Infekcijos simptomai, kurių negalima ignoruoti.

Ausies uždegimas – visai nevaikiška liga

Sveikata

Infekcijos simptomai, kurių negalima ignoruoti.

Kodėl taip svarbu neužleisti ausų infekcijų? Jau vien dėl to, kad tokie negalavimai dažniausiai būna itin skausmingi, ką ir kalbėti apie keliamus pavojus klausai. Taigi susipažinkite su šių infekcijų simptomais, skirtingomis jų rūšimis ir žinokite, ko imtis, jeigu įtariate, kad galėjote susirgti.

Neaplenkia ir suaugusiųjų

Kas pirmiausia ateina į galvą išgirdus diagnozę „ausies uždegimas“, tai kiaurą naktį verkiantys kūdikiai ir paklaikusios tėvų akys. Bet nors tokios ligos iš tiesų dažniausiai puola mažuosius, negaili jos ir suaugusiųjų. Tad įtarę kažką negero neskubėkite moti ranka, kad jums tai negresia. Ir jokiu būdu neignoruokite nemalonių pojūčių. Nes priklausomai nuo individualių faktorių – tokių, kaip simptomų stiprumas ir jų progresavimo greitis, – ankstyva ausies uždegimo diagnozė ir kuo skubiau pradėtas gydymas gali apsaugoti nuo labai rimtų komplikacijų. Taip pat ir papildomo gydymo ar net chirurginio įsikišimo būtinybės.

Gydytojai otorinolaringologai įspėja, jog ausies infekcijų gali būti labai įvairių. Vienos jų pažeidžia vidinę ausį, kitos – vidurinę arba išorinę, ir gali būti arba bakterinės, arba virusinės (kurių, primename, antibiotikai neišgydys). Infekcijos gali būti ūmios – tokios užklumpa netikėtai, bet ir ilgai neužsibūna. Tačiau virsta ir lėtinėmis. Tokiu atveju tenka arba ilgai gydytis, arba nuolat tikėtis jos pasikartojant. Dėl visų šių priežasčių pacientui pačiam pravartu išmanyti, ko reikėtų tikėtis užkluinfekcijai, kad nepavėluotų kreiptis į gydytoją.

Vidinės ausies infekcija

Visi žinome, kad mūsų klausą ir pusiausvyrą užtikrinantys organai yra būtent vidinėje ausyje. Tad kai infekcija sukelia jos uždegimą arba pažeidžia nervus, užtikrinančius signalų tarp vidinės ausies ir smegenų praeinamumą, visa ši „žinučių“ siuntinėjimo sistema sutrinka. Ir pasipila labai nemalonūs simptomai.

Laimė, vidinės ausies infekcijos, anot specialistų, nėra labai dažnos. Bet aukomis dažniausiai renkasi suaugusius pacientus.

Į vidinę ausį įsimetus infekcijai, gali sutinti vestibulinis nervas, labai svarbus mūsų pusiausvyrai (toks negalavimas vadinamas vestibuliniu neuritu). Dar blogiau, jei infekcija sukelia ne tik vestibulinio, bet ir kochlearinio nervo (siunčiančio garso signalus į smegenis) uždegimą. Liga, žinoma tokiu pavadinimu, gali sujaukti ne tik pusiausvyrą, bet ir klausą.

Pacientai dėl vidinės ausies infekcijos labai dažnai atsiduria ligoninių skubios pagalbos skyriuose, nes simptomai gali būti labai sunkūs ir dažnai net nepanašūs į ausies infekcijos.

Simptomai:

 • Galvos sukimasis ir svaigulys (neretai labai stiprus, paskui palaipsniui slopstantis).
 • Galimas klausos praradimas.
 • Pykinimas.
 • Vėmimas.
 • Galimas ūžesys ausyse.

Priežastys:

Vidinės ausies infekciją paprastai sukelia virusas. Tai gali būti virusas, susargdinantis visą organizmą – pavyzdžiui, mononukleoze, – arba tik pažeidžiantis vidinę ausį. Gydytojai otolaringologai prisipažįsta dar nenustatę visų virusų, sukeliančių vidinės ausies infekciją, tačiau tarp jau identifikuotų „piktadarių“ įvardija:

 • Herpes virusą.
 • Gripą.
 • Tymus.
 • Hepatitą.
 • Epšteino-Baro virusą (sukeliantį jau minėtą infekcinę mononukleozę). Beje, praėjus vidinės ausies infekcijai ir visiems simptomams išnykus labai džiaugtis nereikėtų, nes virusas vis tiek lieka organizme ir bet kada gali vėl įsišėlti.

Gydymas:

Be vizito pas otolaringologą, kurio specializacija vidinės ausies ligos, greičiausiai neišsiversite. Tokios diagnozės patvirtinamos tik po kruopščios apžiūros ir bendro sveikatos patikrinimo, nes reikia atmesti kitų galimų sutrikimų, kaip migrena ar net navikas (jie taip pat gali pažeisti klausos bei pusiausvyros funkcijas), tikimybę.

Paprastai vidinės ausies infekcijos atveju kovojama su simptomais ir laukiama, kol virusas pats praeis. Gydytojas gali skirti vaistų nuo svaigulio ir pykinimo. Jei vėmimas intensyvus, statomos lašinės. Priklausomai nuo paciento būklės, gali prireikti ir steroidinių vaistų arba antivirusinių preparatų.

Vidurinės ausies infekcija

Vidurinė ausis – tai ertmė už ausies būgnelio, kurioje yra klausomieji kauliukai. Būtent jos uždegimas užtikrina pediatrams nenutrūkstamus mažųjų pacientų srautus.

Bet nors suaugusiesiems vidurinės ausies infekcijos gerokai retesnės, tam tikri žmonės rizikuoja labiau už kitus – pavyzdžiui, rūkantieji (arba gyvenantieji su rūkaliais), sergantieji alergijomis, virusinėmis ar bakterinėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

Simptomai (suaugusiųjų):

 • Ausies skausmas (dėl spaudimo ausies būgneliui, kurį sukelia susikaupęs skystis).
 • Iš ausies bėgantis skystis.
 • Sutrikusi klausa pažeistoje ausyje.
 • Pilnumo jausmas arba spaudimas pažeistoje ausyje.
 • Lengvas svaigulys.
 • Galimas karščiavimas.

Priežastys:

Dažnas vidurinės ausies infekcijos kaltininkas būna kokia nors alergija ar viršutinių kvėpavimo takų infekcija – tai yra peršalimo ligos arba gripas. Kai, esant tokiam negalavimui, užgula nosį, ausų trimitai (ilgi siauri vamzdeliai, jungiantys vidurinę ausį su nosiarykle, ir nutekinantys ausyje susikaupiantį sekretą) irgi gali užtinti arba užsikimšti. Tuomet gleivingas sekretas įkalinamas vidurinėje ausyje ir tampa idealia terpe mikrobams daugintis ir uždegimo simptomams vystytis. Taigi visiškai natūralu, kad daugiausia vidurinės ausies infekcijos atvejų diagnozuojama žiemą, tai yra šaltuoju metų laiku ir gripo epidemijos sezonu.

Bet uždegimą taip pat gali sukelti tiesioginis arba antrinis kontaktas su tabako dūmais – jie dirgina ausų trimitus ir galiausiai juos užakina.

Gydymas:

Jeigu anksčiau išvardytus ausies uždegimo simptomus dar lydi ir karščiavimas (temperatūra šokteli aukščiau 39 laipsnių), pastebite iš ausies tekantį skystį (ženklas, kad galėjo trūkti ausies būgnelis), arba jei negalavimo simptomai stiprėja ar laikosi ilgiau nei 2–3 dienas, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

Tačiau turėkite omenyje: tik esant akivaizdiems bakterinės infekcijos požymiams gausite receptą antibiotikams (kaip pamenate, antibiotikai nepadeda virusų sukeltų infekcijų atveju, o didžioji dalis viršutinių kvėpavimo takų infekcijų kaip tik ir yra virusinės). Didesnė tikimybė, kad susidoroti su infekcija turės jūsų pačių imuninė sistema pasitelkus nereceptinius vaistus nuo skausmo (tokius kaip ibuprofenas), gleives skystinančius preparatus. Gydytojas dar patars vartoti kuo daugiau skysčių ir, jeigu esate alergikai, išrašys antihistamininių vaistų, hipertoninį nosies purškalą ar steroidinį preparatą nosiai.

Jei šeimos gydytojo skirtas gydymas nepadės – simptomai nesitrauks, iš ausies tekantis skystis neskaidrės ir nesiliaus bėgęs, gausite siuntimą pas otolaringologą. Specialistas išvalys ausies kanalą ir įvertins organo būklę. Mat kai suaugusiesiems nesiliauna iš ausies tekėjęs neskaidrus skystis, tai gali byloti apie kitokią sveikatos bėdą, nei vidurinės ausies infekcija: tokį simptomą gali išprovokuoti ir nosies polipas, ir auglys. Abiem atvejais kuo anksčiau bus nustatyta priežastis, tuo geriau. Be to, lėtinis ausies uždegimas gali pažeisti būgnelį, o labai retais atvejais sukelti net tokią rimtą komplikaciją kaip meningitas.

Išorinės ausies infekcija

Tai iš tikrųjų net ne ausies, o ausies kanalo odos infekcija. Mes ją dar žinome „plaukiko ausies“ pavadinimu.

Toks uždegimas paprastai nepaliečia nei ausies būgnelio, nei vidurinės ar vidinės ausies. Ir nors nuo jo itin dažnai kenčia plaukiojimo aistruoliai, infekcijai pasigauti nereikia olimpinio lygio įgūdžių – pakanka nesėkmingai nusimaudyti, ir po kelių dienų jau pasireiškia nemalonūs simptomai. Negalavimo tikimybę gali padidinti ir kitokia veikla gryname ore, ne vien plaukiojimas. O pelėsiams alergiški žmonės išorinės ausies infekcijai išvis būna jautresni už kitus – ypač pavasarį ir rudenį.

Simptomai:

 • Pablogėjusi klausa (garsai tarsi prislopinti).
 • Skausmas, juntamas patempus arba prispaudus ausį.
 • Niežėjimas ausyje.
 • Ausies paraudimas ir patinimas.
 • Išskyros.

Priežastys:

Įprastas scenarijus – plaukiojant baseinuose, kurių vanduo užterštas, ar nešvariuose vandens telkiniuose tokio vandens patenka į ausies kanalą, jis ten užsibūna ir tampa terpe infekcijai vystytis.

Jeigu naudojate ausies krapštukus, jie gali pažeisti ausies kanalo odą ir palengvinti svetimkūnių patekimą – ir ne tik iš vandens. Drėgnoje aplinkoje jie iškart pradeda tarpti ir taip pat sukelia infekciją. Didžioji dauguma išorinės ausies infekcijų būna bakterinės, bet pasitaiko atvejų, kai jos tiesiogiai susijusios su grybelinėmis infekcijomis – ypač pelėsiams alergiškiems arba tiesiog hiperjautriems žmonėms. Tokios infekcijos sukelia stiprų niežulį, kasantis pažeidžiama ausies kanalo oda ir per šias žaizdeles patenka uždegimą sukeliančių bakterijų.

Gydymas:

Labai dažnai išorinės ausies infekcijai įveikti pakanka receptinių antibiotinių ausies lašų arba antibiotinių lašų su kortikosteroidais. Tačiau pirmiau otolaringologas turi išvalyti ausies kanalą, kad galėtų tiksliai diagnozuoti „plaukiko ausį“ bei užtikrinti, jog vaistai pateks ten, kur reikia, taigi bus veiksmingi. Deja, tą padaryti ne visada pavyksta, nes dėl uždegimo kanalas gali ir visiškai užtinti.

Jei norite išvengti nemalonaus negalavimo, vandenyje visada dėvėkite plaukiojimo kepurėlę arba ausų kamštukus, išlipę iš vandens arba nusimaudę po dušu visada išsausinkite ausis rankšluosčiu. O kad ausies kanaluose visai neliktų drėgmės, galite trumpam nukreipti į juos plaukų džiovintuvą (tik nustatę mažiausią galingumą!).

Vaistai namuose

Dažnai gydytojai delsia skirti antibiotikus nuo ausies infekcijos, nes didelis procentas tokių uždegimų praeina savaime per kelias dienas. Tas laukimo periodas, anot specialistų, yra puikiausias metas infekcijos simptomams palengvinti pasinaudoti natūraliomis naminėmis priemonėmis, kurios sykiu taps ir paspirtimi imuninei sistemai greičiau įveikti ligą.

Tiesa, prieš išbandydami bet kokį savadarbį vaistą visada pasitarkite su gydytoju (idealiomis aplinkybėmis – išmanančiu tokius dalykus). Taip būsite tikri, kad pasirinktas gydymas jums tinka ir nereikia imtis jokių papildomų priemonių.

Štai kelios natūralios priemonės susirgus ausų uždegimu:

Raminantis šiltas kompresas. Švarią skepetą išmirkykite karštame vandenyje, išgręžkite ir pridėkite prie skaudamos ausies. Arba perpjaukite neluptą svogūną pusiau, pašildykite mikrobangų krosnelėje ar paprastoje orkaitėje ir palaikykite 1,5–2,5 cm atstumu nuo ausies (svogūnas bus per karštas priglausti). Skamba juokingai, tačiau gydytojai primena: svogūnuose apstu mikrobus naikinančių junginių, kurie pakaitinus pasklinda ore.

Česnakų aliejus. Šviežią česnaką susmulkinkite, sudėkite į užkaistą šiltą alyvuogių aliejų ir pakaitinkite dar 5–15 minučių. Kai aliejus atauš, pipete lašinkite jį į ausį po 2–3 lašus kas 2 valandas.

Česnakas – dar viena veiksminga priemonė nuo mikrobų. Tačiau ir česnakinį aliejų galima patobulinti kaitinant pridėjus į jį džiovintų tūbių. Šios žolės malšina skausmą bei turi uždegimą slopinančių savybių.

Šeivamedžio uogų sirupas. Jis ne tik puikaus skonio – šeivamedžio uogos palaiko imuninę sistemą ir veiksmingai kovoja su daugeliu virusinių infekcijų.

     Naudinga

Nors ausies uždegimą sukelianti bakterinė arba virusinė infekcija gali persiduoti iš žmogaus žmogui, savaime ausų infekcijos nėra užkrečiamos.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *