrikimai: plaučių, bronchų ligos. Būtų gerai išsitirti kraują ir pasidaryti plaučių rentgeno nuotrauką.

Bendras pablyškimas ir dėl to melsvą atspalvį įgavusi oda, ypač nosies ir lūpų trikampyje, taip pat nagų pamėlimas – vienas ryškiausių širdies problemų simptomų. Reikia kuo skubiau patekti į konsultaciją pas kardiologą, kuris padarys širdies elektrokardiogramą bei skirs veloergometrijos tyrimą.

Marmurinė oda – blyški su melsvomis gyslelėmis – byloja apie prastą kraujagyslių būklę, vitaminų C ir E stygių.

Glebi, kabanti oda – organizmą sekinančių lėtinių sisteminių ligų, tokių, kaip diabetas, kiti endokrininiai sutrikimai, išorinis požymis.

Blizganti oda – neurotinių sutrikimų ženklas.

Riebia oda pasireiškia riebalų liaukų hiperfunkcija arba lipidų (riebalų) apykaitos sutrikimas. Būtų gerai išsitirti virškinimo sistemą ir pasidaryti bendrąjį kraujo tyrimą.

Raudonos dėmės ant veido ir kaklo, atsirandančios periodiškai, dažniausiai reiškia alergiją – maistui arba vaistams. Jeigu parausta visas veidas ir krūtinė, ypač po fizinių krūvių, tai jau vienas iš hipertenzijos simptomų (dėl aukšto spaudimo kraujas suplūsta į viršutinę kūno dalį).

Bėrimas stambiais raudonais spuogais ant veido ir kūno – arba skrandžio ir žarnyno bėdos (dažniau žarnyno), sukeliančios intoksikaciją, arba organizme yra vyriškų hormonų perteklius – vadinamoji hiperandrogenija.

Sausa, tarsi vaškinė oda įspėja apie sutrikusį virškinimą. Tai gali būti lėtinio gastrito, skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opaligės pasekmė. Naudinga būtų pasidaryti gastroskopijos tyrimą.

Išsausėjusios odos plotai ant alkūnių reiškia, kad susilpnėjęs bendrasis imunitetas, prasidėjusi avitaminozė ir ypač trūksta B grupės bei A vitaminų.

„Žąsies odos“ plotais reiškiasi alergijos vaistams, švaros priemonėms arba kosmetikai.

Blyški, šiek tiek suglebusi ir pabrinkusi oda – ypač veido ir blauzdų, – gali įspėti apie inkstų ligas, o ir šiaip kažkokius šlapimo šalinimo sistemos sutrikimus. Reikia išsitirti šlapimą, pasidaryti biocheminį kraujo tyrimą, mažojo dubens organų echoskopiją.

Pilkšva oda su juodu atspalviu – inkstų nepakankamumo ženklas.

Grublėta, nelygaus atspalvio oda – reakcija į organizme susikaupusius šlakus bei toksinus.

Prisilietimas gali ir susargdinti…

Viena nuostabiausių odos savybių yra jautrumas.

Psichologai skiria trijų rūšių žmonių prisilietimus: energetinius, simbolinius ir seksualinius. Per juos mes gerokai jautriau nei per žodžius ar žvilgsnį pajuntame kitų žmonių nuotaiką bei tikruosius ketinimus mūsų atžvilgiu. O tikslai, kurių vedamas tas kitas žmogus prie mūsų liečiasi, gali net paveikti mūsų savijautą.

Mokslininkų aiškinimu, mums nemalonaus žmogaus prisilietimas sukelia organizme pasipiktinimo bangą. Tai tarsi kokie vidiniai trukdžiai, paskatinantys nervų galūnes siųsti smegenims pavojaus signalą. Dėl to įvyksta galingas streso hormonų adrenalino ir noradrenalino išsiskyrimas, išprovokuojantis adrenalininę reakciją: per kūną pereina virpulys, šoka kraujospūdis, kraujyje padaugėja cukraus.

Žmonės, kuriems darbo reikalais arba dėl kokių nors kitokių aplinkybių tenka dažnai spausti ranką tiems, kam jie mieliau skeltų antausį, rizikuoja gerokai dažniau patirti nervų krizes, infarktus, insultus. Šį dažniausiai verslininkus ir dar politikus kamuojantį negalavimą psichologai net yra pakrikštiję nemalonių rankos paspaudimų sindromu.

…ir pagydyti

Mūsų oda lygiai taip pat atpažįsta ne tik nemalonius, bet ir malonius prisilietimus. Ypač šį gebėjimą išvystęs moters organizmas.

Moterų oda turi 15 proc. daugiau nervų galūnių, taigi atitinkamai yra jautresnė. Dėl to moterims taip patinka būti glostomoms, o ir pačioms liesti.

Tokį įprotį skatina hormonas oksitocinas, dalyvaujantis stimuliuojant smegenų veiklą, taigi iš esmės moterims geriau mąstyti, kai jos prie ko nors liečiasi.

Vyrai, palyginti su moterimis, – tikri storaodžiai. Ir tiesiogine šio žodžio prasme: jų oda 1,5 karto storesnė. Todėl stiprioji lytis pirmenybę teikia šiurkštesniems fiziniams prisilietimams: apsikabinimams, rankų paspaudimui.

Moksliškai įrodyta, kad nuo mylimo žmogaus prisilietimo organizme pradeda išsiskirti daugiau endorfinų – keliančių nuotaiką ir suteikiančių laimės pojūtį. O dar malonaus mums žmogaus lietimasis pristabdo streso hormono kortizolio, dirginančio klajojantį nervą, išsiskyrimą. Tai savo ruožtu stabilizuoja širdies ritmą, kvėpavimą, kraujospūdį. Organizmas net išskiria daugiau insulino, dėl ko geriau pasisavinamas maistas.

     Įdomūs faktai

  • Mūsų oda yra visavertis organas, papildantis ir dubliuojantis įvairių kitų vidinių sistemų funkcijas. Ji aktyviai dalyvauja kvėpavimo, šalinimo, medžiagų apykaitos procesuose.
  • 2 kvadratiniai metrai – toks yra vidutinis bendras žmogaus odos plotas.
  • Odos masė – nuo 7 iki 11 kg.
  • Žmogaus oda per parą išskiria vidutiniškai 1 litrą prakaito. Fizinių krūvių metu – nuo 2 iki net 7 litrų.
  • 72 proc. odos audinių sudaro vanduo.
  • Skirtingi mūsų odos plotai nuolat atsinaujina, o kartą per 15–20 dienų mes visiškai pakeičiame odą.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *