Jeigu svajojate apie nuosavą uogų plantaciją, dabar pats tinkamiausias metas.

Metas sodinti braškes

Gėlės ir augalai Sodas

Jeigu svajojate apie nuosavą uogų plantaciją, dabar pats tinkamiausias metas.

Tačiau turėkite omenyje: sodinti savas ir pirktines braškes – tai du skirtingi darbai, reikalaujantys savitų žinių.

Pirktinės braškės

Rinktis daigus būtina labai kruopščiai. Ir geriau su uždara šaknų sistema – tokie daug lengviau prigyja ir sparčiau vystosi.

Kaip atpažinti sveikus braškių daigus? Pirmiausia iš lapų – jie ryškiai žali, blizgūs, standūs, charakteringai išgaubti. Šaknys turi užimti visą vazonėlį (jei perkate daigus durpiniuose vazonėliuose, jos turi styroti išorėje). Braškių rageliai – tai yra antžeminė daigų dalis, iš kurių vystosi 3–7 lapų skrotelės, – privalo būti ne mažesnio kaip 0,7 cm skersmens ir sodrios šviesiai žalsvos spalvos.

Tačiau atidžiausiai, kaip minėta, apžiūrėkite lapus. Blyškūs daigų lapai gali būti ragelių fitoftorozinės nekrozės požymis. Susiraukšlėję lapai – ženklas, kad daigai pažeisti žemuoginių erkių. O tamsūs arba balti taškai ant lapų byloja, kad jums siūlomos braškės serga grybelinėmis ligomis.

Vietą braškynui parinkite saulėtą, o dirvą paruoškite iš anksto. Bedžiodami ją pridėkite humuso – maždaug po 2 kibirus kiekvieniems 3 kvadratiniams metrams. Kadangi yra grėsmė kartu su žeme pernešti į lysvę kenkėjų, tokių, kaip grambuolių lervos, derėtų ją kruopščiai persijoti.

Duobutes kaskite per kastuvo aukštį ir 10–15 cm pločio. Daigus sodinkite dviem eilėmis – tokia schema populiariausia. Tarp augalų palikite 40 cm, tarp eilių – 20–30 cm tarpą.

Sodinimo darbams pasirinkite apniukusią drėgną dieną arba vakarą. Į kiekvieną duobutę berkite po žiupsnelį (3–5 g) kompleksinių mineralinių trąšų arba pusę saujos pelenų ir įpilkite 0,5 litro vandens.

Daigą išimkite iš vazonėlio su visu žemės gniutulu, įdėkite į duobutę ir apiberkite žemėmis. Atidžiai stebėkite, kad augimo taškas (arba „širdelė“ – daigo dalis, iš kurios pradeda augti visi ūgliai ir lapai) liktų sulig dirvos paviršiumi.

Pasodinę braškes, daigus paliekite.

Savi sodinukai

Jeigu norite pasidauginti jau auginamų braškių, teks padirbėti daugiau. Ir pirmas darbas bus prisirinkti plastikinių vaisių dėžių. Jas pripilkite derlingos žemės, gausiai ją paliekite ir 5 cm tarpais išsodinkite nuo ūsų surinktas jaunas skroteles. Kad naujieji augintiniai spėtų įsišaknyti, geriau tą daryti dar rugpjūtį.

Dėžes pastatykite į visišką pavėsį. Taip užsitikrinsite, kad žus mažiau sodinukų, jeigu neturėsite galimybės laiku jų palaistyti – orai vis dar saulėti ir gana šilti bei sausi.

Vėsiu oru braškes pakanka laistyti vieną kartą per savaitę, jei karšta, geriau tą daryti kas dvi tris dienas.

Į dirvą daigai išsodinami su žemių gniutulais maždaug po mėnesio, tai yra rugsėjį, kai šaknys suformuoja „barzdą“ (pakėlę dėžę ir pažvelgę į dugną turėtumėte pamatyti daug baltų gyvybingų šaknų siūlelių). Tokie augalai puikiausiai prigyja.

Ar būtina dengti žiemai rudenį pasodintus braškių daigus? Jiems nuo šalčio apsaugoti turėtų visiškai pakakti sniego dangos. Tačiau jei norite apsidrausti – tam atvejui, jeigu ateinančiai žiemai bus būdingi žvarbūs orai be sniego ir jie užsitęs ilgiau, – galima kupstelius apiberti lapais arba pridengti eglišakėmis.

Ūsuoti reikalai

Dauginant savas braškes, dažnam sodininkui – ypač pradedančiajam, – kyla klausimas, kiek skrotelių nuo vieno braškės ūso galima panaudoti. Specialistų atsakymas paprastas: visas, užaugusias per vasarą (įskaitant ir rugpjūčio mėnesį). Jos visos sukraus pumpurus, išleis žiedus ir jau kitą birželį duos derlių. Rugsėjį susiformavusios skrotelės derlingų pumpurų, deja, tais metais jau nebesukraus, taigi ir uogų ant iš jų išaugintų kerų kitą vasarą nebus. Užtat ateinančią liepą ir rugpjūtį bus gausu ūsų.

Taigi jei naujų daigų daug nereikia, o dauginate braškes tikėdamiesi užsiauginti daugiau uogų, verčiau nerizikuokite ir naudokite tik pirmąsias 2–3 skroteles ant ūso. Tinkamiausias laikas jas išsodinti vis dėlto yra pirmoji rugpjūčio pusė, dabar tą daryti jau būtų per vėlu. Ir nepamirškite iki pat gilaus rudens stebėti naująsias augintines – visus naujai leidžiamus ūsus būtina nuskainioti.

Jeigu skrotelių nėra daug, naudokite jas visas. Sodinkite rugpjūčio pradžioje, uoliai skainiokite ūselius, o kai įsišaknys, kelkite į dirvą.

Braškių daigų laikymas

Jeigu įsigijote daigų su atvirta šaknų sistema ir neturite galimybės jų iškart išsodinti į dirvą, pasirūpinkite taisyklingu braškių laikymu. Yra trys būdai, kaip tą padaryti – pasirinkite patogiausią.

1 būdas. Įsukite augalus į drėgną audinį, sudėkite į polietileno maišelį ir padėkite vėsioje vietoje (rūsyje, šaldytuve).

2 būdas. Daigus išrūšiuokite, suriškite į ryšelius ir kiekvieną įdėkite į indą pločiu kiek didesnį už patį ryšelį. Pripilkite tiek vandens, kad apsemtų šaknis, ir padėkite vėsioje vietoje.

3 būdas. Durpinius vazonėlius pripilkite derlingos žemės ir į kiekvieną pasodinkite po vieną daigą (šaknys turi laisvai tilpti, tad, prireikus, jas galima truputėlį patrumpinti). Laikykite pavėsingoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių, ir periodiškai laistykite.

     Naudinga

Braškių sodinimo rudenį pliusai:
• derlius jau kitą sezoną
• daugiau laiko sodinimo darbams
• gausus sodinukų pasirinkimas
• jauni kereliai spės įsišaknyti naujoje vietoje ir saugiai peržiemos

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.