Kai Rusijos karinės pajėgos brutaliai įžengė į Ukrainos žemę ir paskelbė šiai taikiai šaliai karą, viso pasaulio akys nukrypo į jos prezidentą Volodymyrą Zelenskį – buvusį humoristą, kuris neturėjo jokios patirties politikoje, kai buvo išrinktas vadovauti Ukrainai.

Humoristas, tapęs Ukrainos viltimi

Įvairenybės Pasaulis

Kai Rusijos karinės pajėgos brutaliai įžengė į Ukrainos žemę ir paskelbė šiai taikiai šaliai karą, viso pasaulio akys nukrypo į jos prezidentą Volodymyrą Zelenskį – buvusį humoristą, kuris neturėjo jokios patirties politikoje, kai buvo išrinktas vadovauti Ukrainai.

Vos per vieną dieną buvęs komikas staiga tapo galingu ir labai įtikinamu karo lyderiu.

Kartu iki pergalės

Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kaltindamas Ukrainą „genocidu“ atsiskyrusiose Donecko ir Luhansko respublikose ir kalbėdamas apie būtinybę „denacifikuoti“ šalį, pasirodė dar labiau nestabilus nei bet kada, prezidentas V. Zelenskis, kilęs iš rusakalbių žydų šeimos, visą laiką išliko orus, ryžtingas ir iškalbingas.
Likus kelioms valandoms iki Rusijos invazijos, V. Zelenskis tapo nacionaliniu veikėju, o vėliau ir visos Ukrainos didvyriu. Socialiniuose tinkluose paskelbtame dramatiškame kreipimesi jis teigė, jog bandė paskambinti Vladimirui Putinui, kad išvengtų karo, bet jį pasitiko visiška tyla.
„Abiem šalims nereikia karo: nei šaltojo, nei karštojo, nei hibridinio“, – tuomet sakė jis, vilkėdamas tamsų kostiumą ir stovėdamas priešais Ukrainos žemėlapį. Tačiau pridūrė, kad jei ukrainiečiai būtų užpulti, jie apsigintų.

„Kai jūs mus pulsite, matysite mūsų veidus – ne mūsų nugaras, bet mūsų veidus“, – tąkart sakė V. Zelenskis.
Netrukus jis įrodė, jog kalbėjo tiesą. Ukraina jau daugiau nei mėnesį didvyriškai laikosi prieš V. Putino pasiųstą galvažudžių armiją.

Akivaizdu, jog V. Zelenskis pasiryžęs likti ir kovoti – galbūt ir mirti kartu su savo žmonėmis.

Kas yra tas žmogus, metęs pirštinę V. Putinui? Kaip buvęs humoristas, komedijų aktorius sugebėjo tapti vienu svarbiausiu politiku ir autoritetu visame pasaulyje?

Prezidentas ir filme, ir gyvenime

„Komikas Volodymyras Zelenskis“ – taip dar vykstant rinkimų kampanijai Ukrainoje buvo pristatomas būsimasis šalies prezidentas. Dabar jis ir Ukrainos, ir užsienio akyse matomas kaip herojus, karo metu nepalikęs bombarduojamos sostinės Kyjivo, atsisakęs Vakarų pagalbos išvykti iš Rusijos užpultos Ukrainos, ir legendine jau tapusios frazės: „Man reikia amunicijos, o ne pavėžėjimo“, autorius.

V. Zelenskio atėjimas į politiką iš pradžių išties buvo priimtas kaip pokštas. Ko gi daugiau galima tikėtis iš komiko. Į politikos areną jis žengė kaip populiarios laidos „Vakarinis kvartalas“ kūrėjas ir komedinio serialo „Tautos tarnas“ – apie istorijos mokytoją, kuris netyčia tampa Ukrainos prezidentu – autorius ir pagrindinio vaidmens atlikėjas.

Kritikai rinkimų kampanijos metu aršiai talžė V. Zelenskį ir sakė, kad jo politinė programa mažų mažiausiai miglota, o karo krečiamos šalies vairas negali būti patikėtas visiškam politikos naujokui. Tačiau tai nesutrukdė V. Zelenskiui laimėti rinkimus. 2019 metais, surinkęs 73 proc. rinkėjų balsų, jis užtikrintai žengė į prezidento postą ir pažadėjo aktyviai kovoti su šalyje giliai įsišaknijusia korupcija bei atnešti taiką šalies rytuose.

Į politikos aukštumas V. Zelenskis šovė kartu su partija „Tautos tarnas“. Taip, lygiai to paties pavadinimo partija, kaip ir filmo, kuriame V. Zelenskis išgarsėjo.

Šeimos vyras

V. Zelenskis gimė Ukrainos pietuose esančiame pramoniniame Kryvyj Riho mieste. Jis ne tik dabar karo niokojamos šalies prezidentas, bet ir dviejų nuostabių vaikų tėtis, mylimas vyras. 2003 m. V. Zelenskis vedė žaviąją Oleną Kijaško, kuri Kryvyj Rihe baigė architektūros studijas. 2004 m. jiedviem gimė dukra Saša, o 2013 m. – sūnus Kirilas.

Volodymyro ir Olenos meilės istorija prasidėjo dar studijų laikais – jiedu susipažino Kryvyi Riho universitete, kur abu studijavo. Pora susitikinėjo aštuonerius metus ir tik tuomet susituokė. Olena svariai prisidėjo ir prie vyro vaidmens seriale „Tautos tarnas“ – moteris padėjo parašyti serialo scenarijų, rūpinosi vyro įvaizdžiu. Sutuoktiniui netikėtai laimėjus Ukrainos prezidento rinkimus, O. Zelenska nė neslėpė, jog į politikos pasaulį eiti niekada nenorėjo ir labai nemėgsta dėmesio. Tačiau bėgant laikui pirmoji Ukrainos ponia apsiprato su savo nauju vaidmeniu ir ėmėsi dirbti jai rūpimose srityse. Šiandien ji, kaip ir sutuoktinis, stojo į priešakines linijas, drąsiai visam pasauliui pasakodama apie žiaurumus, vykstančius jos gimtojoje šalyje.

Nors Zelenskiai kruopščiai slepia informaciją apie savo atžalas, poros vyresnėlė Aleksandra jau yra išbandžiusi ir aktorystę. Būdama dešimties mergaitė vaidino V. Zelenskio dukrą filme „8 naujos datos“, o dvylikos dalyvavo realybės šou, kuriame jos tėtis teisėjavo. Apie jaunėlį Kirilą žinoma išties nedaug – šeima, akivaizdu, labai saugo sūnaus privatumą.

Šeima, pažymėta Holokausto

V. Zelenskis augo sovietinėje žydų šeimoje. Ironiška tai, jog V. Putinas bandė pateisinti karą Ukrainoje kaip „denacifikacijos“ operaciją, o V. Zelenskis yra žydas ir daug jo artimųjų Holokausto metu buvo nužudyti nacių.

Jo senelis buvo vienintelis iš keturių brolių, išgyvenęs Vokietijos okupaciją Ukrainoje.

V. Zelenskio šeimos istorija išties skaudi. 2020-ųjų sausį, lankydamasis Izraelyje, V. Zelenskis Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahui su pasididžiavimu pasakojo apie drąsiausius Ukrainos herojus, Antrojo pasaulinio karo metu gelbėjusius žydų vaikus. Tuomet jis prisiminė ir dar vieną istoriją apie šeimą, auginusią keturis brolius.

„Trys iš brolių, kaip ir jų tėvai, tapo Holokausto aukomis. Visus sušaudė į Ukrainą įsiveržę vokiečių okupantai. O ketvirtasis brolis išgyveno. Praėjus dvejiems metams po karo, jis susilaukė sūnaus, o po 31 metų – anūko. Dar po 40 metų tas anūkas tapo prezidentu ir šiandien jis stovi prieš jus, ministre pirmininke“, – tąkart emocingai kalbėjo V. Zelenskis.

Pasuko į pramogų pasaulį

Kartu su motina Ryma Zelenska mažasis Volodymyras kurį laiką gyveno Mongolijoje, Erdenete, kur dirbo jo tėvas, technikos mokslų daktaras, profesorius Oleksandras Zelenskis. Po ketverių metų šeima grįžo į Ukrainą.

V. Zelenskis mokėsi Kryvyj Riho 95-ojoje gimnazijoje, kurioje buvo sustiprinta anglų kalba. Buvo išties gabus mokinys, klasės seniūnas, užsiėmė įvairiapusiška veikla: lankė įvairias sporto treniruotes, dalyvavo mokyklos saviveikloje. 16-os metų gavo garantą nemokamam mokslui Izraelyje, bet tam paprieštaravo tėvas. Mokyklą V. Zelenskis baigė 1995 m. Vėliau įstojo į Kijevo nacionalinio ekonomikos universiteto Kryvyj Riho ekonomikos institutą, kuriame įgijo teisinį išsilavinimą. Tačiau pagal specialybę niekada nedirbo.

Dar nuo pirmųjų studijų mėnesių V. Zelenskis įsitraukė į KVN – „Linksmųjų ir išradingųjų klubo“ veiklą. Vėliau subūrė savo KVN komandą „95-asis kvartalas“. Pavadinimą ji gavo pagal miesto 95-ąjį kvartalą, kuriame buvo V. Zelenskio mokykla. Jis buvo komandos kapitonas ir daugumos numerių autorius.

Vėliau įkurta „Studija Kvartalas-95“, o vienu jos savininkų ir autorių buvo V. Zelenskis. Studija kūrė sėkmės susilaukusius televizijos projektus: parodijų programą „Vakaro kvartalas“, humoro šou „Prajuokink komiką“, laidą „Juoko lyga“, serialą „Svotai“ ir jo tęsinius, tapusį sėkmingiausiu ukrainietišku televizijos projektu. Studija filmavo ir ilgametražius filmus. Ypač sėkmingas buvo komiškas serialas „Tautos tarnas“, kuriame V. Zelenskis pranašiškai vaidino Ukrainos prezidentą.

Ukrainos herojus

Nors nuo komiško serialo laikų daugelis buvo įpratę matyti V. Zelenskį vilkintį elegantišku kostiumu, šiomis įtemptomis dienomis jis pasirodo tik su maskuojančių spalvų laisvalaikio drabužiais arba neperšaunama liemene . „Šlovė Ukrainai“ – taip į savo tautą ne tik iš prezidentūros, bet ir tiesiai iš sostinės gatvių kreipiasi Ukrainos prezidentas, aplink Kijevą skriejant bomboms.

Mažiau nei per ketverius metus V. Zelenskio gyvenimas kardinaliai pasikeitė – ant jo pečių užgulė visos Ukrainos likimas ir gerovė.

Tačiau niekas nedrįsta abejoti, jog su naujuoju, karo draskomos šalies lyderio, vaidmeniu V. Zelenskis puikiai susitvarkys.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *