Šis puikus augalas patiks ne tik jums, bet ir medų nešančioms bitėms. O dar nustebins atsparumu šalčiams: lenktagalvis česnakas ištveria ir –40 laipsnių speigus bei sėkmingai žiemoja net už poliarinio rato.

Susipažinkite: lenktagalvis česnakas

Gėlės ir augalai Sodas

Šis puikus augalas patiks ne tik jums, bet ir medų nešančioms bitėms. O dar nustebins atsparumu šalčiams: lenktagalvis česnakas ištveria ir –40 laipsnių speigus bei sėkmingai žiemoja net už poliarinio rato.

Gardūs tik žmonėms

Lenktagalvis česnakas turi plokščius sultingus iki 40 cm ilgio ir bemaž 4 cm pločio – šviesiai arba tamsiai žalius, aštroko (bet švelnesnio, nei tikrieji česnakai) skonio bei kvapius lapus. Svogūnėlis būna netikras, 1,5– 2,5 cm dydžio.

Žydėti lenktagalviai česnakai pradeda tik antraisiais metais – tuomet pasipuošia šviesiai alyviniais su rožiniu atspalviu žiedynais. Šie augalai itin atsparūs ligoms ir beveik neužsikrečia miltlige.

Vienoje vietoje lenktagalviai auga iki 6 metų. Geriausiai – ten, kur prieš tai auginote agurkus, pomidorus, kopūstus, ankstyvąsias bulves ir vienmečius prieskoninius augalus, bet tik ne svogūnines kultūras.

Sveiki ir naudingi

Kokia nauda iš plokščių česnako skonio lapų? Pirmiausia, juose gausu askorbo rūgšties – vitamino C, taip pat karoteno, cukraus, biologiškai aktyvių rūgščių. Gausu ir mineralinių druskų, kalio, cinko, mangano, ypač daug geležies.

Sodininkai lenktagalvius česnakus augina dėl gardžių gležnų lapų, kurie beveik nesukietėja. Be to, juos maistui galima naudoti visos vegetacijos laikotarpiu, tai yra nuo pat ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Augalas labai populiarus kaip prieskonis įvairiems patiekalams, bet tinka ir salotoms. Ypač lenktagalviai česnakai naudingi sergantiesiems mažakraujyste, tačiau taip pat pasižymi uždegimą slopinančiomis savybėmis bei plečia kraujagysles.

Trąši dirva

Lenktagalviai – reiklūs drėgmei augalai, bet jei ja pasirūpinama (laistoma kas savaitę į vieną kvadratinį metrą išliejant 10–12 litrų vandens), vienodai gerai auga tiek atviroje dirvoje, tiek šiltnamyje.

Geriausią derlių užtikrina derlingas priemolis arba durpingas dirvožemis. Vis dėlto ir juos būtina pagerinti perpuvusiu mėšlu, humusu arba kompostu (iki 6 kg vienam kvadratiniam metrui). Pavasarį bedžiojant dirvą dar paberiama mineralinių trąšų.

Lapiniai česnakai užauga sultingesni, švelnesni, jei nuo vasaros pradžios 3–4 kartus 15 dienų intervalais palaistomi augimo stimuliatoriaus tirpalu (3 litrai vienam kvadratiniam metrui).

Nepaliauja augti

Pasidauginti lenktagalvių česnakų galima iš sėklų arba dalijant kerus. Sėklos būna tinkamos rinkti antraisiais metais, o trečiaisiais jų uždera jau labai gausiai.

Sėjami česnakai pirmosiomis balandžio dienomis ir iki pat gegužės vidurio. Patogiausia – į lysvę, 0,5–1 cm gylį tarp eilių paliekant 30 cm, tarp augalų – 15 cm tarpą.

Padalyti kerai išsodinami gegužę arba rugpjūtį.

Lenktagalviams būdinga savybė – jie visą laiką, kol auga ir vystosi, augina šviežius lapus: ramybės periodo nebūna. Vos spėja nutirpti sniegas, atsinaujina pernykščių blyškių dėl chlorofilo stygiaus lapų augimas, o netrukus pasirodo ir jauni lapeliai. Šis procesas sustoja tik vėlų rudenį, kai įsivyrauja šalčiai.

Beveik visus metus

Kad lenktagalviai česnakai kuo gausiau derėtų, per vasarą 3–4 kartus išpurenkite jiems dirvą iki 4–5 cm gylio ir sausu oru būtinai laistykite.

Dar viena būtinybė – du tręšimai per pirmąją birželio dekadą: 10 litrų vandens ištirpykite 2 šaukštus skystų organinių trąšų ir po 1 šaukštelį šlapalo bei nitrofoskos. Į vieną kvadratinį metrą supilkite iki 4 litrų šio tirpalo.

Jeigu norite, kad anksti pavasarį česnakai pradėtų greičiau augti, uždenkite juos plėvele – tuomet pirmųjų lapų bus galima paragauti 10–15 dienų anksčiau, nei įprastomis sąlygomis.

Šiaip lenktagalvių česnakų derlius pradedamas imti gegužės pradžioje, kai lapų ilgis pasiekia 20–30 cm. Per vasarą tą galima daryti dar 5–7 kartus. Sezonas baigiamas spalio pabaigoje.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *