Keisčiausieji grybų karalystėje

Įvairenybės Mokslas

Grybų pasaulis labai nuostabus ir įdomus. Jie gali nustebinti formomis, spalvomis ir savybėmis. Gamta sukūrė daugybę neįprastų grybų rūšių. Kai kurie plačiai paplitę visur, kiti tokie reti, kad juos rasti – tikra sėkmė.

Turbūt daugelis sutiks, jog antroji lietuvių religija yra grybavimas. Tik net užkietėję grybautojai vargu ar matę šiuos paslaptingus, fantastiškų formų, labai keistus grybus. Visame pasaulyje jie kursto smalsumą.

Kai kurie jų primena gyvūnus ar net žmogaus kūno dalis. Kiti stebina sveikatą stiprinančiomis savybėmis, kurios išsivystė per milijonus metų.

O kai kurie grybai tokie keisti, kad verčia susimąstyti, ar jie iš tikrųjų iš šios planetos.

Medinė ausis (Auricularia Auricula-Judae)

Kuo šis grybas išskirtinis?

Kaip sufleruoja pavadinimas, medžio ausiagrybiai atrodo šokiruojamai panašūs į žmogaus ausis. Jų spalva svyruoja nuo permatomos iki tamsiai rudos, o švieži jie yra guminės tekstūros.

Šie keisti grybai auga vidutinio klimato miškuose kone visame pasaulyje. Paprastai išdygsta ant senesnių medžių grupėmis arba ant negyvų bei gyvų uosių, verpsčių ir bukų.
Tradicinė kinų medicina ausiagrybius naudojo šimtus metų. Kai kurie mano, kad šie keisti grybai gali padėti pagerinti kvėpavimą ir apmalšinti gerklės skausmą, taip pat slopinti peršalimą ir karščiavimą. Beje, naujausi tyrimai rodo, kad tame gali būti tiesos: beta gliukanai, esantys grybuose, gali sustiprinti imuninę sistemą. Jie taip pat pasižymi dideliu antimikrobiniu aktyvumu.
Šios „ausytės“ skoniu panašios į sojų varškės sūrį – neturi daug ypatingo grybų poskonio, kurį žmonės ypač vertina. Tačiau šie keistuoliai sugeria patiekalo, į kurį juos deda, skonį.

Liūto karčiai (Hericium Erinaceus)

Liūto karčiais grybą gericijų praminė anglakalbės valstybės. Lietuvoje ši grybų gentis vadinama trapiadygliais. Nors ir čia jie žinomi kaip liūto karčiai.

Liūto karčių grybas auga ant pūvančių medžių šiaurinėje JAV, Kanadoje, Europoje ir Azijoje.
Iš visų keistų grybų šis gali turėti daugiausia slapyvardžių – barzdotas dantis, ežiukas, beždžionės galva, satyro barzda. Ir tai būtų tik keletas. Pavadinimą grybas gavo dėl baltos, gauruotos, į plaukus panašios tekstūros, primenančios liūto karčius.
Beje, liūto karčiuose yra du unikalūs junginiai, kurie gali apsaugoti mūsų kūno ir smegenų neuronus. Jie vadinami hericenonais ir erinacinais.

Kraujuojantis dantis (Hydnellum Peckii)

Kraujuojantis dyglutėlis auga miškingose ir dažnai kalnuotose Šiaurės Amerikos, Europos, Irano ir Pietų Korėjos vietose. Kaip ir daugelis grybų, jie dažnai dygsta šalia spygliuočių medžių šaknų.
Tai vienas iš tų keistų grybų, kurie atrodo tarsi nusileidę iš kosmoso, o ir pavadinimas jo ne itin patrauklus – kraujuojančio danties grybas.

Jaunas vaisiakūnis „nukraujuoja“ ryškiai raudona sula, kuri gali atrodyti gana trikdanti. Senstant grybas pamažu praranda gebėjimą gaminti sulą ir įgauna pilkšvai rudą spalvą.
Šis grybas naudingas ir tekstilės pasaulyje. Jis naudojamas kaip natūralus dažiklis audinių gamyboje. Nors kraujuojantis dyglutis išties traukia akį, jis yra toks kartus, kad neverta valgyti.

Violetinis koralas (Clavaria zollingeri)

Šis gražus, neįprastos formos ir retos grybų spalvos grybas Clavaria zollingeri pavadintas šveicarų biologo Heinricho Zollingerio, daug metų studijavusio grybus, garbei. Šie grybai auga tiek grupėmis, tiek atskirai ir daugiausia amžinai žaliuojančiuose spygliuočių miškuose, tačiau galima jų sutikti ir ąžuolynuose. Randama visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Tai vertingiausias grybas, kalbant apie biologinius tyrimus ir tokių rūšių istorijos tyrimus. Danijoje įrašytas prie nykstančių rūšių, kitur irgi gan retas.

Kalakuto uodega (Trametes versicolor)

Nors gydomųjų savybių turinčių grybų yra daug, vienas labiausiai žinomų Turkey Tail grybas, arba lietuviškai įvairiaspalvė kempė. Išvertus iš anglų kalbos, „Turkey tail“ reiškia kalakuto uodegą. Turbūt dėl savo panašumo į išskleistą uodegą grybas ir gavo šį pavadinimą.

