Rožių šeima – labiausiai ligų kamuojama augalų šeima pasaulyje.

Pagalba spygliuotoms gražuolėms

Gėlės ir augalai

Rožių šeima – labiausiai ligų kamuojama augalų šeima pasaulyje.

Laimė, jūsų rožynas veikiausiai niekada neužsikrės dauguma jų. Bet tai dar ne priežastis atsipalaiduoti.

Yra mažiausiai trys rožių ligos, kurios anksčiau ar vėliau apsilanko kiekviename sode. Tai lapų dėmėtligė, miltligė ir puvinys. Jeigu mokėsite jas suvaldyti, turėsite faktiškai sveiką gėlyną.

Nuo vietos, kur yra sodas, ir oro sąlygų labai priklauso, kaip smarkiai šie grybeliai pažeis jūsų rožes. Pavyzdžiui, jeigu gegužę pasitaiko šiltos dienos ir vėsios naktys, susidaro idealios sąlygos grybelinėms augalų ligoms plisti. Tą patį blogį padaro ir ilgai užsibuvę drėgni orai vasarą: dažnas rūkas, sunkios rasos, susikaupusi drėgmė.

Tačiau atidus sodininkas gali sumažinti ligų daromą žalą.

Pirmiausia, rožių krūmus reikia sodinti erdviai, gana dideliu atstumu vienas nuo kito, kad būtų užtikrinta gera oro cirkuliacija. Taip pat neperlaistyti. Jeigu oras gana drėgnas, verčiau laistyti iš ryto, o ne vakare, kad perdien vandens perteklius išgaruotų. Pastaraisiais metais išvesta daug naujų rožių rūšių, atsparių ligoms. Jos – puiki investicija. Rožių augintojų patirtis rodo, kad net ir tuo atveju, jei iš sode augančių rožių tik mažuma bus ligoms atsparių rūšių, ligos kitas rožes pažeis tik minimaliai. Ką daryti, jeigu rūšis, kurią jūs žūtbūt norite auginti – dėl spalvos, retumo, aromato ar kitų priežasčių – yra neatspari ligoms? Geriausia išeitis – izoliacija. Auginkite tokią rožę kuo atokiau nuo visų kitų. Taip sumažinsite užkrato tikimybę.

Be to, į ligas linkusius augalus reikia kruopščiai prižiūrėti. Svarbiausia – saugoti rožių lapus nuo drėgmės, užtikrinti, kad vieta, kur jos auga, gerai vėdintųsi.

Bet jeigu visos pastangos nueina veltui ir apsaugoti rožių nuo grybelio nepavyksta, reikia skubiai imtis rimtų priemonių. Viena išeitis – chemija. O jeigu siekiate savo rožes auginti ekologiškai, išbandykite purškiamą universalią priemonę iš susmulkinto vidutinio dydžio svogūno, 3–4 skiltelių česnako (sutraiškyto), 1/2 aitriosios paprikos (sutrintos) ir 1 1/2 šaukšto valgomosios sodos bei 1–2 lašų insekticidinio muilo (jei nėra po ranka – indų ploviklio), kad skystis geriau priliptų prie rožių lapų.

Česnakus, svogūną ir papriką reikia užmerkti litre šilto vandens valandai. Tuomet nukošti per marlę ar kito reto audinio skiautę ir suberti į skystį sodą.

Į purkštuvą įpilkite tik vieną dalį nukošto skysčio ir atskieskite 4 dalimis šilto vandens. Šiuo švelniu ir nei žmonėms, nei gyvūnams nepavojingu mišiniu lengvai nupurškus rožes, daugeliu atvejų pavyksta apsaugoti jas nuo užkrato ir visai neprastai atbaidyti vabzdžius kenkėjus.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *