Nors jų paskirtis ta pati, bet yra esminių skirtumų.

Daiginimo indai: kokį pasirinkti

Gėlės ir augalai Sodas

Nors jų paskirtis ta pati, bet yra esminių skirtumų.

Nusipirkus substrato ir auginamų daigais daržovių sėklų, reikia turėti, į ką visa tai berti. Prekiaujama įvairiais daiginimo indais. Iš esmės jų funkcija nesiskiria, bet patyrę daržininkai žino, kad daigų kokybę lemia ir tai, kokiuose induose jie auginami. Kaip išsirinkti tinkamiausius, juolab kad pasiūla tikrai nemaža? Juk kiekvienas indas turi ir trūkumų, ir privalumų.

Plastikiniai loveliai

Jie gaminami įvairių dydžių. Tokie gaminiai lengvi, todėl nėra sunku pernešti į kitą vietą arba prireikus pasukti, kad daigai gautų daugiau šviesos ar būtų apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Yra turinčių skaidrų nuimamą dangtį lovelių, tai vadinamieji daiginimo šiltnamiai. Tokie kur kas patogesni, nes, norint pravėdinti (jeigu nėra angų orui cirkuliuoti) ar sudygus sėkloms, dangtį galima nukelti. Optimalus lovelių aukštis – 8–10 centimetrų.

Prieš perkant patartina pasidomėti, ar yra angų vandens pertekliui išbėgti, kitaip teks patiems jomis pasirūpinti arba ant dugno paberti smulkaus žvyro sluoksnelį ir tik tada pilti substrato.

Pliusai. Plastikinių lovelių gana didelis pasirinkimas, jie palyginti nebrangūs. Daigus patogu prižiūrėti, nes jie auga viename inde. Dideliuose loveliuose daigus galima auginti iki tol, kol juos reikės persodinti į nuolatinę vietą.

Minusai. Daiginimo šiltnamiai nemažai kainuoja ir vieno paprastai neužtenka. Tai laikini daigų namai – juose augančius sėjinukus reikia pikuoti. Ir pasėtus į didesnius paprastus plastikinius lovelius augalus geriau pikuoti, kitaip didesnių daigų šaknys gali taip persipinti, kad bus sunku jų nepažeidžiant išskirti.

Daiginimo padėklai

Padėklą sudaro sujungti polimeriniai vazonėliai. Tokių daigų auginimo indų yra ir žemesnių, ir aukštesnių. Padėkle gali būti nuo keleto iki kelių dešimčių skyrelių.

Padėkluose pasėtoms sėkloms sudygti reikia šilumos ir didelės drėgmės, todėl juos reikia uždengti skaidria plėvele ir kasdien ją nuimti, kad žemė vėdintųsi ir nepradėtų pelyti.

Pliusai. Nedaug kainuoja ir gali būti naudojami ne vienerius metus. Lengvi ir kompaktiški. Sutaupoma substrato, nes jo nereikia daug berti. Daigus lengva išspausti su žemių gumulu, todėl nepažeidžiamos jų šaknys. Minusai. Kadangi skyreliai nėra dideli, substrato pilama nedaug, jis greitai išdžiūsta ir laiku nepalaisčius augalai žūva. Padėkluose auginamus daigus būtina pikuoti. Nepatartina juos naudoti baklažanų, paprikų daigams auginti – iki persodinant jų šaknų sistema nespės išsivystyti.

Durpių tabletės

Rinkoje pasirodžiusios palyginti neseniai, jos jau pelnė populiarumą. Tai presuotos smulkios frakcijos durpės, į kurias įdėta sėkloms dygti ir daigams augti reikalingų maistinių medžiagų. Kad ši konstrukcija išlaikytų formą, ji apvyniota plonu tinkleliu. Prieš sodinant į dirvą jį rekomenduojama nuimti, tada šaknims lengviau plėstis.

Durpių tablečių skersmuo paprastai būna nuo 2,5 iki 9 centimetrų. Tose daigyklose yra nedidelė įduba.

Prieš beriant sėklas durpių tabletės pamerkiamos į kambario temperatūros vandenį, įduba turi būti viršuje. Maždaug per tris minutes durpės sugeria drėgmę ir išbrinksta. Yra ir kokosų plaušų tabletės. Jos naudojamos kaip ir durpių.

Pliusai. Paprasta naudoti, nereikia pirkti substrato. Laidžios orui ir vandeniui. Itin tinka nemėgstantiems persodinimo augalams, nes augančios durpių tabletėse kultūros į nuolatinę vietą perkeliamos su jomis.

Minusai. Brangios, jeigu norima auginti daug daigų, bus nemažai išlaidų. Negalima dar kartą naudoti – sėjinukai sodinami su durpių tabletėmis. Greitai išgaruoja drėgmė, todėl būtina dažnai laistyti. Pomidorų, paprikų ir baklažanų daigams auginti netinka, nes atsiradus dviem tikriesiems lapeliams šiuos augalus teks persodinti į didesnį indą.

Durpių puodeliai

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad jie kartoniniai. Tačiau tokie puodeliai gaminami iš kiminų durpių bei medienos atliekų ir, kad būtų reikiamas pH, įdedama šiek kalkių. Šie vazonai idealiai tinka moliūginių šeimos augalų ir nemėgstančių persodinimo kultūrų daigams auginti. Porėtos indų sienelės palaiko optimalų vandens ir oro režimą.

Auginti daigus durpių puodeliuose labai patogu. Tereikia juos sudėti į padėklą, įkurdinti šviesiausioje ir šiltoje vietoje, pripilti substrato, jį sudrėkinti ir berti sėklų. Paskui visas rūpestis – laiku palaistyti.

Pasodinti į lauką ar šiltnamį taip pat paprasta: iškasama atitinkamo dydžio duobutė, įdedamas durpių puodelis su augalu, užžeriama žemių ir palaistoma. Kai kurie daržininkai prieš sodindami durpinio vazono kraštus perkerpa. Pasak jų, taip augalui lengviau įsišaknyti. Supuvę durpių puodeliai bus puiki trąša sodinukams.

Pliusai. Prieinama kaina. Durpių puodeliuose daigai gerai auga. Juos lengva persodinti ir nepažeidžiamos šaknys. Persodinti daigai gerai prigyja. Tokie indai pagaminti iš ekologiškų medžiagų.

Minusai. Juos reikia sudėti į padėklus, nes nesulaiko drėgmės. Būtina dažnai laistyti, kitaip substratas sukietės. Dažnai perlaisčius ir dėl nuolatinės drėgmės sienelės greitai pasidengia pelėsiu.

Plastikiniai vazonai

Jie vis dar populiarūs. Tokių vazonų didžiulis pasirinkimas – nuo mažų iki gana didelių. Jų yra ir keturkampių, ir apvalių. Pastaruosius lengviau pripildyti žemių, bet jie užima daugiau vietos ant palangės. Pilant substrato į keturkampius svarbu, kad kampuose neliktų tarpų, tačiau tokie vazonai kompaktiški.

Vazonai gaminami iš neskaidraus plastiko ir dažniausiai turi angas vandeniui išbėgti. Juose gali būti auginami bet kokios kultūros daigai: pomidorų, agurkų, baklažanų, paprikų, visų rūšių kopūstų ir kt. Svarbiausia sėjinukams parinkti tinkamiausius vazonus. Pavyzdžiui, pomidorų daigams reikia 12–17 cm aukščio ir 9–11 cm skersmens, paprikų – atitinkamai 10–15 cm ir 8–11 cm, agurkų – 7–10 cm ir 8–11 cm, kopūstų – 6–8 cm ir 6–7 cm. Pliusai. Galima naudoti daugelį metų, tereikia kruopščiai išplauti ir dezinfekuoti kalio permanganato tirpalu. Plastikiniuose vazonuose drėgmė ne taip greitai išgaruoja, todėl daigai rečiau laistomi. Į juos galima pikuoti daigus.

Minusai. Būtinas drenažo sluoksnis, kitaip augalo šaknys gali pradėti pūti. Užima daug vietos, ypač keturkampiai. Perkelti į nuolatinę augavietę reikia atsargiai, kad nebūtų pažeistos daigų šaknys.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *