Kiekvienas daržininkas, investuodamas į erdvesnį šiltnamį, svajoja jame auginti ne tik pomidorus, agurkus ar paprikas.

Daržovių auginimo šiltnamyje ypatumai

Naudinga Sodas

Kiekvienas daržininkas, investuodamas į erdvesnį šiltnamį, svajoja jame auginti ne tik pomidorus, agurkus ar paprikas.

Pageidavimų sąrašas gali būti ilgas, bet po klausimo, ar tilps visas planuojamas daržas po vienu stogu, kyla dar viena pagrįsta abejonė: o ar susigyvens augalai tokioje artimoje kaimynystėje, kai net išsodinti į atskiras lysves kiekvienas rodo savo charakterius ir diktuoja savus poreikius? Ekspertų teigimu, tikrai ne visos kultūros tinka auginti po uždanga. Tačiau yra tokių, kurios tikrai mielai apsigyvens jūsų šiltnamyje, ypač jeigu parūpinsite joms patinkančius kaimynus.

Nuo meilės iki neapykantos

Pomidorams puikiausiu kompanionu taps ankstyvieji kopūstai. Jau pavasario pabaigoje jie gali nudžiuginti geru derliumi, o ateityje netrukdys augti pomidorams.

Kad racionaliau išnaudotumėte vietą šiltnamyje, aplink pomidorus rekomenduojama pasėti svogūnų arba žalumynų, tiks ir moliūginės kultūros. Tačiau būkite atsargūs su aromatingais prieskoniniais augalais, tokiais kaip pankoliai ir krapai. Jei tik įmanoma, juos ir pomidorus geriau sodinti skirtinguose šiltnamio galuose. O jeigu erdvė ribota, pasistenkite auginti bent jau ne toje pačioje eilėje.

Puikus sprendimas būtų pomidorus ir krapus (arba pankolius) atskirti keliomis eilėmis paprikų, nors kai kurie patyrę sodininkai netingi įrengti tarp augalų ir polietileninės plėvelės „širmos“.

Kad agurkai taptų gerais šiltnamio kaimynais kitoms kultūroms, auginti juos teks ant atramų. Šitaip ir patiems agurkams bus geriau, ir atlaisvinsite vietos krapams, petražolėms, bazilikams, kitiems prieskoniniams augalams.

Agurkai gali draugauti su paprikomis, tačiau turėkite omenyje, kad pastarąsias derėtų sodinti geriausiai vėdinamose šiltnamio dalyse.

Nekonfliktuos agurkai ir įkurdinti toje pačioje lysvėje su baklažanais ir kopūstais. O netoli pasėti ridikai apsaugos nuo lapgraužių ir voratinklinių erkučių.

Paprikos ir baklažanai – bulvinės kultūros – į savo draugiją mielai priima laiškinius svogūnus. Taip pat sėkminga bus kaimynystė su agurkais arba pomidorais. Galimi ir tokie šiltnamio lysvės variantai:

  • pomidorai, paprikos, žalumynai, moliūginės kultūros, pupelės, žirniai;
  • agurkai, paprikos, baklažanai, kopūstai, aguročiai, pupelės.

Aguročiai gali susigyventi praktiškai su bet kokiomis kitomis kultūromis. Vienintelis jų trūkumas – šiltnamyje aguročiai užima labai daug vietos.

Braškes šiltnamyje specialistai rekomenduoja sodinti greta žalumynų, česnakų ir agurkų.

Agurkai+pomidorai: misija neįmanoma?

Daugybei daržininkų kyla pagrįstų abejonių, ar tikrai įmanoma tame pačiame šiltnamyje užsiauginti ir pomidorų, ir kokybiškų agurkų. Mat nors šios dvi daržovės puikiai dera salotų dubenyje, auginimo sąlygų pageidauja skirtingų.

Agurkų tėvyne laikomi drėgni Indijos tropikai. Tad nenuostabu, jog šis augalas itin mėgsta šilumą ir reikalauja būti gausiai laistomas.

Optimali temperatūra agurkų daigams auginti – 20–22 laipsniai. Pasirodžius mezginėms, pageidautina ją padidinti iki 25–28 laipsnių. Tokioje aplinkoje agurkai būna viskuo patenkinti ir džiugina gausiu derliumi. Tačiau kas panašiame karštyje vyksta su pomidorais? Ogi nieko gero: jie paprasčiausiai nemezga. Aukštoje temperatūroje pomidorų žiedai tampa sterilūs, ir dėl elementariausios priežasties: ši kultūra į mūsų kraštus atkeliavo iš Pietų Amerikos, kur augo tarp kalnų ir Ramiojo vandenyno. Nuo pastarojo nuolat pučiantys vėjai neleidžia dirvai pernelyg įkaisti ir sudaro palankias sąlygas žiedams apdulkinti. Štai čia ir glūdi amžinas konfliktas tarp agurkų ir pomidorų: pirmųjų taip mėgstamas drėgnas (ne mažiau kaip 80 proc., bet gali būti ir visi 90 proc.) užsistovėjęs oras antriesiems kone pražūtingas. Jo drėgmė neturėtų viršyti 50 proc., dirvos – 90 proc. Esant didelei drėgmei, žiedadulkės pomidorų žiedeliuose sulimpa į gniutulus ir nepatenka ant piestelės. Kad taip nenutiktų, „pomidorinius“ šiltnamius būtina kaip galima dažniau vėdinti.

Taip pat būna atkreipti dėmesį ir į laistymą. Geras daržininkas žino, kad agurkai girdomi gausiai (kartą per 3 dienas, o nuo mezgimo iki derliaus nuėmimo dirva po augalais drėkinama kasdien – po 3 litrus 1 kv. metrui), tik šiltu vandeniu (ne žemesnės kaip 20 laipsnių temperatūros) ir, pageidautina, pilant jį ant lapų, nes šie augalai mėgsta tiesioginį purškimą.

Bet šitaip laistydami pomidorus iškart juos nudaigotume. Jie laistomi tik prie šaknų ir gana nuosaikiai (iki žydėjimo – 4 litrai vandens 1 kv. metrui, žydint – 12 litrų). Patekusi ant lapų drėgmė gali sukelti fitoftorozę – pomidorų marą.

Skaldyk ir valdyk!

Kaipgi tuomet auginti šias dvi populiariausias daržo kultūras? Jeigu noras turėti savų pomidorų ir agurkų labai didelis, o galimybės kiekvienai parūpinti atskirą šiltnamį nėra, teks labai pasistengti joms sukurti individualias klimatines sąlygas.

Kai kurie daržininkai tiesiog atskiria šiltnamio erdvę polietileno arba brezento „užuolaida“, taip savotiškai izoliuodami skirtingų auginimo sąlygų reikalingas daržoves.

Tačiau neapsigaukite: jeigu auginsite pomidorus ir agurkus vienoje lysvėje, dirvos drėgnumas abiem bus vienodas.

Be to, šie augalai skirtingai tręšiami. Agurkai, pavyzdžiui, nelabai reiklūs mineralinėms trąšoms (išimtis – trąšos su azotu). Pomidorams reikalingi dideli fosforo ir kalio kiekiai, o štai azoto jiems reikėtų duoti labai saikingai. Bet tinkamai laistant visos šios trąšos bendroje lysvėje susimaišo. Taigi išvadas darykite patys: verta ar neverta tame pačiame šiltnamyje įkurdinti agurkus ir pomidorus.

Juk visa daržovių auginimo po stogu esmė – kiek įmanoma anksčiau sulaukti kokybiško ir gausaus derliaus. Kad taip nutiktų, reikia maksimaliai ir efektyviai išnaudoti šiltnamio erdvę – ir taip visą sezoną! Todėl bent jau specialistai pataria pomidorams ir agurkams įrengti atskirus šiltnamius. Pirmiesiems puikiausiais kaimynais galėtų tapti baklažanai, o agurkai mielai dalysis namais su paprikomis.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.