Automobiliai naikina mūsų planetą ne tik išmetamosiomis dujomis, bet ir pavojingomis jų sudedamųjų dalių emisijomis. Automobilių padangos ypač kenkia gamtai, dauguma jų patenka į sąvartynus ir į aplinką išskiria toksiškas medžiagas, tokias kaip anglies oksidai ir siera.

Artimuosiuose Rytuose dega didžiausias pasaulyje padangų sąvartynas

Pasaulis

Automobiliai naikina mūsų planetą ne tik išmetamosiomis dujomis, bet ir pavojingomis jų sudedamųjų dalių emisijomis. Automobilių padangos ypač kenkia gamtai, dauguma jų patenka į sąvartynus ir į aplinką išskiria toksiškas medžiagas, tokias kaip anglies oksidai ir siera.

Paprastai kiekviena padanga nuvažiuoja maždaug 32 000 kilometrų ir vėliau tampa netinkama naudoti. Nedidelė dalis senų padangų yra perdirbama, o po to naudojama kelių dangai ir kitų rūšių gaminiams gaminti.

O visa kita atitenka Kuveitui – nedidelei valstybei pietvakarių Azijoje, prie sienos su Iraku ir Saudo Arabija. Būtent ten yra didžiausia pasaulyje automobilių padangų sąvartynas, kurio plotas yra apie 600 tūkstančių kvadratinių metrų. Neseniai čia kilo stiprus gaisras ir šis reiškinys laikomas labai didele nelaimė.

Gaisras padangų sąvartyne Kuveite

Akivaizdi automobilių žala

Daugelis pasaulio informacinių kanalų pranešė apie didelį gaisrą. Kuveito teritorijoje yra labai didelis padangų sąvartynas – kasamos didžiulės duobės, tačiau šiukšlių yra tiek daug, kad jų auga aukšti kalnai. Remiantis ekologų skaičiavimais, šiuo metu sąvartyną sudaro daugiau nei 50 milijonų senų padangų, kurios buvo atvežtos iš skirtingų pasaulio vietų. Faktas yra tas, kad Kuveito valdžia už tam tikrą pinigų sumą reguliariai priima šiukšles iš kitų šalių. Tačiau šios rūšies atliekos laikomos viena pavojingiausių pasaulyje.


Sąvartynas Kuveite prieš gaisrą

Sąvartynas Kuveite prieš gaisrą

Be to, automobilių padangos praktiškai nesuyra. Visada verta apsvarstyti jų sudėtį, į kurią įeina labai pavojingos medžiagos. Degant padangoms, į orą patenka didžiulis kiekis toksiškų junginių, tarp kurių verta pabrėžti anglies ir sieros oksidus.

Deginant automobilių padangas, į aplinką patenka daug nuodingų medžiagų.

Anglies monoksidas yra bespalvės, beskonės, bekvapės dujos, galinčios sukelti žmonių deguonies badą. Manoma, kad padidėjus šio junginio kiekiui ore, žmonės tampa mažiau ištvermingi. Sieros oksidas turi degančio degtuko kvapą ir, esant didelėms koncentracijoms, stipriai dirgina žmogaus kūno gleivinę ir sukelia sloga bei kosulį. Ilgalaikis šių medžiagų poveikis gali sukelti mirtinas ligas.

Taip pat, deginant automobilių padangas, į aplinką patenka sunkiųjų metalų, kurie prasiskverbia į dirvą ir tiesiogine to žodžio prasme nuodija mūsų planetą. Jei žmonės gyvena netoli degančių padangų, jų sveikatai tikrai daroma didelė žala.

Panašu, kad tokiu greičiu pusė pasaulio bus priversti dėvėti dujokaukes.

Dideli sąvartynų gaisrai

Automobilių padangos retai užsidega savaime, nes tam joms reikia įkaisti bent iki +400 laipsnių Celsijaus. Todėl gaisrai sąvartynuose dažniausiai kyla dėl tyčinio padegimo arba žaibo smūgio. Jei gaisras jau prasidėjo, jį sunku suvaldyti ir tuo labiau užgesinti. Tai ne pirmas kartas, kai gaisras kyla Kuveito sąvartyne – 2012 metais ten sudegė apie 5 mln. padangų. Šis įvykis iš karto buvo pradėtas laikyti aplinkos katastrofa, nes gaisras buvo toks stiprus, kad iš kosmoso buvo matyti dūmai. Palydovine nuotrauka pasidalijo NASA aviacijos ir kosmoso agentūra.

2012 m. gaisro Kuveite palydovo vaizdas

Gaisras Kuveite 2021 m

Šių metų gaisras Kuveite bus ne ką mažiau pragaištingas. Šiuo metu ugnies apimta tik dalis sąvartyno, tačiau juodos nuodingų dūmų šleifas jau matomas iš kosmoso. Aplinkosaugininkai ir šį įvykį laiko katastrofa, nes dėl degimo į orą patenka minėti anglies ir sieros oksidai. O sunkieji metalai savo ruožtu prasiskverbia į žemę. Atsižvelgiant į Kuveito gyventojų skaičių, gaisras šiuo metu kenkia beveik 4,5 milijono žmonių sveikatai. Gesinti tokį gaisrą yra labai sunku, todėl niekas nežino, kada ugnis užges ir jis baigsis.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.