Pasaulyje galioja aibė draudimų, taikomų tik vienai kuriai lyčiai.

Kai vieniems galima, o kitiems – ne

Įvairenybės Pasaulis

Pasaulyje galioja aibė draudimų, taikomų tik vienai kuriai lyčiai.

Ar žinote, ką vyrams draudžiama daryti Madrido autobusuose, kaip Turkmėnijoje moterims nusipirkti cigarečių ir kodėl vasario 29-ąją Airijoje gatvės bus pustuštės?

VYRAMS

Saudo Arabija: nei kačių, nei šunų!

Kaip turbūt yra patyrę visi šunų savininkai, keturkojų augintinių vedžiojimas – puikiausia proga susipažinti su kokia miela praeive. Vadinasi, pažeisti islamo normas. Tuo neabejojanti Saudo Arabijos religinė policija, matyt, nusprendė, kad šalies moterims draudimų jau ir taip gana, taigi pasivaikščiojimus su šunimis (ir net katėmis) uždraudė vyrams.

Prasižengėliui gresia gyvūno konfiskavimas bei rašytinis pasižadėjimas daugiau taip niekada nesielgti. Įkliuvus kitą sykį, teks jau stoti prieš teismą.

Ispanija: skėtotis viešajame transporte

Jei tiksliau, tą draudžiantis įstatymas buvo priimtas Madride. 2017-aisiais miesto autobusuose atsirado lipdukai, įspėjantys keleivius nesėdėti praskėstomis kojomis – gerbti kitų žmonių asmeninę erdvę.

Nors tvarkos sargai negrasina areštu tiems, kas užima du autobuso krėslus vietoj vieno, šio draudimo pažeidėjus visgi įspėja. O ir žodžio kišenėje neieškančios ispanės, kurios išsireikalavo įvesti tokį įstatymą, sugeba pastatyti į vietą vyrus, jei šių sėdėjimo poza joms pasirodo pernelyg laisva.

Airija: atsisakyti tuoktis

Būtina patikslinti, jog šis draudimas galioja tik vieną dieną per metus – ir tai ne kiekvienus! – vasario 29-ąją. Todėl visoms airėms, trokštančioms ištekėti už nusižiūrėto gražuolio, tereikia sulaukti keliamųjų metų ir „papildomą“ vasario dieną pateikti savo išrinktajam pasiūlymą, kurio šis negalės atsisakyti. (Jeigu vis dėlto atsisakys, privalės sumokėti merginai baudą.)

Toks įstatymas Airijoje galioja dar nuo XI amžiaus. Aišku, mūsų dienomis – tik ant popieriaus. Tačiau visi žinome, kaip sunku perkalbėti moterį, kai ji ko nors įsigeidžia. O čia dar įstatymo žodis jos pusėje…

Musulmoniškos šalys: puoštis šilku ir auksu

Korane rašoma, kad šiuos du dalykus pranašas Mahometas vyrams uždraudė, o moterims leido. Todėl tikram musulmonui nedera nešioti aukso jokiu pavidalu – net ir vestuvinis žiedas turi būti sidabrinis.

Bausmės už pranašo nurodymo nevykdymą nėra numatyta, tačiau giliai tikintiesiems jis prilygsta draudimui vartoti alkoholį. Štai musulmonės moterys ir puošiasi už abi lytis.

Turkija: dažytis plaukus juodai

Šį draudimą įvedė šalies religijos reikalų žinyba „Diyanet“. Ne, dažyti plaukus, ūsus ir barzdą ji vyrams iš principo leidžia – tiesiog ne juoda spalva. Esą pagal islamo normas ji nėra priimtina. Kažin, kaip tikėjimo sergėtojai reaguotų į mėlyną arba žalią spalvą?

MOTERIMS

Turkmėnija: pirkti cigaretes

Jei jau visai tiksliai, įstatymas draudžia moterims tabako gaminius pardavinėti. Draudimas buvo įvestas 2016-aisiais siekiant užkirsti kelią spekuliacijai cigaretėmis, mat šalyje jau senokai paskelbtas negailestingas karas su rūkymu.

Anksčiau sumanios turkmėnės prisipirkdavo cigarečių, kad galėtų jas parduoti triskart brangiau. Dabar tokia gudrybė jau nebeišdegtų. Nors apeiti įstatymą vis dėlto įmanoma – tereikia pateikti narkologo pažymą, patvirtinančią priklausomybę nuo nikotino.

Iranas: lankytis futbolo varžybose

Aiškinamas šis draudimas religija. Esą tikroms musulmonėms nedera spoksoti į šortais mūvinčius vyrus ir klausytis stadione svaidomų keiksmų (nes uždrausti sirgaliams vyrams vartoti necenzūrinę leksiką nepalyginamai sunkiau, nei atsikratyti moterų).

Gal kurioje nors kitoje šalyje niekas dėl to pernelyg nesisielotų, bet Irane futbolas – daugiau nei tik sporto šaka. Vietos moterys žino kiekvienų turnyro varžybų datą, laiką ir ne tik žaidėjų, bet ir arbitrų vardus – tai joms nepalyginamai įdomiau už televizines muilo operas. Todėl dailiosios lyties atstovių dažnai nesustabdo nei arešto grėsmė, nei „profilaktiniai“ pokalbiai su tvarkos sergėtojais. Irano moterys važinėja į futbolo varžybas gretimose šalyse, o aršiausios sirgalės, apsirūpinusios priklijuojamais ūsais bei barzdomis, persirengia vyrais ir prasmunka į vietos stadionus. Kas nuostabiausia, įkliūva šios nutrūktgalvės nedažnai.

Tiesa 2018 metais, spalio 16 d., Irano moterys pirmą kartą po 1979 metų islamo revoliucijos buvo įleistos į stadiono tribūnas stebėti vyrų futbolo rungtynių. Pripažinkim, buvo įleistos tik kelios dešimtys ir tai tik išimtis, patvirtinanti taisyklę.

Saudo Arabija: dalyvauti… vyro vestuvėse

Pagal musulmoniškąsias tradicijas yra visiškai normalu vestuves jauniesiems švęsti atskirai. Tačiau jei kituose Artimųjų Rytų kraštuose šio papročio laikomasi simboliškai – o ir tai ne visada, Saudo Arabijoje nuotaka visai neturi teisės ateiti į vyro pokylį, nors šiam tą patį daryti leidžiama.

Sudanas ir Svazilandas: mūvėti kelnes

Sudane kelnėta moteris laikoma amoralia, taigi galimas prasižengėles akylai stebi dorovės policija. Pagal įstatymą, galiojantį nuo 1991 metų, už „nekuklių ir nepadorių“ drabužių vilkėjimą gresia 40 smūgių rimbu. 2017-aisiais kelnes išdrįso užsitempti 24 Sudano gyventojos – nuo žiaurios bausmės jas išgelbėjo tik visuomenės spaudimas.

Dabartinis Esvatino, neseniai dar buvusio Svazilandu, karalius Msvatis III žengė dar toliau – pareiškė, kad tokios moterys kaltos dėl visų pasaulio nelaimių. Ir įsakė savo armijos kariams pamačius tokią begėdę iškart nuplėšti bjaurųjį drabužį ir čia pat sudraskyti į skutus. Kelnes, laimė, ne moterį. Nors ir tuo atveju monarcho nurodymai greičiausiai būtų tiksliai vykdomi – su diktatoriais juk geriau nesiginčyti.

Tarp kitko, iki 2013-ųjų sausio moteriškos kelnės buvo draudžiamos ir Prancūzijoje. Pagal dar 1800 metais įsigaliojusį įstatymą, dama, norinti rengtis kaip vyras, privalėjo prieš tai gauti leidimą artimiausioje policijos nuovadoje.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *