Siauralapis gaurometis, nuo seno geriau žinomas rusišku pavadinimu иван-чай, yra gana paplitęs augalas ir daugeliui veikiausiai girdėtas dėl savo gydomųjų savybių. Nors tai, ką galbūt girdėjote apie gaurometį, galime lažintis, nė iš tolo neprilygsta visai tiesai.

Žalioji arbata… iš pievos

Gėlės ir augalai Sveikata

Siauralapis gaurometis, nuo seno geriau žinomas rusišku pavadinimu иван-чай, yra gana paplitęs augalas ir daugeliui veikiausiai girdėtas dėl savo gydomųjų savybių. Nors tai, ką galbūt girdėjote apie gaurometį, galime lažintis, nė iš tolo neprilygsta visai tiesai.

O tiesa tokia, kad siauralapiuose gauromečiuose gausu visokiausių naudingųjų medžiagų, būtinų žmogaus organizmui. Vasarą ryškiai rožiniais žiedais apsipilančiose gėlėse yra daugybė mikroelementų, tokių kaip manganas, natris, magnis, kalcis, kalis, nikelis, geležis, varis. Vitamino C gauromečiuose keliskart daugiau nei erškėtuogėse. Be to, juose daug lengvai pasisavinamų baltymų, žmogaus organizme virstančių energija.

Siauralapiai gauromečiai laikomi vaistu nuo visų ligų: jie padeda gydyti ir uždegimus, ir karščiavimą, ramina nervus ir stiprina kraują, skatina žaizdų gijimą. Šį augalą patariama vartoti žmonėms, kenčiantiems dėl hipertonijos ir nemigos. Gelbsti žolynas ir nuo su adenomomis susijusių uždegimų.

Gauromečių arbata arba antpilas gerina inkstų, kepenų ir blužnies veiklą, padeda įveikti peršalimo ligas, mažakraujystę, gastritą. Teigiamai gauromečiai veikia ir endokrininę sistemą, mažina menstruacinius skausmus. Tačiau vienas iš didžiausių augalo privalumų – jis gali sustiprinti imuninę sistemą.

Siauralapių gauromečių arbata stiprina kraujagysles ir valo organizmą – pašalina sunkiuosius metalus. Žolynas naudingas ir jau sergant onkologinėmis ligomis, ir jų profilaktikai, sutrikus nervų sistemai, nuo meteorizmo ir apsinuodijus. Gauromečiai – puikus antioksidantas ir galingas natūralus „šepetys“ visam organizmui. Be to, gauromečiai gali padidinti potenciją, taigi laikomi labai naudingu augalu vyrams.

Reguliariai vartojant siauralapius gauromečius sustiprėja plaukų šaknys.

Švieži žolynų lapai arba stiebai dedami prie žaizdų. Nusideginus ir susitrenkus naudojami džiovintų gauromečių milteliai. O augalo sultys padeda malšinti visokius skausmus, sureguliuoti miego ciklą (gauromečiuose nėra kofeino), pagerinti žarnyno darbą.

Gydomųjų savybių turi ir gauromečių žiedai – taip pat ir neišsiskleidę – bei tik išsprogę lapeliai. Nužydėję gauromečių žiedynai nebetinkami rinkti.

Žolynų lapus įprasta rinkti, kai augalas žydi, tai yra maždaug nuo liepos iki rugpjūčio.

Rimtų draudimų norintiesiems pasisemti sveikatos iš siauralapių gauromečių nėra. Tik reikia turėti omenyje, kad ilgiau pavartojus gali pasireikšti toks nemalonus simptomas kaip diarėja, tad ilgiau nei dvi savaites iš eilės gauromečių antpilo ar arbatos negerti. Be to, žmonėms, sergantiems sunkiomis viršutinių kvėpavimo takų uždegimo formomis, gauromečių arbatos geriau negerti. Atsargiai ją vartoti turėtų ir besilaukiančios moterys.

     Įdomus faktas

Siauralapių gauromečių lapai vartojami kaip žaliosios arbatos pakaitalas. Jauni lapai, stiebai taip pat tinka salotoms.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *