Kokius vaisius reikia valgyti, kad atsikratytum nereikalingų kilogramų?

Vaisiai dailiai figūrai

Moteris Sveikata

Kokius vaisius reikia valgyti, kad atsikratytum nereikalingų kilogramų?

Žmonija su vaisiais ir daržovėmis susipažino anksčiau nei su mėsa, grūdais ir pieno produktais. Taigi per tūkstantmečius puikiai prisitaikėme prie šio tipo maisto, jis tapo gyvybiškai svarbus mūsų organizmui. Tačiau nusprendę numesti kilogramą kitą, dažnai imame ir atsisakome tokio malonumo kaip vaisiai – dėl juose esančio cukraus, kalorijų. Bet ar protingai elgiamės? Juk dauguma vaisių yra turtingi vitamino C, beta karoteno, bioflavonoidų, ląstelienos, rūgščių bei mineralinių druskų šaltinis. Ar mūsų įsitikinimai apie vaisių žalą figūrai iš tiesų pagrįsti ir nesikerta su ekspertų nuomone?

Įsitikinimas Nr. 1: vaisius reikia valgyti pusryčiams ar bent jau pirmoje dienos dalyje.

Specialistų nuomonės šiuo klausimu išsiskiria. Vieni jų mano, kad vaisiai geriausia tinka užkandžiui tarp valgių – priešpiečiams, naktipiečiams ir panašiai. Prieš miegą, vėlų vakarą geriau valgyti ne itin saldžius vaisius (obuolius, kriaušes, slyvas). Itin angliavandenių turtingos vynuogės ir melionai labiau tiks, jei laukia audringas vakaras ar bemiegė naktis. Atminkite – daugelyje vaisių gausu vandens, taigi valgyti juos nakčiai bet kuriuo atveju nėra protingas sprendimas.

Kiti dietologai teigia, kad rytą ir pirmoje dienos pusėje mūsų organizmas labiau nusiteikęs perdirbti baltymus ir riebalus, o vakarop geriau susidoroja su angliavandeniais.

Tokie specialistai pataria vaisiais mėgautis tik po pietų, norintiesiems numesti svorio rekomenduoja lengvą vaisinę vakarienę.

Bet yra dar ir trečioji nuomonė – kad vaisius galima valgyti kada panorėjus. Tačiau geriausia, žinoma, vietoj deserto. Pasigaminti iš jų salotų ir būtinai suvalgyti su duona, kad vieni vaisiai nepažadintų apetito.

Įsitikinimas Nr. 2: vaisiuose yra ne cukraus, o fruktozės, todėl jie negali pakenkti figūrai.

Deja, fruktozė taip pat yra cukrus. Tik prasčiau pasotinantis nei gliukozė, bet kalorijų turintis lygiai tiek pat. Iš fruktozės sparčiau ir lengviau nei iš gliukozės susidaro medžiagos, tampančios pagrindu toms pačioms riebiosioms rūgštims, kurios taip kenkia figūrai.

Be to, vaisinės rūgštys dirgina skrandžio gleivinę ir didina apetitą. Dėl to labai lengva persivalgyti vaisių.

Įsitikinimas Nr. 3: norint numesti svorio, negalima valgyti bananų, vynuogių, persikų ir išvis jokių saldžių vaisių.

Iš tiesų tai visi produktai – saldūs ar ne, – nedidina svorio, tik reikia žinoti, kokio jų kiekio neviršyti. Taigi valgydami vaisius tiesiog atminkite seną gerą patarlę: kas per daug, tas nesveika.

Aišku, saldžiuose vaisiuose tikrai yra daug angliavandenių (fruktozės, gliukozės ir sacharozės), tačiau daug sveikesnės formos nei cukriniuose pyragaičiuose bei tortuose. Vis dėlto, kai gresia tokia didelė bėda kaip nutukimas, rekomenduojama pirmenybę teikti obuoliams, kriaušėms, uogoms bei citrusams.

Įsitikinimas Nr. 4: rūpinantis figūra, geriau valgyti vaisius nei duoną.

Nors vaisiai – švieži ir džiovinti – patys riebalais nevirsta, jie padeda riebalams iš kito maisto kauptis organizme. Todėl toks desertas kaip braškės su grietinėle metantiesiems svorį tikrai netinka.

O štai sudėtingieji (lėtieji) angliavandeniai, tarp kurių pirmiausia ir derėtų paminėti duoną, neskatina kauptis riebalų. Priešingai – netgi tam tikra prasme saugo nuo nutukimo.

Įsitikinimas Nr. 5: maitinantis vien tik vaisiais galima sublogti.

Tarp žmonių, mintančių tik vaisiais, iš tiesų sunku rasti storulių. Tačiau ar jie visi sveiki?

Specialistų aiškinimu, vaisių dietos galima laikytis ne ilgiau kaip dvi savaites. Dėl to, kad juose mažai baltymų, nėra vitaminų A, D, B12 (ir kitų B grupės vitaminų), geležies, kalcio, seleno. Geriau išvis nesilaikyti ilgalaikių vaisių dietų, o tik retkarčiais rengti vaisines iškrovos dienas.

Įsitikinimas Nr. 6: saldumynus geriau pakeisti džiovintais vaisiais.

Kai dietologai pataria valgyti džiovintus vaisius, omeny turi džiovintų obuolių ir kriaušių mišinį su žiupsneliu razinų ar džiovintų abrikosų. Tokį „sausą kompotą“ galima valgyti neribotais kiekiais, nes jame mažai angliavandenių ir nėra riebalų.

Tačiau džiovintos slyvos, saldūs abrikosai ir razinos, valgomi atskirai, jau gana kaloringi. Palyginkite: 100 gramų džiovintų slyvų yra 242 kilokalorijos, abrikosų – 234 kilokalorijos, razinose – 262 kilokalorijos, karamelėje su vaisių įdaru – 357 kilokalorijos, šokoladiniuose saldainiuose – 569 kilokalorijos. Taigi jei pakeisite vieną saldainį viena slyva, tikrai nesustorėsite. Tačiau jeigu valgysite džiovintus vaisius saujomis… Rizikuosite susigadinti figūrą.

     Jauninantis prieskonis

Niekam dabar jau ne paslaptis, kad laisvieji radikalai daro tiesioginę įtaką organizmo senėjimui. Jie skatina ankstyvą ląstelių yrimą ir net sudaro palankias sąlygas vėžinėms ląstelėms formuotis. Tačiau galime nuo to apsisaugoti, jeigu… valgysime bazilikų.

Šios prieskoninės žolelės ekstrakte gausu galingų antioksidantų. Jie saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, be to, stiprina imuninės sistemos veiklą. Amerikiečiai tyrinėtojai, atlikę klinikinius bandymus, taip pat nustatė, kad bazilikai padeda atkurti sutrikdytas vidaus organų funkcijas ir jaunina visą organizmą. Smagiausia tai, kad patiekaluose jį galima naudoti ir šviežią, ir džiovintą – teigiamas poveikis vis tiek bus. Anksčiau mokslininkai įrodė, kad bazilikuose yra skausmą malšinančiųjų medžiagų. Taip pat tai, kad reguliarus šio prieskonio vartojimas mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, saugo nuo cukrinio diabeto, aterosklerozės ir išeminės širdies ligos.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

1 thought on “Vaisiai dailiai figūrai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *