Pavojus smegenims!

Sveikata

Ko labiausiai reikia vengti norint išsaugoti sveiką protą tiesiogine šių žodžių prasme.

Bet jeigu dar yra ir kitų rizikos sveikatai veiksnių – padidėjęs kraujospūdis, antsvoris, normą viršijantis cholesterolio ir gliukozės kiekis kraujyje, prisidėjus hipodinamijai smarkiai šokteli pačios pavojingiausios smegenų ligos – insulto grėsmė.

Faktorius, neigiamai veikiančius šiuolaikinio žmogaus smegenis, galima suskirstyti į dvi grupes. Viena jų susijusi su aplinkos poveikiu. Antroji – su mūsų darbu, poilsiu ir gyvenimo kasdienybe apksritai.

Vadinasi, ir iš išorės, ir iš vidaus kažkas nuolat taikosi pakenkti mūsų smegenų sveikatai bei darbingumui.

Informacijos srautai

Šiandien mus supantis informacijos perteklius atima iš smegenų adekvataus poilsio galimybę.

Anksčiau kiekvieno dirbančio žmogaus gyvenime kasdien būdavo periodų, kai jis galėdavo visiškai atsipalaiduoti – su niekuo nebendrauti, negauti žinių apie įvykius. Tą laiką smegenys naudodavo perdien sukauptiems duomenims apdoroti. Be to, tokiomis poilsio minutėmis, kaip rodo stebėjimai, dažniausiai atsiskleidžia kūrybiniai žmogaus gebėjimai.

Tačiau dabar informacija į mūsų smegenis liejasi nepaliaujamu srautu. Laisvu nuo darbo metu, per atostogas, net pietaudami nepaleidžiame iš rankų išmaniųjų telefonų. Jeigu nenaršome naujienų portaluose, tai pasineriame į socialinius tinklus. Maža to: neretai toks žvalgymasis po interneto erdvę vyksta dar ir įjungto televizoriaus fone. Tai pripildo mūsų smegenis sunkiai nusakomu informacijos kiekiu, dėl ko, įrodyta, sutrinka dėmesingumas. Mes paprasčiausiai netenkame gebėjimo susitelkti kažkokiam vienam dalykui.

Pasak mokslininkų, 2000-ųjų pradžioje žmonės sugebėdavo nesiblaškydami išlaikyti dėmesį vienam informacijos šaltiniui vidutiniškai 12 sekundžių. O jau 2013 metais šis rodiklis sumažėjo trečdaliu, iki 8 sekundžių. Ir, deja, toliau krinta.

Hipodinamija

Dėl judėjimo trūkumo prastėja visų organų aprūpinimas krauju, taigi kenčia ir smegenys.

Gera žinia – judėjimas ne šiaip gerina smegenų aprūpinimą krauju. Už atmintį atsakingose jų zonose yra nervų ląstelių, aktyviai reaguojančių į fizinius krūvius. Todėl kai sparčiai einame, bėgame ar plaukiojame, tiesiogiai geriname savo atmintį.

Aplinkos užterštumas

Išmetamosios dujos, pramonės atliekos, darbas su dažais, kontaktavimas su sunkiaisiais metalais irgi veikia smegenis.

Į organizmą patekus kenksmingų medžiagų, šis į jas reaguoja kaip į visus svetimkūnius – uždegimu. Ir kuo ilgiau tęsiasi uždegiminiai procesai, tuo labiau didėja vėžio rizika. Įskaitant smegenų navikus, insultus, demenciją.

Susikaupusios mutacijos

Šiuolaikinė medicina suteikia galimybę patirti tėvystės džiaugsmą net labai rimtomis ligomis sergantiems žmonėms, išslaugyti ir gerokai anksčiau laiko į pasaulį atėjusius, turinčius įgimtų patologijų kūdikius.

Tačiau šie nuostabūs pasiekimai turi išvirkščiąją pusę: taip išlaikomos ir naujoms kartoms perduodamos mutacijos, kurios kitu atveju neįveiktų evoliucinio natūralios atrankos filtro.

Esama hipotezės, jog didėjantis neurogeneracinių ligų, tokių kaip Alcheimerio ir Parkinsono, atvejų skaičius gali būti taip susikaupusių mutacijų pasekmė.

Tad mokslininkai deda dideles viltis į genų redagavimą, ateityje leisiantį ištaisyti mutavusius genus ir užtikrinti viso organizmo, taip pat ir smegenų sveiką ilgaamžiškumą.

Perdėtas higieniškumas

Stebėjimai atskleidė, kad nervų ląsteles pažeidžiančių autoimuninių ligų – pavyzdžiui, išsėtinės sklerozės, – išsivystymo rizika didesnė vaikams, kurių motinos buityje itin aktyviai naudoja valiklius. Ypač antibakterinio poveikio.

Kūdikis, auginamas kone steriliomis sąlygomis, nekontaktuoja su įvairiausiais mikroorganizmais, kurie mažomis dozėmis net labai reikalingi normaliai žarnyno mikroflorai susiformuoti. O kaip rodo vis gausėjantys mokslininkų patvirtinimai, nuo mikrobiomos būklės priklauso daugybė ligų, tarp jų ir smegenų veiklos sutrikimai.

Kaip išlikti sveiko proto?

Neurobiologai ir gydytojai neurologai pataria:

  • Mokykitės užsienio kalbų. Įrodyta, kad tai geriausias būdas atminčiai ugdyti ir išsaugoti.
  • Stenkitės išsimiegoti. Vos viena bemiegė naktis rimtai pažeidžia nervinį audinį – tiesiogine prasme žudo smegenų ląsteles.
  • Daugiau judėkite.
  • Skaitykite knygas. Grožinė literatūra skatina mąstymą, analizavimą, kas labai naudinga smegenų veiklai.
  • Pasistenkite išspręsti klausos ar regos problemas, jei tokių turite. Nesidrovėdami nešiokite akinius, klausos aparatus, neatsisakykite koreguojančių operacijų. Žmonėms, turintiems tokių problemų, sparčiau progresuoja atminties ir bendri smegenų veiklos sutrikimai.
  • Įtraukite į valgiaraštį mikrobiomai palankaus maisto: ląstelienos turinčių (vaisiai, daržovės), rūgusio pieno produktų, raugintų kopūstų.

     Įdomūs faktai

  • Informacija smegenyse keliauja įspūdingu 431,3 km per valandą greičiu.
  • Mitas, kad mes išnaudojame tik 10 proc. savo smegenų galimybių. Iš tikrųjų naudojamės jomis visomis. Ir net tuomet, kai miegame: neurologai nustatė, jog žmogaus smegenys visada yra aktyvios.
  • Smegenys gali sugeneruoti apie 23 vatus elektros energijos – pakankamai, kad įžiebtų elektros lemputę. Tai dar viena priežastis, kodėl joms būtinas poilsis

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *