Sakoma, kad randai vyrus puošia. Mėlynės kartais irgi. O štai moteris ir mėlynė – prastas derinys. Tad tuo apmaudžiau, kai jos ant kūno atsiranda tarytum savaime, net jei negriūvame, nesusitrenkiame ir nepatiriame jokių traumų.

Viskas apie mėlynes. Kodėl jos atsiranda ant mūsų kūno ir kaip jų atsikratyti

Grožis Sveikata

Sakoma, kad randai vyrus puošia. Mėlynės kartais irgi. O štai moteris ir mėlynė – prastas derinys. Tad tuo apmaudžiau, kai jos ant kūno atsiranda tarytum savaime, net jei negriūvame, nesusitrenkiame ir nepatiriame jokių traumų.

Kodėl taip apskritai nutinka? Ir ką tokiais atvejais reiškia „savaiminės“ mėlynės?

Jei ne trauma, tai įspėjimas

Mėlynė, arba, kalbant medikų kalba, hematoma, yra poodinė kraujosruva, išsiliejusio kraujo susitelkimas vienoje vietoje, kai dėl patirto uždaro pažeidimo kraujas iš smulkiųjų kraujagyslių prasiskverbia į gretimus minkštuosius audinius. Su laiku, yrant kraujyje esančiam hemoglobinui, hematoma keičia savo spalvą, taigi turime galimybę stebėti visą atspalvių paletę nuo raudono iki violetinio, purpurinio, mėlyno (netgi beveik juodo), gelsvai žalsvo ir galiausiai šviesiai geltono.

Poodinių kraujosruvų atsiradimas po traumos savaime suprantamas ir lengvai paaiškinamas dalykas. Taip, skauda, nemalonu, reikia pasukti galvą, kaip apsirengti, kad sumušimo vietos ir tos bjaurios dėmės nesimatytų, bet greitai užsimiršta. Visai kas kita, jeigu mėlynės atsiranda netikėtai, savaime. Tokių atvejų negalima ignoruoti, nes jie gali įspėti apie labai rimtas ligas.

Kodėl jos atsiranda

Tai vienareikšmiška ir neginčijama: jeigu ant kūno staiga pradėjo ryškėti mėlynos dėmės, būtina kreiptis į gydytoją. Panikuoti neverta, tačiau tempti laiką – taip pat. Yra gana rimtų medicininių priežasčių savaiminiam hematomų atsiradimui, ir to pasekmės gali būti labai nelinksmos.

Pirmoji priežastis: padidėjęs kraujagyslių sienelių pralaidumas. Taip nutinka, kai organizmui trūksta vitaminų C, K ir P (flavonoidų). Šis deficitas sutrikdo kolageno, atsakingo už kraujagyslių sienelių tvirtumą ir elastingumą, sintezę. Panašūs reiškiniai dažni sergant cukriniu diabetu: kraujagyslės pasidaro nepatvarios, taigi nuolat išsilieja kraujas.

Antroji priežastis: hormoniniai sutrikimai. Be cukrinio diabeto, kraujagyslių patologiją gali sukelti ir sutrikusi hormonų pusiausvyra organizme.

Trečioji priežastis: dėl kepenų patologijos sutrikęs kraujo krešumas. Jeigu kepenys nustoja normaliai gaminusios medžiagas, vadinamas kraujo krešėjimo faktoriais, vietinės reikšmės kraujo išsiliejimai į minkštuosius audinius laikomi vienais iš pirmųjų diagnostinių kriterijų. Tokioms mėlynėms būdinga ilgai neišnykti, jos gali pasiekti įspūdingą dydį, o atsirasti – ir nuo švelniausio prisilietimo.

Ketvirtoji priežastis: ilgalaikis antikoaguliantų, arba kraują skystinančių preparatų, vartojimas. Tokiems preparatams priskiriami vaistai nuo astmos, antidepresantai, aspirinas, kiti. Būna situacijų, kai mūsų kraujas taip smarkiai sutirštėja, jog kyla krešulių susidarymo grėsmė, taigi ir pavojus gyvybei. Tokiomis aplinkybėmis vartoti antikoaguliantus būtina, net jeigu dėl to teks retkarčiais pasipuošti mėlynėmis.

Penktoji priežastis: varikozė. Tai, deja, daug kam gerai pažįstama liga, dėl kurios poodinės kraujagyslės išplonėja ir susilpnėja. Tuomet bet kokia, kad ir menkiausia, išorinė trauma lemia kraujo išsiliejimą.

Šeštoji priežastis: vaskulitas su padidėjusiu kraujagyslių trapumu. Čia jau kalta būna organizmo imuninė sistema. Jos gaminami antikūnai kartais gali pažeisti kraujagyslių sienelių vientisumą, taigi kartu ir provokuoti staigius poodinius kraujo išsiliejimus.

Septintoji priežastis: pernelyg dideli fiziniai krūviai. Kadangi priežasčių, dėl kurių gali savaime atsirasti mėlynių, yra užtektinai, adekvačiam gydymui būtina rimta diagnostika, taigi ir apsilankymas pas gydytoją neišvengiamas. Savarankiškai gydyti hematomas leistina tik tais atvejais, kai neturite abejonių, jog jos atsirado dėl traumos.

Liaudies medicinos receptai

Savaime suprantama, kad bjauriai atrodančia mėlyne – ir dar gerai matomoje vietoje – norisi atsikratyti kuo greičiau. Kaip?

Iškart prie sumuštos vietos reikia pridėti ledo: šaltis privers kraujagysles susitraukti, ir kraujavimas į audinius liausis. Kitą dieną po traumos jau reikia dėti šildantį kompresą, reikalingą, kad po oda susikaupęs kraujas išsiskirstytų. Galima kočėlu truputį pakočioti kopūsto lapą, kad taptų minkštesnis ir lankstesnis, uždėti ant sumušimo ir aptvarstyti.

Ant mėlynės gerai uždėti ir vatos ar marlės tamponą, suvilgytą medetkų, ramunėlių arba taukių antpile. Tokiam kompresui pradžiūvus, pakeisti jį nauju. O antpilo pasiruošti labai paprasta: šaukštą džiovintų žolelių užpilkite stikline verdančio vandens, palikite 20 minučių nusistovėti ir nukoškite.

Dar patariama mėlynes tepti augalinių aliejų mišiniu, tam sumaišoma po kelis lašus miramedžių, mairūno ir medetkų aliejų.

Kaip aplenkti mėlynę

Kartais įmanoma išvengti hematomų atsiradimo. Tam pirmiausia būtina sistemingai stiprinti kraujagyslių sieneles – tai yra gerti vitaminus. Galima įsigyti subalansuotų vitaminų kompleksų vaistinėje, tačiau būtina nepamiršti ir šviežių vaisių – ypač citrusų, – uogų (juodųjų serbentų, aronijų), erškėtrožių vaisių ir petražolių lapų.

Antras patarimas – daugiau judėti, vaikščioti gryname ore, sportuoti. Maudytis po kontrastiniu dušu. Šios paprastos priemonės apsaugo nuo varikozinio venų išsiplėtimo, mažina poodinių kraujosruvų riziką.

Galiausiai būtina periodiškai pasitikrinti sveikatą – išsitirti kepenų funkciją, kraujo krešėjimą. Tai ypač svarbu, jeigu mėlynių jums atsiranda dažniau nei kitiems žmonėms.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *