Viena vertingiausių vasaros dovanų medus – tikras vitaminų ir mikroelementų lobis.

Saldus grikių skonis

Grožis Sveikata

Viena vertingiausių vasaros dovanų medus – tikras vitaminų ir mikroelementų lobis.

Medus – visiškai natūralus, taigi sveikas saldėsis. Ir nors jį galima liaupsinti vien už skonines savybes, medaus nauda organizmui yra tiesiog neįkainojama.

Yra daugybė medaus rūšių, tačiau specialistai išskiria septynias, kaip pačias vertingiausias ir turinčias daugiausia naudingųjų medžiagų:

  • Grikių medus (laikomas vienu geriausių).
  • Liepų medus (vaistingas ir itin aromatingas).
  • Akacijų medus (pats garsiausias).
  • Kadagių medus (karstelėjusio skonio gerbėjams).
  • Kaštonų medus (pasižymi antimikrobiniu poveikiu).
  • Esparcetų medus (ypač vertinga rūšis).
  • Barkūnų medus (nepaprastai populiarus tarp žinovų).

Kodėl vis dėlto grikių

Į vertingiausių rūšių sąrašą grikių medus pateko neatsitiktinai. Jis, kaip visiems žinoma, surenkamas iš grikių žiedų. Grikiai – ypač vertinga kultūra, ir daugelis naudingųjų jų savybių perduodamos medui.

Grikių medaus sudėtis laikoma unikalia dėl gausybės vitaminų, makroir mikroelementų: geležies, fosforo, magnio, kalcio, cinko. Netrūksta šiame meduje ir mineralų, baltymų bei aminorūgščių, B grupės, C ir E vitaminų.

Tokį medų patariama valgyti sergantiesiems anemija. Jis taip pat vertinamas dėl antibakterinių savybių ir teigiamo poveikio širdies kraujagyslių sistemai.

Kaip atskirti medų nuo… medaus

  • Grikių medus išsiskiria sodria spalva, kuri gali varijuoti nuo tamsiai geltonos iki gilios rudos su raudonais krislais.
  • Šio medaus nepakartojamas ryškus „tirštas“ aromatas ir kartokas užsiliekantis skonis, nuo kurio net peršti gerklę.
  • Vasarą surinktas grikių medus greitai (po dviejų trijų mėnesių) kristalizuojasi. Nepaisant to, jo konsistencija išlieka vienalytė, cukraus kristalai nesusiformuoja, skystis neišsiskiria, o medaus naudingumas tik padidėja.

Kodėl reikia valgyti

Grikių medus – itin kaloringas produktas. Bet tai derėtų laikyti privalumu, nes dėl šios savybės – optimalaus gliukozės ir fruktozės santykio – grikių medus teigiamai veikia raumenų sistemą bei galvos smegenų audinius, suteikia organizmui pakankamai energijos.

Grikių meduje esantys mineralai padeda net gydantis odos ligas, nors pats savaime medus priskiriamas alergizuojantiems produktams. Naudingas jis sergantiesiems širdies kraujagyslių sistemos, virškinimo trakto ligomis (opa).

Antiseptinės grikių medaus savybės padeda greičiau užgyti žaizdoms, pjūviams, uždegimams, taip pat gerina akių tinklainės būklę.

Visų rūšių medus stiprina imuninę sistemą, tačiau grikių medus ypač. Jį rekomenduojama valgyti ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir gripo epidemijos laikotarpiu – tiek profilaktikos, tiek gydomaisiais tikslais. Padeda grikių medus ir sergant angina ar bronchitu, gelbsti, kai reikia normalizuoti arterinį kraujospūdį, sustiprinti kraujagyslių sieneles, išsigydyti mažakraujystę.

Tarpsezoniu grikių medų naudinga skanauti nuo avitaminozės apsisaugoti ir ją gydyti, medžiagų apykaitai normalizuoti.

Grikių medus toks veiksmingas, kad žmonėms, gyvenantiems padidėjusio radiacinio fono zonose arba branduolinių objektų kaimynystėje, visada buvo rekomenduojama įtraukti jį į valgiaraštį: šis medus šalina iš organizmo radionuklidus.

O dar grikių medus gerina nuotaiką, sklaido liūdesį ir melancholiją, padeda įveikti kasdienį stresą.

Mėgaukitės atsargiai!

Naudingomis grikių medaus savybėmis jau seniai neabejojama, tačiau visada pabrėžiama, kad vartojant jį būtinas saikas. Be to, kai kuriems žmonėms išvis negalima valgyti grikių medaus. Pavyzdžiui, jei esate alergiški (pernelyg didelė alerginių reakcijų rizika).

Dėl didelio fruktozės ir gliukozės kiekio labai nuosaikiai grikių medų turėtų vartoti cukriniu diabetu sergantys žmonės, o geriausia – išvis nevartoti prieš tai nepasitarus su gydytoju.

Itin kaloringas medus nelabai tinka ir metantiesiems svorį, sergantiesiems nutukimu. Jiems rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip 200 g grikių medaus per parą. O apie jo tepimą ant baltos duonos ar bandelės negali būti nė kalbos.

Pasitaiko ir individualaus nepakantumo grikių medui atvejų. Netinkamai laikomas (šaltoje patalpoje arba pasiekiamas tiesioginių saulės spindulių) šis medus gali tapti net kenksmingas.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.