Kad vynmedžiai kitais metais gausiai derėtų ir gerai tarptų, juos reikia tinkamai paruošti prieš žiemą.

Ruošiame vynmedžius žiemai

Sodas

Kad vynmedžiai kitais metais gausiai derėtų ir gerai tarptų, juos reikia tinkamai paruošti prieš žiemą.

Nuimamas derlius. Paskutinės vynuogių kekės turi būti nuskintos iki spalio pradžios. Jeigu jų yra daug, augalai sunaudoja didelį maistinių medžiagų kiekį ir dėl to nukenčia ūgliai, nes nebespėja subręsti.

Kai kurie augintojai norėdami užgrūdinti vynmedžius ir subrandinti ūglius 10–15 centimetrų atstumu nuo augalo pagrindo staigiu smūgiu laužtuvu praduria dirvą ir suardo paviršinių šaknų vientisumą. To paties rezultato galima pasiekti ir nupurškus krūmą kalio monofosfato tirpalu (15 gramų 10 litrų vandens).

Gausiai palaistoma. Vynmedžiai gausiai laistomi nuo rugsėjo vidurio iki spalio. Augalo šaknys traukia drėgmę iki pat dirvos įšalo. Žemė turi sudrėkti kuo giliau. Žiemą per žemės poras vanduo garuoja ir sušildo dirvą bei vynmedžių šaknis. Jeigu rudenį augalai buvo mažai palaistyti, pavasarį jie vėliau pradeda augti.

Šakos nuimamos nuo atramų ir apgenima. Vynmedžius būtina genėti kiekvieną rudenį, kitaip jie smarkiai sužels ir susmulkės uogos. Darbai atliekami ne žemesnėje nei 3 laipsnių šalčio temperatūroje. Šaltesniu oru šakos tampa trapesnės. Pirmiausia iškerpamos senos ir tais metais derėjusios šakos, taip pat nesumedėję žali ūgliai, nurenkami likę lapai. Jeigu norima, nukerpama dalis sumedėjusių šakų įšaknyti ir pasodinti pavasarį. Subrendusios, sumedėjusios šakos rudos spalvos, sulenkiant traškančios, bet nelūžtančios, esant nedideliam šaltukui apčiuopus jaučiama šiluma. Kartais šakų medėjimas nevyksta taip sklandžiai kaip tikėtasi, todėl atsiranda rizika, kad vynmedis prasčiau peržiemos. Jei vynmedis labai žaliuoja ir ūgliai nemedėja, reikia purkšti kalio trąšų tirpalu. Tirpale azoto neturi būti, nes jis tik skatina augimą.

Šakų surišimas ir sutvirtinimas. Šakos nestipriai surišamos nedideliais ryšeliais ir prispaudžiamos prie žemės, 10–20 centimetrų atstumu nuo jos. Po šakomis prieš tai padedama eglių šakų arba lentų. Šie darbai atliekami esant teigiamai oro temperatūrai, kad nelūžtų šakos.

Nupurškiama nuo ligų. Vynmedžiai rudenį profilaktiškai purškiami nuo ligų 3–5 procentų geležies sulfato tirpalu (300–500 gramų 10 litrų vandens). Jauniems augalams naudojama silpnesnė koncentracija.

Geležies sulfatas – vienas iš paprasčiausių rudenį naudojamų fungicidų, siekiant žiemą apsaugoti augalus ir akeles nuo pelėsių ir naikinantis ligų sukėlėjus.

Vynmedžiai uždengiami žiemai. Nereikia skubėti dengti didelių vynmedžių – jie nebijo pirmųjų šalčių. Šaltis paveikia tik žalias šakas ir lapus, o sumedėjusius užgrūdina. Krūmai dengiami antroje spalio pusėje sausą dieną, po pirmųjų šalčių (5–7 laipsnių šalčio), tačiau dar nesant pastovioms neigiamoms temperatūroms.

Dengiant vynmedžius reikia nepamiršti uždengti ir šaknis.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *