Švęsdami vieną didžiausių ir svarbiausių krikščioniškų žiemos švenčių – šv. Kalėdas, dauguma iš mūsų laukiame baltų su lengvai krintančiomis snaigėmis ir su maloniu šaltuku Kalėdų, tačiau gruodžio 25 dieną orų yra buvę labai įvairių – nuo pliusinės temperatūros ir lietaus iki šalčio, sniego ir pusnių.

Šv. Kalėdų orų rekordai

Įvairenybės Lietuva

Švęsdami vieną didžiausių ir svarbiausių krikščioniškų žiemos švenčių – šv. Kalėdas, dauguma iš mūsų laukiame tokių kaip buvusios šių metų – baltų su lengvai krintančiomis snaigėmis ir su maloniu šaltuku, tačiau gruodžio 25 dieną orų yra buvę labai įvairių – nuo pliusinės temperatūros ir lietaus iki šalčio, sniego ir pusnių.

Nors vykstant klimato kaitai baltų ir šaltų Kalėdų sulaukiame vis rečiau, šiais metais sulaukėme baltų ir žiemiškų šv. Kalėdų, sakoma Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) pranešime.

Per paskutinius 60 metų 4 Kalėdos buvo visiškai nežiemiškos – visą parą Lietuvoje vyravo teigiama temperatūra. Iš jų net 3 buvo šiame, XXI, amžiuje – 2013, 2017 ir 2019 metais. Tuo metu žiemiškų Kalėdų, kai visą parą vyrauja neigiama temperatūra, buvo 9 ir tik vienerios šiame amžiuje – 2002 m. Tai buvo paskutinės tikrai žiemiškos Kalėdos – vidutinė paros temperatūra svyravo nuo -12,2 laipsnio Telšiuose iki -18,3 laipsnio Šilutėje. Visą Lietuvą dengė sniegas.

LHMT KTS vyriausioji specialistė Zina Kitrienė ir vedėjas dr. Donatas Valiukas apžvelgė, kokie orų rekordai yra buvę gruodžio 25 dieną nuo 1961 metų.

Aukščiausiai oro temperatūra per Kalėdas buvo pakilusi 2015 m. Nidoje, kuomet oras sušilo iki 8,5 laipsnio. Šalčiausia Kalėdų rytą pasitiko Kybartų gyventojai, kai 2002 m. oro temperatūra buvo nukritusi iki -22,5 laipsnio.

Didžiausias kritulių kiekis registruotas 1977 m. Laukuvoje, kuomet iškrito 22,2 mm kritulių. Per 60 metų buvo vos 6 Kalėdos, kai krituliai nebuvo registruoti nė vienoje meteorologijos stotyje, o visose – net 19 kartų.

Dauguma laukia ir tikisi baltų ir sniegingų Kalėdų, tačiau kartais sniego gali būti ir per daug, pavyzdžiui, 2001 m. Nidoje išmatuotas net 52 cm siekęs sniego dangos storis.

Didžiausias vėjo greitis per Kalėdas registruotas 2003 m. Klaipėdoje, kuomet vėjas gūsio metu pasiekė 24 m/s.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.