Kaip išsirinkti spalvų gamą, tarytum būtumėte profesionalūs dizaineriai.

Septynios interjero spalvų paslaptys

Namai Naudinga

Kaip išsirinkti spalvų gamą, tarytum būtumėte profesionalūs dizaineriai.

Turbūt nereikia stebėtis, kad dažną iš mūsų remontas priveda iki nervinio išsekimo ribos. Ir taip dilemų užtenka priimant sprendimus dėl medžiagų ir stengiantis neperžengti biudžeto ribų, o kur dar estetiniai sprendimai? Jei būsimo interjero spalvą dar šiaip taip įsivaizduojame – „noriu, kad viskas būtų balta“ arba „bet kas tiks, kad tik nebūtų raudonos sienos“, – tai su atspalviais daugeliui sekasi nekaip… Kita vertus, nieko čia nuostabaus, kai šiuolaikiniai dažų gamintojai tų atspalvių siūlo nebe šimtais, o tūkstančiais.

Yra, kaip yra, o rasti tiksliai tokias spalvas, kokių norisi ir kokių reikia, – nemenkas iššūkis. Ir tada ima graužti apmaudas: kaipgi pavyksta dailininkams iš milijonų galimybių pasirinkti tą, idealią, spalvą ir sukurti šedevrą? Suprantama, jie talentingi, bet vis tiek!

Tiek profesionalūs menininkai, tiek interjero dizaineriai visada atrodo truputėlį burtininkai. Na, iš kur paprastam mirtingajam žinoti, kokias spalvas sumaišyti, kad išgautų trokštamą atspalvį, arba kad prie tamsiai mėlynos sofos labiausiai tiks kanarėlių spalvos pagalvės?

Kiekvienam ir neprivaloma žinoti tokių dalykų. Nepamirškite, jog specialistai ne vienerius metus mokosi koloristikos ir kompozicijos. O mums tereikia išmanyti tiek, kad, rinkdamiesi naujo kilimo spalvą, visiškai nenusipaistytume.

Tokiomis aplinkybėmis pagelbės kelios „paslaptys“, padedančios greitai ir neskausmingai rasti jūsų interjerui idealiai tinkančius atspalvius.

1: apšvietimas

Menininkai gali valandų valandas diskutuoti apie šviesos ir šešėlių žaismą ar begalinius skirtumus tarp dviejų tos pačios spalvos atspalvių. Bet interjero dizaine svarbiausia, kad konkrečiai erdvei pasirinktas atspalvis būtų natūralus. Todėl, prieš apsispręsdami dėl jo, atsakykite sau į kelis klausimus.

Ar jūsų miegamojo langai žvelgia į rytus ir ar jums patinka būti pažadintiems ryškios rytinės šviesos? Ar tas namų kampelis, kuriame mėgstate užsiimti rankdarbiais, būna gerai apšviestas tuo metu, kai mėgaujatės siuviniu ar mezginiu? Ar tikrai verta dažyti virtuvę geltonai oranžine spalva, jeigu visa šeima prie stalo susirenka tik vakarais, kai pro langą vidun patenka, geriausiu atveju, vienas kitas besileidžiančios saulės spindulys?

Atrodo, klausimai ne patys aktualiausi, bet, patikėkite, juos būtina apsvarstyti prieš nudažant miegamojo sienas baltai. Arba nusiperkant tamsius baldus svetainei, kur mėgstate siuvinėti ilgais žiemos vakarais.

2: šiluma

Visi esame girdėję, kad yra šiltos spalvos (pavyzdžiui, geltona ir raudona) ir šaltos (žydra arba violetinė). Tačiau jei pastatysite oranžiškai rudą sofą kambaryje alyvinėmis sienomis, jis nuo to šiltesnis tikrai netaps – didesnė tikimybė, kad visai nebegalėsite jame būti.

Jeigu nežinote, kaip atskirti, kuri spalva yra šilta, pabandykite įsivaizduoti, kuri jų artimesnė geltonai. Gana lengva numanyti, kad gelsvos sienos fone alyvuogių žalumo fotelis atrodys natūraliau nei, tarkime, kontrastingos turkio spalvos, nes rudai žalia spalva yra šiltesnė už žydrą.

Ir išvis – apsidairykite aplink. Gal vaikų kambarys atrodo toks nejaukus ir šaltas tik dėl to, kad jame nėra nė vieno šilto atspalvio? Galbūt baltos ir žalios spalvų paletė sodo nameliui, kuriame leidžiate karštas vasaras, tiks labiau nei auksinė?

Prieš keisdami interjerą, sugaiškite akimirką apmąstymams: kokio šiltumo norite, kad būtų kambarys? Tuomet spalvų bei atspalvių pasirinkimas gerokai susiaurės, o jūsų užduotis taps paprastesnė.

3: aplinka

Kai dailininkas tapo, tarkime, natiurmortą, atidžiai išnagrinėja viską, kas supa pagrindinį jo dėmesio objektą: ar yra aplinkui kitų daiktų – kitaip apšviestų ar kitokios spalvos, – kokio atspalvio yra fonas ir kokia jo faktūra (šilko užuolaidų drapiruotės ar, pavyzdžiui, žvėries kailis). Menininkas žino, jog aplinka gali kardinaliai pakeisti kiekvieno daikto atspalvį.

Taip ir su remontu. Gyva salotinė spalva, pasirinkta prekybos centre, namuose – tai yra visiškai kitoje aplinkoje, – gali įgauti žydrą atspalvį. Todėl ir patariama pirmiausia iš parduotuvės namo neštis ne dažus, o jų pavyzdžius (specialias paletes-vėduokles, nedideles nudažytas kartono atraižas – blogiausiu atveju, patį mažiausią parduodamą dažų kiekį). Ypač, jeigu negalite išsirinkti iš kelių variantų.

Namuose pritvirtinkite kartono pavyzdžius ant sienos ar nudažykite nedidelius kvadratus labai į akis nekrintančioje vietoje ir palikite kelioms dienoms. Per jas vis užmeskite akį į dažus – kaip jie atrodo žiūrint iš skirtingų kampų, esant skirtingam apšvietimui, ar harmoningai susilieja su aplinka.

Ir nenustebkite, jei paaiškės, kad jūsų lakuota sekcija meta negražų gelsvą atspalvį ar tamsiai mėlynas kilimas paverčia aristokratišką pilką sienų spalvą purvina balta.

4: kontrastas ir niuansas

Monochromo gerbėjai nusivils, bet sukurti absoliučiai vienspalvį interjerą yra praktiškai neįmanoma. Net ir specialistas vargiai parinks lubų ir grindų spalvą, idealiai atitinkančią kilimo bei baldų apmušalų atspalvius. Be to, kambaryje paskui vis tiek pristatysite įvairiaspalvių daiktų. O kaip tuos daiktus derinsite vienus prie kitų, tai jau spręsti jums.

Gali skirtis niuansai. Pavyzdžiui, jeigu parinksite kelių mėlynų ir žalių atspalvių (apytiksliai to paties šiltumo ir šviesumo) aksesuarus. Arba galima siekti kontrasto ryškiai geltona, tamsiai alyvine ir balta spalvomis.

5: proporcijos

Tai bene vienintelė „šventa“ taisyklė tiek mene, tiek architektūroje ar interjero dizaine.

Štai jums užduoties sąlyga: turite labai stilingą geltoną sofą, kurios neįprastą spalvą nusprendėte pabrėžti dar ryškesnėmis geltonomis grindimis. Kiek pilkos ir baltos spalvos turėtumėte įlieti į interjerą, kad kambarys atrodytų išraiškingas, o ne rėžtų akį?

Arba: jūsų miegamajame vyrauja šviesiai pilki atspalviai. Kokį procentą raudonos spalvos galima įmaišyti ir nesugriauti to lengvumo ir ramybės jausmo?

Specialistai sako, kad interjeras atrodo dinamiškesnis, jei spalvos derinamos skirtingomis proporcijomis. Pavyzdžiui, 3/6 pilkos spalvos, 2/6 rožinės ir 1/6 baltos. O štai stilingos ramybės efektui pasiekti geriau naudoti dvi spalvas vienodomis dalimis, plius nedidelė trečiosios spalvos detalė.

6: vientisumas

Nesvarbu, ką tapytų menininkas, – natiurmortą ar mūšio sceną, – jis visą laiką kontroliuoja procesą, kad nė vienas paveikslo elementas neiškirstų iš bendros kompozicijos. Jei reikia, prideda dar daugiau detalių, kad tik jos visos susilietų į vieningą visumą.

Taip ir jūsų interjere gali būti galybė spalvingų ir visiškai skirtingų detalių bei kelios dominuojančios spalvos – svarbu, kad visa tai neatrodytų padrika.

Tarkime, pasirinkite pagrindiniu akordu vieną kurį nors raudoną atspalvį arba kokią nors iš šaltųjų spalvų, papildykite dviem neutraliomis spalvomis, o paskui pridėkite porą kontrastingų smulkmenų. Ir jūsų interjeras suskambės kaip muzika.

7: drąsa

Tapytojas niekada nesiliauna tapęs – netgi jei dar pats iki galo nežino, kaip pasiekti trokštamą rezultatą. Interjere viskas dar paprasčiau, nei dailėje: iškart ar po kurio laiko sieną visada bus galima perdažyti kita spalva. Svarbu padaryti pradžią. Gal net nusižengti taisyklėms paliekant vieną miegamojo sieną violetinę ir pastatant prie jos žydrą pufą, nes kaip tik to šiam kambariui gali ir trūkti. Svarbu nieko nebijoti!

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.