Tai viena iš dažniausiai aptinkamų grybų rūšių visame Šiaurės pusrutulyje. Jie auga ant nuvirtusių rąstų ir medžių kelmų, taip pat ant daugiau nei 70 skirtingų kietmedžių rūšių ir spygliuočių. Didžiausia tikimybė pamatyti gamtoje augančią įvairiaspalvę kempę – nuo gegužės iki gruodžio mėnesio.

Šio grybo nerasime prekybos centruose, jis labiau naudojamas gydymo ir medicininiais tikslais, o ne kulinariniais. Tai kietoki ir sunkiai kramtomi grybai. Juos galima naudoti miltelių pavidalu arba pasiruošti arbatą. Kai kurie sako, kad jie kartoki, nors palyginus su kitais grybais, tokiais kaip šitakiais ar vadinamaisiais reiši, kalakuto uodegos labai švelnaus skonio.

Šuniškoji poniabudėlė (Mutinus caninus)

Šis grybas turi ne tik nepatrauklų pavadinimą, bet ir atrodo … kažkaip nepadoriai.

Šio grybo pavadinimas – Mutinus caninus kilęs iš romėnų falinės dievybės Mutinus Mutunus, kuris reiškia „kaip šuo“.

Grybas valgomas, tačiau tik jaunas, kol jis vis dar yra kiaušinio formos lukšte ir neatrodo taip ekstravagantiškai. Nepaisant to, kad grybas labai retas, nuo liepos iki spalio jį galima rasti Karelijoje, Leningrado srityje, Stavropolio ir Tomsko srityse, Primorsko ir Krasnodaro teritorijose, Estijoje, Lietuvoje, Ukrainoje, Sakartvele ir Armėnijoje, taip pat Šiaurės Amerikoje. Mėgsta supuvusią medieną, kelmus, pjuvenas.

Jauni grybai turi vos juntamą nemalonų kvapą, o subrendę pasižymi itin stipriu dvoku. Kaip tik dėl šios priežasties jie taip vilioja muses. Pats grybas nėra nuodingas, tik dėl nemalonaus kvapo netinkamas valgyti. Dažniausiai patraukia ryškia spalva bei intriguojančia forma.

Didžioji langermanija (Calvatia gigantea)

Didžioji langermanija, milžininis bizdžius arba didysis kukurdvelkis – tai ne dinozauro kiaušinis, o grybas, kuris taip pat gali pamaloninti aistringus grybautojus – jis yra valgomas.

Tiesa, tik jaunas, kai jo minkštimas dar elastingas ir baltas (bręstant minkštimas tampa geltonas, o dar vėliau – rudas).

Bet jei rasite tokį grybą, galite nutraukti grybavimą – jis užpildys visą krepšį. Grybų Calvatia gigantea skersmuo siekia iki 1 metro ir net daugiau, o svoris apie 20 kg!

Be to, tai itin greit augantis grybas, dažniausiai užauga per vieną naktį. Dygsta liepos–spalio mėnesiais, dažniausiai atrandamas pievose, ganyklose, parkuose bei soduose. Mėgsta dirvožemį, kuriame nėra azoto. Auga ir pavieniui, tačiau dažniau grupėmis netoli vienas kito.

Šio milžino sporos labai vertinamos medicinoje – grynos rūšies kultūros turi labai veiksmingą priešnavikinę priemonę.

Jūros grybas (Aseroe rubra)

Jei niekada nematėte šio grybo, tuomet nebuvote Australijoje, nes būtent čia gana paplitusi Aseroe rubra. Šis grybas taip pat priklauso toms rūšims, kurios visai nepanašios į grybus – radęs greičiausiai pagalvotum, kad tai kažkokia užjūrio gėlė, pavyzdžiui, ant palangės auganti stapelija.

Be to, kad šie augalai savo išvaizda panašūs, jie taip pat naudojasi musių „paslaugomis“: gėlės – žiedadulkėms nešti, Australijos grybai – sporoms pernešti.

Faktas yra tas, kad stapelijos ir jūros grybai skleidžia supuvusios mėsos kvapą, kuris traukia muses.

Žvaigždulis (Geastrum)

Iš pradžių žvaigždulio vaisiakūniai būna rutuliški, 2–8 mm skersmens. Jauni vaisiakūniai netgi pasislėpę po žeme.

Vaisiakūnį dengia keli sluoksniai apvalkalų, vadinamų peridžiu. O jo viduje bręsta sporos.

Sporoms subrendus, išorinis peridis taisyklingai sutrūkinėja į atskiras dalis, kurios atsilošia, jų kraštai užsilenkia į viršų arba į apačią.

Viduje lieka vidinio peridžio gaubiamos sporos, kurios išbyra pro viršuje atsiveriančią angelę.

Lietuvoje auga kelių rūšių žvaigžduliai ir visi yra nevalgomi.

Raudonasis tinklagrybis (Clathrus ruber)

Šis neįprastos išvaizdos grybas žinomas kaip raudonosios grotelės, krepšelis arba raudonas tinklas. Grybas laikomas labai retu. Rasti galima tankioje pūvančioje lapijoje, humuse, aukštoje miško žolėje ar mulčiuje.

Tik jo skleidžiamas puvimo kvapas iškart atgraso nuo noro paragauti, nors niekas to daryti ir nesiūlo. Raudonasis tinklagrybis yra nevalgomas.

Parengta pagal realmushrooms.com

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *