Su amžiumi daugėja „meilės hormono“

Įvairenybės Mokslas

Kuo susiję įsimylėjimas, atjauta ir dosnumas? Gali būti, kad visų jų priežastis hormonas oksitocinas, dar vadinamas meilės hormonu.

Šis hormonas stiprina socialinius ryšius – ne tik tarp mamos ir vaiko, kaip buvo manyta anksčiau, bet ir tarp draugų, meilužių bei apskritai tarp artimųjų.

Ir ne tik: yra įrodymų, kad šis hormonas skatina ir norą padėti, palaikyti, dalyvauti kažkieno gyvenime ir pan.

Oksitocino kiekis kiekvieno organizme yra skirtingas. Tačiau, kaip rašo naujausio straipsnio moksliniame žurnale „Frontiers in Behavioral Neuroscience“ autoriai, su amžiumi „meilės hormono“ organizme daugėja.

Tai nustatyta eksperimente, kuriame dalyvavo daugiau nei du šimtai savanorių nuo 18 iki 99 metų.

Jiems buvo parodytas vaizdo įrašas apie vėžiu sergantį vaiką, po kurio – kaip buvo žinoma iš ankstesnių eksperimentų – padidėja oksitocino lygis.

Tie, kurie jį žiūrėjo, buvo pasiruošę paaukoti tam tikrą sumą labdaros organizacijoms, padedančioms vėžiu sergantiems vaikams. Tačiau žmonės, kurių oksitocino kiekis buvo didesnis, buvo labiau pasirengę aukoti; be to, kaip parodė psichologiniai klausimynai, jie buvo labiau linkę padėti kitiems.

Įdomiausia, kad labiausiai „meilės hormono“ lygis ir noras padėti sergantiems vaikams augo vyresnio amžiaus žmonėms, o didelė oksitocino atsarga organizme sutapo su didesniu pasitenkinimu gyvenimu.

Tikriausiai šie rezultatai nestebintų eksperimente dalyvavusių žmonių draugų ar artimųjų.

Tiesa, rezultatai gali būti visai kitokio pobūdžio – darbo autoriai perspėja, kad jų eksperimentą reikėtų pakartoti su kitais savanoriais iš kitų socialinių sluoksnių.

Visgi galima daryti prielaidą, kad to paties socialinio sluoksnio, tokio pat išsilavinimo, pajamų ir panašaus lygio vyresnio amžiaus žmonės yra labiau linkę padėti kitiems nei jaunesni.

Kalbant apie oksitociną, reikia prisiminti, kad jį galima vadinti „meilės hormonu“ tik su tam tikromis išlygomis: jo veikimas priklauso nuo socialinio konteksto ir kai kuriais atvejais sukelia ne meilę, o netgi agresiją.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *