Kaip odos problemos išduoda kitas organizmą kamuojančias negalias.

Liga, kaip ligos simptomas

Sveikata

Kaip odos problemos išduoda kitas organizmą kamuojančias negalias.

Egzema: depresija ir nerimas

Jos simptomai gerai žinomi visiems, net niekada nesirgusiems egzema. Išsausėję, niežtintys paraudusios odos plotai dažniausiai atsiranda ant kaklo, ties plaukų linija, arba alkūnės linkyje. Ir tai labai dažnas negalavimas – egzema pasaulyje serga milijonai.

Nors dažniausiai egzema pasireiškia vaikystėje, pasitaiko, kad ja pirmąkart susergama jau suaugus.

Daugelis sergančiųjų egzema nežino, kaip ši liga gali paveikti jų psichinę sveikatą. Anot gydytojų dermatologų, labai daug jų pacientų skundžiasi nuolat kamuojančia bloga nuotaika arba jiems net diagnozuojami rimti depresiniai sutrikimai. Bet sergantiesiems net nešauna į galvą, kad didžia dalimi prie to prisideda jau turimas odos negalavimas.

Egzemą gydant vaistais, įkyriausi jos simptomai, tokie kaip niežulys (dažnai trikdantis ir nakties miegą), susilpnėja. Kartu sumažėja ligos keliamas stresas, o tai, suprantama, tik į naudą psichikai. Tai dar viena svari priežastis neužleisti egzemos.

Psoriazė: širdies ligos

Šios autoimuninės sisteminės ligos simptomai – šiurkščios, iškilusios, pleiskanojančios dėmės ant odos – patys savaime yra nemalonūs ir rimti. Tačiau toli gražu ne tokie pavojingi, kaip su psoriaze siejami sveikatos sutrikimai.

Moksliniai tyrimai rodo, kad sergantiesiems itin sunkiomis psoriazės formomis 58 procentais didesnė tikimybė patirti „rimtą širdies priepuolį“ ir 43 procentais didesnė grėsmė patirti insultą. Medikų spėjimu, taip gali būti dėl to, kad tie patys uždegimo žymenys, lemiantys psoriazę, lemia ir kraujagyslių užsikimšimą.

Kalti gali būti ir stiprūs vaistai, reikalingi ligai kontroliuoti, bet turintys šalutinį poveikį.

Rožinė: Alcheimerio liga

Rožinė – lėtinė odos būklė, dažniausiai pažeidžianti centrinę veido sritį, nors kartais raudonis, karštis, dilgčiojimas ir niežulys ar net bėrimas apima ir kaklą, kitas kūno dalis. Milijonams žmonių ji net negydoma, nes jie nežino sergantys. Tai kelia didelį nerimą specialistams, nes naujausių tyrimų rezultatai rodo, jog rožinė siejama su 28 procentais padidėjusia demencijos rizika moterims.

Šioje srityje dar reikalingi išsamesni tyrinėjimai, tačiau jeigu pastebėjote rožinės simptomus, ir ypač jeigu esate vyresnės kaip 60 metų, turėtumėte pasikalbėti su gydytoju apie bet kokius, net menkiausius jus kamuojančius kognityvinius sutrikimus (pablogėjusią atmintį, depresiją ir panašiai).

Baltmė: skydliaukės sutrikimai Dar vadinama vitiligu, ši būklė pasireiškia baltų dėmių atsiradimu ant odos atskirose kūno vietose. Gydytojų dermatologų aiškinimu, baltme susergama, kai mūsų pačių organizmo imuninė sistema ima pulti odos pigmentą melaniną gaminančias ląsteles. Ir gali būti, sako specialistai, kad baltmė, vaizdžiai tariant, vaikšto tais pačiais keliais, kaip ir kitos autoimuninės ligos. Tarp jų ir dažniausiai iš visų autoimuninių ligų pasitaikantys skydliaukės funkcijos sutrikimai. Dermatologai, kurie nesiunčia savo baltme sergančių pacientų išsitirti skydliaukės, turėtų tą daryti.

Odos vėžys: kitos vėžio formos

Įveikusieji melanomą norėtų niekada daugiau gyvenime nebeišgirsti to žodžio, prasidedančio V raide. Deja, įspėja specialistai, sirgusieji odos vėžiu labiau rizikuoja susidurti su ta pačia diagnoze dar kartą arba susirgti kitos, atrodytų, niekaip nesusijusios formos vėžiu – krūties, prostatos, inkstų. Vienas tyrimas (jo rezultatus skelbė leidinys „American Journal of Epidemiology“) net atskleidė, jog vyresnėms kaip 60 metų moterims, sirgusioms melanoma, krūties vėžio grėsmė yra daugiau nei dukart didesnė.

Sausa, niežtinti oda: aktyvumo ir dėmesio sutrikimas

Kad nepaliaujamai niežtinti oda erzina ir trukdo susikaupti – dar švelniai pasakyta. Poreikis nuolat kasytis gali trikdyti miegą, kol jo stygius taps atskira problema. Dėl šių priežasčių mokslininkai mano, kad atopinis dermatitas – labiausiai paplitusi egzemos forma – yra susijęs tiek su vaikų, tiek ir su suaugusiųjų aktyvumo bei dėmesio sutrikimu, arba ADHD.

Tyrimo, atlikto 2016 metais ir aprašyto leidinyje „British Journal of Dermatology“, duomenimis, suaugusiems pacientams tokių sutrikimų tikimybė padidėja 61 procentu. O labiausiai rizikuoja žmonės, kamuojami galvos skausmų ir nemigos.

Tad jeigu jums diagnozuotas atopinis dermatitas arba egzema ir būgštaujate, kad patiriate ADHD simptomus – negalite susitelkti darbui, jums sunku planuoti laiką, esate impulsyvūs, pasikonsultuokite su gydytoju.

 

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *