Įdomus faktas: suaugusiam žmogui per parą išsiskiria vidutiniškai pusantro litro seilių.

Sausra burnoje?

Sveikata

Įdomus faktas: suaugusiam žmogui per parą išsiskiria vidutiniškai pusantro litro seilių.

Paklausite, o kam tiek daug? Ir kam išvis tos seilės reikalingos, jei ne varvinti pamačius kokį gardų kąsnelį? Patikėkite, jos reikalingos – ir net labai.

Sudėtingas pavadinimas – pažįstami simptomai

Seilės atlieka daugybę svarbių funkcijų. Pirmiausia, jos apsaugo burnos ir gerklės gleivinę nuo išdžiūvimo. Antra, seilės sergsti dantis nuo ėduonies išplaudamos maisto likučius bei apnašas. Taip pat jos lėtina ligas, minkštųjų audinių uždegimą sukeliančių ir dantų emalį ardančių bakterijų dauginimąsi, neutralizuoja rūgštis (susidarančias burnoje arba į ją patenkančias). O dar seilės suskystina maistą – tai pagerina rijimą, padeda geriau pajusti skonį.

Galiausiai, seilėse yra virškinimo fermento amilazės, jau burnoje pradedančio virškinti angliavandenius.

Kartais šio naudingo skysčio žmogaus organizmas išskiria mažiau negu reikia. Tokiais atvejais imame justi sausumą burnoje. Moksliškai tokia būklė, kai stebimas burnos sausumas ir seilių liaukų padidėjimas, vadinama kserostomija.

Nepakankamas seilių kiekis paprastai pasireiškia:

 • sausumo ir lipnumo pojūčiu burnoje bei gerklėje,
 • nuolatiniu troškuliu,
 • opelėmis burnos gleivinėje, suskilinėjusiomis lūpomis,
 • liežuvio deginimu ir gnaibymu,
 • pasunkėjusiomis kramtymo ir rijimo funkcijomis, skonio praradimu,
 • užkimusiu balsu, perštėjimu gerklėje;
 • nemaloniu kvapu iš burnos.

Kokios būna pagrindinės burnos džiūvimo priežastys?

Rytinė „sausra“

Intoksikacija. Išdžiūvusi burna kitą rytą po vakarėlio vargu ar ką nors nustebinta – tai natūralus alkoholio ir jo toksino metabolito acetaldehido poveikis. Beje, sausumą burnoje sukelia ne tik alkoholis, bet ir beveik visos narkotinės medžiagos.

Kvėpavimo problemos. Burnos gleivinę džiovina ir kvėpavimas per burną bei knarkimas. Labiausiai nuo to rytais kenčia žmonės, kuriems sunku kvėpuoti per nosį (pavyzdžiui, dėl slogos ar traumos) ir kuriems sumažėjęs gomurio tonusas.

Kiaurą parą

Rūkymas. Jis taip pat sukelia sausumą burnoje. Tai įvyksta dėl dviejų priežasčių: burnos ertmės kontakto su dūmais ir sumažėjusio seilių išsiskyrimo dėl nikotino poveikio.

Druska. Aistra sūriam maistui seilėms irgi ne į gera. Be to, didelio druskos kiekio vartojimas neišvengiamai skatina ir didesnį skysčių vartojimą, anksčiau ar vėliau tai priveda iki hipertenzijos.

Net visiškai sveikiems žmonėms nerekomenduojama suvalgyti daugiau kaip 5 g druskos per dieną.

Ligos. Jeigu sausumas burnoje kamuoja ilgą laiką, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju – galbūt tai kokios nors ligos simptomas.

Paprastai seilių išsiskyrimas sutrinka pažeidus seilių liaukas (pažeidimas gali būti įvairus: uždegimas, auglys ir panašiai). Ironiška, bet neretai seilių liaukų uždegimą sukelia ilgalaikis sausumas burnoje.

Liaukų funkciją gali sutrikdyti spindulinė galvos ir kaklo navikų terapija; nervų, perduodančių smegenims signalus seilėms išsiskirti, pažeidimas; autoimuninės ligos (pavyzdžiui, cukrinis diabetas, insultas, Alcheimerio liga ir kitos).

Beje, gali sutrikti ne tik seilių išsiskyrimas, bet ir nutekėjimas. Sumažinti seilių latakų pratakumą gali navikas arba aplinkinių audinių uždegimas – ir tai džiovina burnos gleivinę.

Amžius. Senstant organizmui seilių taip pat gali išsiskirti mažiau, todėl pagyvenę žmonės džiūvančia burna skundžiasi dažniau nei jaunimas.

Nors priežastis gali būti ir sutrikęs troškulio jausmas: smegenys per silpnai reaguoja į organizmo skysčių poreikį.

Laikina „sausra“

Dehidratacija. Sausumas burnoje po didelių fizinių krūvių arba viešnagės karšto ir sauso klimato vietovėje nėra ligos požymis. Tai tik organizmo signalas, kad jis neteko daug skysčių ir jų atsargas derėtų kuo skubiau papildyti.

Vaistai. Yra šimtai vaistinių preparatų, džiovinančių burnos gleivinę. Daugiausia tai medikamentai, naudojami virškinimo trakto, širdies kraujagyslių sistemos ligoms, depresijai, psichikos sutrikimams, alergijoms, infekcijoms, piktybiniams navikams gydyti.

Jeigu nesate tikri, kad nemalonūs pojūčiai burnoje atsirado nuo vaistų, pasitikslinkite jų informaciniame lapelyje – ten toks simptomas, kaip burnos džiūvimas, bus būtinai nurodytas.

Troškina? Atsigerkite!

Jeigu sausumas burnoje nepraeina ilgą laiką arba atsiranda vartojant tam tikrus medikamentus, derėtų kreiptis į gydytoją. Taip pat galima išbandyti kelis paprastus būdus nenumalšinamam troškuliui įveikti.

Amerikiečiai specialistai iš garsiųjų Majo klinikų seilių išsiskyrimui pagerinti rekomenduoja:

 • Sučiulpti ledinuką ar pakramtyti gumos – bet būtinai be cukraus.
 • Gerti pakankamai skysčių, susilaikyti nuo labai saldžių arba labai sūrių patiekalų.
 • Rūpintis burnos ertmės higiena: dukart per dieną valytis dantis pasta su fluoru, naudoti burnos skalavimo skystį.
 • Stenkitės kuo daugiau kvėpuoti per nosį. Jei kenčiate dėl adenoidų arba knarkiate, nedelsdami kreipkitės pagalbos į gydytoją.
 • Naudokitės oro drėkikliu.
 • Atsisakykite tabako gaminių.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *