Netiesa, kad sodas gražiausias tik šiltuoju metų laiku – žiemą jis gali ne mažiau pakerėti savo ramybe, kurios suteikia ir sudžiūvę varpiniai augalai.

Dekoratyvinės žolės po sniegu

Namai Sodas

Netiesa, kad sodas gražiausias tik šiltuoju metų laiku – žiemą jis gali ne mažiau pakerėti savo ramybe, kurios suteikia ir sudžiūvę varpiniai augalai.

Tik svarbu jų nenupjauti rudenį ir tinkamai paruošti šalčiams. Štai smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis x acutiflora) ‘Karl Foerster’ išlieka žalios spalvos net pasirodžius pirmosioms šalnoms, o jo varpos galvas nulenkia tik itin gausiai pasnigus.

Įspūdingoji drambliažolė gali išsilaikyti visą žiemą.

Prie stipriausių ir ištvermingiausių, galinčių atlaikyti vėją ir storą sniego dangą, augalų priskiriama cukranendrė (Saccharum ravennae). Iki 40 centimetrų aukščio išaugančios jos pūkuotos sėklų šluotelės žiemos sodui suteikia savito žavesio ir šilumos pojūčio.

Paruošimas žiemai

Daugelis dekoratyvinių varpinių augalų gerai žiemoja ir Lietuvoje, kur oro temperatūra gali nukristi net žemiau 30 laipsnių, todėl baimintis, kad iššals, nereikia. Paprastai jas nuo šalčio apsaugo sniego danga, tačiau apsidrausdami rudenį žemės paviršių po jomis galite mulčiuoti. Tam tinka kompostas arba smulkinti lapai (išskyrus juodojo riešutmedžio). Be to, šis mulčias šiltuoju metų laiku taps puikia trąša augalams, nes jie yra lengvi ir praleidžia į dirvožemį deguonį. Per laiką šios medžiagos nesusislėgs ir išlaikys naudingas savybes.

Šienas ir šiaudai taip pat tinka dekoratyviniams varpiniams augalams mulčiuoti, tačiau turi vieną trūkumą – šiene išsilaiko piktžolių sėklos, galinčios prisisėti tarp augalo. Tokiu atveju labai sunku jas išnaikinti.

Drėgmę mėgstančius dekoratyvinius varpinius augalus, pavyzdžiui, viksvas ir vikšrius, žiemai tikslinga mulčiuoti. Tai naudinga dar ir dėl to, kad po danga mažiau svyruoja žemės temperatūra, todėl per parą ryškiai kintant oro temperatūrai augalai su smulkia arba silpna šaknų sistema yra geriau apsaugoti nuo šaknų stūmimo į paviršių. Tokių žolių šaknis žiemą rekomenduojama mulčiuoti.

Kitos dekoratyvinės žolės, atvirkščiai – nemėgsta mulčio: tai augalai, kilę iš sausringų rajonų ir prerijų. Tokia danga tik pridaro žalos: ji palaiko drėgmę, dėl to kelmelyje gali įsiveisti puvinys. Iš tokių žolių galima paminėti eraičinus, melsvąsias kelerijas, žiaudes, kupstinius barzdūnus (Schyzachyrium scoparium), aukštuosius barzdočius (Andropogon gerardii), paprastuosius sorgenius (Sorgastrum nutans).

Mulčiuojami vėlai

Augalai žiemai mulčiuojami vėlų rudenį, kai visiškai sušąla gruntas, tačiau kol dar neprasidėjo didieji šalčiai. Tai padarę per anksti, prie augalėlių prisiviliosite pelių ir kitų graužikų. Didelių nuostolių šie kenkėjai augalams nepadarys, tik jie gali migruoti į jūsų sklypą ir jame apsigyventi.

Dėl per ankstyvo mulčiavimo augalas taip pat gali pradėti pūti.

Ištvermingumas

Dekoratyvinės žolės yra ištvermingos šalčiams. Jiems užsitęsus augalai gali šiek tiek nukentėti, tačiau atsigauna. Labiausiai jie kenčia nuo dažnų orų ir temperatūros pokyčių, kai aplink juos susidaro ledas arba atšilus iškyla pavojus nubusti pirma laiko.

Besniegė žiema šioms žolėms gali būti pavojinga. Ypač kenkia aplink jas susidariusi ledo plutelė, nepraleidžianti į dirvožemį deguonies.

Dekoratyviniai varpiniai augalai nemėgsta per didelės drėgmės – dažniausia jų žūties priežastis būna būtent ši, o ne, kaip manoma, dideli šalčiai.

Šiltesnė vasara jiems naudinga. Tuomet augalai sukaupia daugiau sacharozės ir būna atsparesni šalčiams žiemą.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.