Mūsų nagai – daugiafunkciai įrankiai, sudaryti daugiausia iš baltymo keratino. To paties, kurio turime ir savo plaukuose bei odos ląstelėse. Įsivaizduoti gyvenimą be jų būtų sunku: nagai itin praverčia prireikus pasikasyti, saugo itin jautrius pirštų galiukus nuo sužalojimo ir padeda įveikti neišnarpliojamus atrodančius mazgus.

Nagai nemeluoja. Ką jie gali pasakyti apie jūsų dietą?

Grožis Sveikata

Mūsų nagai – daugiafunkciai įrankiai, sudaryti daugiausia iš baltymo keratino. To paties, kurio turime ir savo plaukuose bei odos ląstelėse. Įsivaizduoti gyvenimą be jų būtų sunku: nagai itin praverčia prireikus pasikasyti, saugo itin jautrius pirštų galiukus nuo sužalojimo ir padeda įveikti neišnarpliojamus atrodančius mazgus.

Bet didžiausią nuostabą mokslui kelia nagų diagnostinės savybės – tai yra gebėjimas įspėti apie mūsų sveikatos būklės pokyčius ar netinkamus mitybos įpročius.

Atidžiai pažvelkite į savo nagus ir sužinokite, ar vartojate pakankamai vitaminų, riebalų, o gal valgote per daug angliavandenių.

Maitinatės tinkamai

Nors visų žmonių nagai skirtingi, jų sveikatos palaikymo būdai – visiems vienodi. Taigi jei norite, kad jūsų nagai būtų tvirti, natūraliai žvilgantys, nago plokštelė – kūno spalvos ir su baltais nuaugusiais galiukais (kai kam – dar ir baltu pusmėnuliu prie šaknies), visiškai lygi su tokiomis pat odelėmis, valgiaraštyje turi nestigti sveikų riebalų, pagrindinių maistingųjų medžiagų ir skysčių.

Nevalgote pakankamai vaisių ir daržovių

Nagai blankūs, silpni, besisluoksniuojantys arba tiesiog neauga? Gali būti, jog jūsų organizmui stinga vaisiuose bei daržovėse esančių maistingųjų medžiagų – mikroir makroelementų.

Dažniausiai dėl prastos nagų būklės būna kaltas fosforo, chloro, kalcio ir kitų medžiagų, būtinų palaikant jų formą, spalvą, blizgesį, augimą ir tvirtumą, stygius.

Kai jūsų organizmui trūksta svarbių maistingųjų medžiagų, jis priverstas rinktis, kuriems organams pirmiausia siųsti jų prisodrintą kraują. Ir nagai, suprantama, nebūna prioritetas.

Laikotės pernelyg griežtų dietų Ekstremalios arba suvalgomo maisto kiekį itin griežtai ribojančios dietos gali neigiamai atsiliepti nagų sveikatai. Bet koks mitybos planas, kai reikia kęsti nuolatinį alkį ar nesotumo jausmą, priverčia organizmą pradėti „sandėliuoti“ riebalus bei maistingąsias medžiagas – kad jų nepritrūktų svarbiausioms dalims, pradedant širdimi ir smegenimis. Tokioje situacijoje skriaudžiami ne tik nagai, plaukai, bet net ir oda: visi jie išsausėja, susilpnėja, tampa trapūs.

Jums dehidratacija

Gerai įsižiūrėkite į savo nagus. Atrodo normalūs? O dabar lengvai spustelėkite vieno nago plokštelę ties pagrindu ir stebėkite, kas bus. Tikrai sveiki nagai paspausti toje vietoje pabąla, bet čia pat vėl atgauna rožinę spalvą. Taip yra dėl to, kad po nago plokštele esantys kapiliarai skuba atkurti normalią kraujotaką.

Jeigu nagams prireikia daugiau nei pusės sekundės natūraliai spalvai atgauti, gali būti, jog organizmui trūksta skysčių. Taigi turite gerti daugiau vandens.

Jums trūksta cinko

Baltos dėmės, moksliškai vadinamos leukonichija, ant nagų paprastai atsiranda juos traumavus ir natūraliai nuauga. Bet šie taškeliai taip pat gali reikšti, kad su maistu gaunate per mažai cinko – iš esmės valgote per mažai jūros gėrybių.

Lygiai tas pats ir su nagus subjaurojančiomis giliomis horizontaliomis linijomis, dar vadinamomis Beau linijomis: jas gali sukelti tiek traumos, tiek ir ligos – pavyzdžiui, negydomas diabetas. Arba tai dar vienas įspėjamasis ženklas įtraukti į savo valgiaraštį daugiau moliuskų.

Jums trūksta geležies

Apie tai praneša viršun užsirietę nagų galiukai – jie pasidaro įgaubti, tarsi šaukšteliai. Koilonichiją, kaip medicinoje vadinama ši būklė, paprastai sukelia rimtas geležies trūkumas organizme.

Jeigu valgote pakankamai geležies turtingo maisto, kaip šokoladas, špinatai, lęšiai, sojų varškė, bet jūsų nagai vis tiek įdubę, kreipkitės į gydytoją. Nes koilonichiją, be kita ko, gali lemti hipochrominė anemija, lydima tokių simptomų, kaip išsekimas ir silpnumas. Jai būtinas medicininis gydymas.

Jums trūksta baltymų

Dar vienas požymis, bylojantis apie sumažėjusias geležies atsargas organizme, – onichoskizija, arba lėtinis lameralinis nagų sluoksniavimasis. Jie tampa minkšti, išplonėja, lengvai skyla.

Kadangi nagai sudaryti iš baltymo keratino, jų augimui, sveikatai ir natūraliam atsinaujinimui būtinas geležies turtingų baltymų turintis maistas. Arba, paprasčiau tariant, jums derėtų valgyti daugiau raudonos mėsos, bolivinių balandų, riešutų, avižų, aprūpinsiančių organizmą ir geležimi, ir baltymais.

Jums trūksta cisteino

Tai dar vienas galimas nagų silpnumo ir trapumo paaiškinimas. Cisteinas – itin svarbi aminorūgštis, randama daugelyje baltymų, taip pat ir beta karotene. Ji dalyvauja formuojantis baltymų struktūroms, savo ruožtu lemiančioms nagų, plaukų augimą ir odos atsinaujinimą.

Gera žinia tai, kad daug cisteino turintis maistas yra turtingas ir baltymų, tad valgydami, tarkime, sojų pupelių, raudonos mėsos, daigintų lęšių ir kviečių gemalų turėsite dvigubos naudos: užsitikrinsite sveikus nagus ir dailią figūrą.

Per daug geriate

Ar žinojote? Iš jūsų nagų galima suprasti, kad vartojate per daug alkoholio. Ir omenyje turimi ne laboratoriniai tyrimai, kuomet nukirptuose mėginiuose ieškoma ilgalaikio alkoholio poveikio biologinių žymenų. Polinkį į alkoholizmą galima nustatyti vien iš nagų išvaizdos.

Priklausomybę turinčių žmonių nagai būna blyškūs, beveik balti, tarsi iš matinio stiklo. Tokia nagų išvaizda dažnai sutampa su cirozės, diabeto, širdies arba kepenų nepakankamumo diagnoze.

Jūsų organizme per daug gyvsidabrio

Sušių ir kitų patiekalų su žalia žuvimi mėgėjai, anot medikų, turėtų būti itin atsargūs. Vandenyno žuvys neretai būna sukaupusios didelį gyvsidabrio kiekį. Ir jeigu jų valgoma tikrai labai daug, galima apsinuodyti šiuo sunkiuoju metalu. Nors trapūs nagai arba juos dalijanti balta skersinė linija gali byloti apie apsinuodijimą ne tik gyvsidabriu, bet ir arsenu arba švinu.

Itin daug gyvsidabrio sukaupiančioms žuvims priskiriami skumbriniai, Ramiojo vandenyno, gelsvauodegiai ir didžiaakiai tunai. Jų patariama valgyti saikingai.

Jums nepakanka omega-3 riebalų rūgščių

Ir papildyti jų geriausia valgant žuvį – žinoma, neturinčią gyvsidabrio. Nors turbūt patys gerai žinojote, kad sveikatai itin naudingų omega-3 riebalų rūgščių itin gausu lašišose ir sardinėse, todėl tokią žuvį derėtų valgyti reguliariai.

Trūkstant omega-3, nagai tampa trapūs, silpni, lengvai lūžinėja ar sluoksniuojasi. Tačiau jeigu maitinatės vegetariškai ir nevalgote žuvies, nereiškia, jog esate pasmerkti. Pakankamai graikinių riešutų, ispaninių šalavijų sėklų ir briuselinių kopūstų valgiaraštyje užtikrins sveikatai – ir ypač širdies! – reikalingų riebalų rūgščių atsargas.

Jums trūksta biotino

Trupantys nagai, nušiurę plaukai ir išberta oda – simptomai, dažnai siejami ir su šio labai svarbaus vitamino, kartais vadinamo B7, kartais H, trūkumu dietoje.

Biotino gausu kiaušinių tryniuose, kepenyse, riešutuose ir sėklose, batatuose (saldžiosiose bulvėse). Be to, jo galima įsigyti vaistinėse – tokie papildai, žadama, padės užsiauginti stipresnius, ilgesnius ir plaukus, džiaugtis sveika oda.

Ar jie iš tikrųjų veikia, mokslininkai vienbalsiai dar nėra sutarę. Tačiau kai kurių tyrimų rezultatai rodo, kad daug biotino turintis maistas gali padėti sustiprinti nagus.

Nevalgote pakankamai sveikų riebalų

Pastaruoju metu riebalų reputacija sparčiai taisosi – jie jau nebepeikiami kaip didžiausias blogis, kenkiantis tiek figūrai, tiek sveikatai. Priešingai, visas žmogaus organizmas yra priklausomas nuo sveikų riebalų: jie užtikrina ląstelių maitinimą ir regeneraciją ir net sutepa sąnarius.

Dulksvi, išsausėję, trapūs, neaugantys nagai gali būti ženklas, kad su maistu negaunate sveikatai reikalingų riebalų reguliariai ir tiek, kiek reikia.

Lengviausias būdas įtraukti į valgiaraštį nekenksmingų (ir netgi širdžiai naudingų!) riebalų – kasdien valgyti daugiau avokadų, kiaušinių, alyvuogių aliejaus, sūrio.

Valgote per daug transriebalų

Šie paprastai tyko pusgaminiuose – gatavuose pyraguose, bulvių traškučiuose, kituose užkandžiuose. Įrodyta, kad hidrinti riebalai didina širdies ligų, diabeto riziką bei blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Ir nors jie nėra tiesiogiai susiję su nagų sveikata, transriebalų poveikis bendrai organizmo būklei gali baigtis nagų deformacijomis: išsigaubimu arba, atvirkščiai, – įdubimu.

Jums derėtų vartoti papildus su vitaminais

Nagai, praradę natūralią spalvą, lūžinėjantys arba išvagoti vertikalių linijų, greičiausiai bando pasakyti jums, kad sveikesnė mityba jau nebepadės – teks pavartoti pirktinių vitaminų.

Nors valgant daug produktų, turtingų širdžiai sveikų riebalų, geležies kupinų baltymų ir, žinoma, vaisių bei daržovių, įmanoma priartėti prie reikalingos paros vitaminų dozės, dažniausiai tik papildai padeda parūpinti organizmui reikiamą jų kiekį. Juk ne kiekvienas turime galimybę ar norą kasdien suvalgyti penkias porcijas daržovių ir vaisių.

Valgote per daug perdirbtų angliavandenių

Cukraus kiekio kraujyje padidėjimas gali paveikti nagų augimą, o aukštą glikemijos indeksą turintys produktai kaip tik tą ir daro – „šokdina“ gliukozės lygį organizme.

Perdirbti angliavandeniai, pradedant balta duona ir pica, sparčiai suvirškinami, taigi cukraus kiekis kraujyje šokteli staiga. Nuo tokių šuolių, provokuojančių mūsų organizmo reakciją į insuliną, nagai per ilgesnį laiką gali įgauti nesveiką gelsvą atspalvį ir pradėti lėčiau augti.

Jums trūksta vitamino B12

Šis vitaminas ypač svarbus nagų sveikatai. Jeigu jūsų nagai, kiek paaugę, užsilenkia žemyn arba patamsėja, gali būti, jog tik dėl vitamino B12 stygiaus.

Paprasčiausias ir vienas maloniausių būdų papildyti jo atsargas – pusryčiams valgyti vitaminizuotus dribsnius. Ne, dietologai nepersigalvojo, – perdirbti angliavandeniai ir didžiulis kiekis cukraus, esantis dribsniuose, nėra sveika ir gali dar labiau pakenkti nagų sveikatai. Bet jeigu pasirinksite viso grūdo dribsnius su mažai cukraus ir daug ląstelienos, nauda persvers žalą.

Jūs „skęstate“ gliukozėje

Pernelyg aukštas gliukozės lygis kraujyje – kepenų bandymo subalansuoti insulino kiekį pasekmė.

Atliekama gliukozė, kuria apsirūpiname vartodami daug cukraus ir paprastųjų angliavandenių, irgi gali nudažyti nagus geltonai.

Dėl tos pačios priežasties pageltę nagai gali būti nediagnozuoto cukrinio diabeto, reikalaujančio rimto gydymo ir mitybos pokyčių, ženklas, tad vertėtų kuo skubiau pasitikrinti.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.