Kaip prižiūrėti agurkus vasarai baigiantis, kad jie megztų iki pat šalnų.

Ilga ir dosni agurkų vasara

Gėlės ir augalai Sodas

Kaip prižiūrėti agurkus vasarai baigiantis, kad jie megztų iki pat šalnų.

Prasidėjus agurkų sezonui, daržininkai vos spėja kaitinti stiklainius ir smulkinti žalumynus salotoms. Tačiau kad ir kiek rūpesčių būtų darže liepą–rugpjūtį, būtina rasti laiko agurkams prižiūrėti. Antraip malonūs konservavimo darbai labai greitai baigsis.

Jeigu tą jau patyrėte, žinokite, nesate vieni. Dažnas sodininkas pastaruoju metu skundžiasi staiga megzti liovusiais agurkais. Ir ne dėl to, kad suklydo įsivaizduodamas, jog agurkų auginimas – jokių paslaptingų žinių nereikalaujantis užsiėmimas. Tą daryti tikrai paprasta. Bet yra keli aspektai, į kuriuos būtina atsižvelgti norint krimsti agurkus iki pat sezono pabaigos.

Ne tik derliaus metas

Vidurvasaris – metas, kai intensyviai megzti pradeda nebe tik šiltnamio, bet ir lauko agurkai. Tad nenuostabu, jog liepą įsivaizduojame palaistysią kokį kartą lysves, periodiškai išlaisvinsime jas bei tarplysvius nuo piktžolių, ir agurkai klestės.

Iš tikrųjų taip prižiūrimi agurkai megs tik kokias 2–3 savaites ir derlius nebus didelis. Salotoms, žinoma, užteks, bet jei svajojate aprūpinti konservais visą giminę, gali ir nepasisekti.

Pirmasis dalykas, kurį reikia atminti, kad tuo laikotarpiu agurkų priežiūra šiltnamyje ir atvirame grunte dar gerokai skiriasi. Augančiuosius lauke reikia dažniau laistyti, o šiltnamyje – vėdinti. Lauko agurkus dera ir dažniau profilaktiškai apdoroti priemonėmis nuo kenkėjų bei ligų (idealiausia būtų po kiekvieno lietaus). Tik trąšų poreikiu abiejų rūšių agurkai iki liepos daugmaž susilygina.

Laistymas. Po žydėjimo agurkams reikia labai daug vandens – ir ne tik šaknims, bet ir lapams. Todėl laistomi jie gan gausiai: po 8–12 litrų šilto vandens kvadratiniam metrui. Dėl visiems aiškių priežasčių prie šaknų tas vanduo pilamas tik anksti rytą, ant lapų – tik vakarais, kai atslūgsta karštis.

Dirvą aplink kiekvieną augalą reikia sudrėkinti 15 cm skersmeniu ir taip, kad drėgmė prasiskverbtų į 20 cm gylį. Tačiau ant šaknies kaklelio neturi patekti nė lašo vandens!

Paliejus agurkus šiltnamyje, jį reikia išvėdinti.

Tręšimas. Stipriems ir gausiai derantiems augalams ir liepą reikia trąšų. Tik jau nebe tiek daug azoto, o labiau kalio ir fosforo, taip pat mikroelementų.

Visaverčiam agurkų vystymuisi derėjimo laikotarpiu reikalingi 2–3 tręšimai. Pačioje jo pradžioje agurkai laistomi kompleksinėmis azoto, fosforo ir kalio trąšomis – 1 šaukštas 10 litrų vandens. Po poros savaičių – 0,5 litro skysto galvijų mėšlo ir 1 šaukštu kalio sulfato, ištirpintais kibire vandens. Trečiąkart agurkai tręšiami rugpjūtį, bet apie tai kiek vėliau.

Apsauga. Apsaugoti agurkus nuo kenkėjų atsiradimo praktiškai neįmanoma. Bet tai, ar į juos įsisuks ligos, priklauso išskirtinai nuo jūsų žinių bei priežiūros.

Stiprus, tinkamai patręštas augalas, kurį šeimininkas profilaktiškai apdoroja liaudiškomis priemonėmis (chemijos juk mezgimo laikotarpiu nepanaudosi), tampa beveik atsparūs daugeliui ligų. Ir priešingai: nelaistomi agurkai, tręšti tik prieš sodinimą, – idealus taikinys grybeliams ir bakterinėms infekcijoms.

Laiku agurkus tręšiant, tinkamai prižiūrint ir sergstint nuo kenkėjų bei ligų visiškai įmanoma paskatinti juos megzti vaisius iki pat pirmųjų šalnų.

Ką reiškia „liaudiškos priemonės“?

Kai kurie daržininkai, pavyzdžiui, agurkus profilaktiškai purškia pienu su jodu: 1 dalis pieno, 9 dalys vandens ir 3–4 lašai jodo kiekvienam šios priemonės litrui. Purškiama mažiausiai kartą per 7–10 dienų.

Taip pat tinkama profilaktikos priemone laikomas sodos tirpalas (0,4 proc.) su muilu.

Bet jei tokiais metodais nepasitikite, neliks nieko kita, kaip rinktis biopreparatus. Daugelį agurkų ligų perneša vabzdžiai kenkėjai, tokie kaip amarai. Jeigu neapsaugosite agurkų nuo jų reidų, derliaus irgi nebus.

Kenkėjų kontrolė atliekama reguliariai apžiūrint lysves, šalinant piktžoles ir augalines atliekas, purškiant tabako dulkių, svogūnų lukštų arba česnakų su trupučiu ūkinio muilo antpilu.

Augindami agurkus šiltnamyje, būtinai reguliariai jį vėdinkite, viduje stenkitės palaikyti 65–75 proc. drėgmę ir ne aukštesnę kaip 28 laipsnių temperatūra.

Mulčiavimas – irgi išeitis

Kaip žinote, agurkų šaknys nėra didelės, be to, paviršinės ir labai jautrios: pažeisti jas itin lengva. Patyrusiems sodininkams ir į galvą nešauna purenti žemės aplink augalus, nes tuomet derliaus garantuotai nebus.

Ypač pavojinga purenti agurkų lysvę po laistymo ar lietaus, kai gruntas suformuoja standžią plutą.

Tad jeigu nenorite savomis rankomis sumenkinti agurkų derliaus, mulčiuokite juos žemapelkių durpėmis, humusu arba šiaudais. Šiam tikslui tinka ir nupjauta vejos žolė, tik joje neturėtų būti subrendusių žolynų sėklų.

Būna metų, kai agurkai išvis dera nenoriai – tarsi juos kažkas stabdytų. Tuomet procesą įmanoma paspartinti labai nebrangiu liaudišku būdu, bet jis tinka tik šiltnamiams.

Susiraskite kelias 5–10 litrų talpyklas, pripildykite jas 10 proc. skysto galvijų mėšlo, vištų mėšlo arba fermentuoto žolių antpilo tirpalo ir išdėliokite šiltnamyje. Vienos tokios talpyklos pakanka derėjimui stimuliuoti 3–4 kvadratinių metrų plote (su sąlyga, kad šiltnamyje labai gera ventiliacija).

Ką veikti rugpjūtį

Šį mėnesį prie visų liepos procedūrų, kurias turi atlikti agurkus auginantys daržininkai, prisideda dar vienas darbas – pažeistų agurkų lapų šalinimas.

Kad ir kaip kruopščiai rūpinsitės savo augintiniais, vasarai einant į pabaigą jų lysvėse jau neišvengiamai tarps kenkėjai ir visokios ligos. Pastarųjų veikiami, taip pat natūraliai sendami agurkų lapai ima gelsti, džiūti, stiebai plonėja ir vaisiai keičia formą, spalvą, skonį.

Bet nors agurkų sezonas nėra amžinas, augalų apmirimą galima pristabdyti reguliariai skinant pageltusius lapus – suprantama, nevartant šakų ir jų netraumuojant.

Prailgins agurkų gyvavimą ir paskutinis tręšimas per lapus rugpjūtį: 10 litrų vandens – 1 šaukštas superfosfato ir 1 šaukštas kalio sulfato.

Taip pat augalus galima purkšti rūgusiu pienu (1 dalis rūgpienio ir 3 dalys vandens) arba pasukomis (1:3).

Tinkamai prižiūrimi, agurkai šiltnamyje gali derėti iki pat rugsėjo. Lysvėje to iš jų išsireikalauti bus sunkiau – vėsios rugpjūčio naktys agurkams nepatinka. Tad nors iš principo agurkai nėra tokie jautrūs temperatūrų šuoliams, kaip kai kurios kitos kultūros, rugpjūtį augančiuosius lauke jau geriau dengti nakčiai polietileno arba agroplėvele, ypač tuomet, kai oro temperatūra nukrenta žemiau nei 10 laipsnių.

     Naudinga

Skinti agurkus irgi reikia mokėti, kad jie netaptų paskutiniai tą sezoną.

  • Renkant derlių, šliaužiančių agurkų stiebų negalima apversti, nes paskui augalui teks paaukoti daug vidinių išteklių, kol grąžins lapus į tinkamą saulės atžvilgiu poziciją.
  • Nuskinti agurkus reikia su vaiskočio dalimi ją atsargiai nupjaunant arba nulaužiant.
  • Jeigu skinant agurką dalis jo nulūžo ir liko kabėti, ją būtina pašalinti, kad ilgainiui neįsimestų puvinys.
  • Agurkus skinti patariama kas 2–3 dienas, kad neperaugtų, ir augalas neeikvotų jiems jėgų, užuot mezgęs naujus vaisius.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *