Ar gali šiukšlės būti menu? JAV menininkė Maraja Ryding ėmėsi projekto, kuris ne tik vertas pagarbos, bet ir atskirų liaupsių neįtikėtinam autorės talentui.

Šiukšlės, virtusios meno kūriniu

Įvairenybės

Ar gali šiukšlės būti menu? JAV menininkė Maraja Ryding ėmėsi projekto, kuris ne tik vertas pagarbos, bet ir atskirų liaupsių neįtikėtinam autorės talentui.

Šiukšlių menas

Menininkė Maraja Ryding naudoja savo tapybai unikalias drobes. Ji kasdien klajoja po JAV nacionalinius parkus ieškodama pamestų daiktų ir šiukšlių. Radusi kažkieno neatsakingai numestą ar pamestą daiktą, Maraja stulbinančiu savo talentu ji prikelia naujam gyvenimui. Ji nutapo niekam nereikalingas atliekas, taip, jog jos meistriškai įsilieja į kraštovaizdį, išryškindamos saugomų teritorijų grožį. Menininkė visiškai neužmaskuoja ir pačios atliekos. Anot jos, žmonės turi matyti iš ko yra kuriamas šis menas ir susimąstyti apie gamtai daromą žalą.

M. Ryding užfiksavo stulbinančią ryto šviesą, užplūstančią raudonmedžius, ant senutėlės automobilio dalies, imitavo stačius Kanalo salų nacionalinio parko skardžius ant užmiršto dviratininko šalmo, pavaizdavo siautulingai spalvingus rudeniniais lapais nusėtus Akadijos ežero krantus ant senų darbinių pirštinių.

Baigusi tapyti, Maraja nufotografuoja savo meną priešais jį įkvėpusį peizažą. Dažnai sunku pasakyti, kur baigiasi tikrovė ir prasideda tapyba.

M. Ryding įspūdinga tapybos serija yra kelerių metų jos projektas.

Keistos radybos virsta menu

Vizualiųjų menų koledže M. Ryding lankė liejimo formos skulptūrų klasę ir tiesiog pasibaisėjo užsiėmimų metu susidariusių atliekų kiekiu. Jei medžiagos nebuvo sumaišytos tiksliais kiekiais, jas tiesiog reikėdavo išmesti.

Be to, jei kokios nors medžiagos palietė skystą gumą ar betoną, jos buvo laikomos netinkamomis naudoti ir taip pat išmetamos. Menininkė trikdė ir šepetėlių skaičius, kuriuos ji matė išmetant vos po vieno naudojimo.

„Mane erzino tai, kad peizažams dažyti naudojamos medžiagos ilgainiui pateks į sąvartynus“, – prisimena Maraja.

Baigusi studijas M. Ryding suplanavo kelionę visureigiu į vieną Kalifornijos nacionalinių parkų, kuriame yra saugomi JAV kraštovaizdžiai. Švaresnės žemės idėja užsikrėtusi menininkė leidosi į šį žygį vienu tikslu – išvaduoti nacionalinį parką nuo lankytojų paliktų šiukšlių. Žygiuodama nacionalinio parko takais, Maraja rado išmestas netgi flanelines širdutėmis margintas pižamines kelnes, jau nekalbant apie lankytojų paliktas šlepetes, vienkartinius indus, plastikinius butelius, skardines, kompiuterio klaviatūras ar dūmų detektorius.

„Kelnės tiesiog ramiai sau ilsėjosi ant medžio. Tai man sukėlė daug klausimų: „Kas nešiojo šias kelnes?“ „Kur dingo jų savininkas?“ Smagu kurti istorijas apie daiktą, ir kaip jis ten pateko“, – šypteli M. Ryding.

Šiuo metu M. Ryding ir toliau renka šiukšles, iš kurių kuria meną, priverčiantį atvipti žandikaulį. Įvertinti merginos talentą galite ir jūs!

Parengta pagal atlasobscura.com

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *