Ką padaryti, kad daržas užtikrintai duotų keliskart gausesnį derlių?

Bulves – į tranšėjas!

Sodas

Ką padaryti, kad daržas užtikrintai duotų keliskart gausesnį derlių?

Viskas labai paprasta: tam tereikia gerai įdirbtos dirvos, turtingos humuso ir turinčios pakankamai drėgmės.

Deja, paprasta tik teoriškai. Dauguma sodininkų iš patirties žino, kiek jėgų reikia įdėti, kad pavyktų bent kiek pagerinti dirvą. Todėl jei sumanysite išbandyti šį pastaraisiais metais vis populiarėjantį dirvos gerinimo būdą, pasiruoškite sunkiam fiziniam darbui. Įrengti vadinamąsias organines tranšėjas nebus vienas juokas, tačiau rezultatas, patyrusių daržininkų tikinimu, irgi bus rimtas.

Lengvų kelių nėra

Aišku, ne visiems daržininkams būtina savo sklypą išrausti tranšėjomis. Jeigu žemė jame tik šiek tiek „pavargusi“, pakaks tiesiog padidinti humuso kiekį jame – tai yra iš esmės pastorinti maistingąjį dirvos sluoksnį. Tą galima padaryti trimis būdais, ir pirmaisiais dviem kaip tik apsieinama be tranšėjų. Organinių medžiagų dirvoje pagausinimas sideratais ir mulčiavimu. Naudojant šį būdą, pakankamai storas humuso sluoksnis gausiam ir sveikam daržovių sluoksniui užauginti būtinai susidarys, tik labai jau negreitai. O jėgų įdėti teks daug.

Kad sideratai gerai augtų, juos irgi turėsite prižiūrėti, kaip ir mulčią, nes tas turi išdžiūti, o ne pūti (tik tokiu atveju jis pagerins dirvą).

Trumpai tariant, šis variantas tik nebijantiesiems daug ir sunkiai dirbti. Komposto krūvos įrengimas ant lysvių. Kompostas ruošiamas iškart ten, kur vis tiek atsidurs: lysvės paviršius tiesiog padengiamas nedideliu organinių medžiagų kiekiu. Tačiau šis būdas turi kelis „bet“: lysvės atrodo netvarkingos, vėjo pustoma organika greitai išdžiūva, taigi labai lėtai pūva. Ir dar ant tokių paaukštintų lysvių žiemą prastai laikosi sniegas.

Stacionarios humuso duobės ir tranšėjos. Kaip jau minėta, tai pats sunkiausias dirvos pagerinimo būdas, tačiau dažname sklype jis pasiteisina kaip veiksmingiausias. Jei norite jį išbandyti, pradėkite kad ir nuo bulvių: dalį jų šiemet pasodinkite įprastai, o dalį į stacionarias – tai yra individualias „pagerintas“ duobutes ir organines tranšėjas.

Duobutes kaskite kokius porą kartų didesnes, nei įprastai reikėtų, sulig viršumi pripilkite subrandinto komposto ir į jį sodinkite bulves.

Tranšėjos – tai iš esmės tos pačios duobutės, tik didesnės. Rekomenduojamas jų plotis – apie 50 cm, gylis – 30 cm. Į tranšėjas taip pat berkite kompostą (nors galima naudoti ir bet kokį kitą organinių medžiagų mišinį) ir sodinkite bulves įprastu atstumu viena nuo kitos.

Rezultato ilgai laukti nereikės – išbandžiusiųjų tikinimu, skirtumas pasimato jau po dviejų savaičių: kol įprastu būdu pasodintų bulvių daigai dar tik pradeda rodytis iš po žemių, duobutėse įkurdintos bulvės, jei oro sąlygos palankios, būna ūgtelėjusios ir 15 cm, tranšėjose – dar didesnės (iki 35 cm).

Rudenį gausiausias bulvių derlius esą irgi nukasamas iš tranšėjų.

Lysvėms pravers „šarvai“

Tiesa, turi organinės tranšėjos vieną didelį trūkumą: jose gerai auga ne tik daržo kultūros, bet visos įmanomos piktžolės. Tad jei nenorite visą sezoną praleisti palinkę virš lysvių su kauptuku rankoje, geriau iškart joms parūpinkite bortelius. Paprastos lentos, įkastos į žemę, pristabdys piktžolių ataką. Bet dėl patikimumo galima išilgai lentų dar pakloti storą juodą polietileno plėvelę.

Tarplysvius – takelius tarp tranšėjų – ilgainiui būtų patogiausia irgi iškloti lentomis (nors yra, kas renkasi net plyteles) arba bent stora geotekstile.

Komposto duobutes irgi galima apsaugoti nuo piktžolių panašiu principu – išklojant jų sieneles tokia pat juoda polietileno plėvele – jei tik turite kantrybės ir jėgų tokiam skrupulingam darbui.

Keleriems metams

Taip savotiškai apšiltintos derlingos žemės tranšėjos tarnaus ne vienerius metus. Be to, pirmąjį sezoną sunkiau paplušėjus, kitais metais darbas eisis jau lengviau, nes subrandintas kompostas lengvas ir purus, jį paprasta paruošti naujam derliui. Paprastu kuoleliu padarykite griovelius ar duobutes ir berkite sėklas, sodinkite daigus, o užkaskite tuo pačiu kompostu iš tranšėjos.

Tranšėjų lysvių priežiūra, tvirtina jas išbandę daržininkai, minimali. Tinkamai pasirūpinus apsauga, dėl storo mulčio sluoksnio piktžolių būna visai nedaug, o laistyti reikia rečiau.

Derliaus nuėmimas irgi būna paprastesnis – iš purios dirvos morkos ir burokėliai patys iššoka, tereikia lengvai trūktelėti!

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *