Dabar pats metas pasirūpinti daugiametėmis gėlėmis: ruošdamosi žiemai, jos kaupia maistingąsias medžiagas.

Rugsėjo darbai sode

Gėlės ir augalai Sodas

Dabar pats metas pasirūpinti daugiametėmis gėlėmis: ruošdamosi žiemai, jos kaupia maistingąsias medžiagas.

Todėl pirmoje rugsėjo pusėje padalykite ir išsodinkite tuos daugiamečius augalus, kuriuos norite padauginti arba atjauninti: astilbes, bijūnus, vilkdalgius, flioksus, pentinius, viendienes ir kitus.

Nepamirškite tinkamai paruošti jiems dirvą. Būtinai pagerinkite ją organinėmis (10–15 kg kvadratiniam metrui) arba mineralinėmis trąšomis (200–300 g superfosfato ir 20–30 g kalio druskos kvadratiniam metrui). Atskirta augalo dalis privalo turėti 3–4 stiebus su šaknimis ir miegančiais pumpurais.

Pirmąją rugsėjo dekadą į dirvą taip pat sodinami dvimečių augalų ūgliai.

Žemaūgiai augalai (raktažolės, neužmirštuolės, saulutės, kiti) sodinami 20 cm atstumu vienas nuo kito, vidutinio aukščio (sinavadai, viendienės, blizgės, dvimečiai varpeliai ir panašiai) – 30 cm atstumu. Aukštas gėles (rusmenes, dedešvas, kvapiąsias vakarutes, flioksus, pentinius, kitus) derėtų sodinti 40 cm tarpais.

Sodindami augalus paliekite, dirvą gerai užspauskite ir mulčiuokite (tiks išvėdintos durpės, humusas). Taip jie suspės įsišaknyti, kol ateis šalčiai.

Gailiardijos gausiai žydi iki šalnų. Rugsėjį derėtų pašalinti nužydėjusius žiedynus, kad gėlės neskubėtų brandinti sėklų, antraip lapai ims gelsti ir džiūti, augalai neteks dekoratyvumo ir dar prisisės, kur reikia ir kur nereikia. Palikite tik kelis žiedus (pagal norimus atspalvius), nuo kurių imsite sėklas.

Vienoje vietoje gailiardijos žydi apie 3–4 metus. Po to jas būtina persodinti ir atnaujinti. Gėlių kupstai pernelyg smulkiai nedalijami, nes auga gailiardijos gana lėtai. Paprastai vienas jų kupstas padalijamas į du tris naujus.

Šiomis dienomis taip pat tinka sodinti svogūninius augalus, vaismedžius, vaiskrūmius, rožes ir visas kultūras, turinčias „ūsus“, dekoratyvinius medelius bei krūmus. Naudinga perkasti dirvą po medžiais ir krūmais. Persodinti gervuoges, agrastus, avietes, serbentus.

Jau galima genėti kai kuriuos medžius, vaisių davusius aviečių ūglius. Esant poreikiui, sėti daržoves, kurių sėklos lėtai sudygsta: salierus, šparagus, petražoles, svogūnus ir panašiai. Šiltnamyje galima pasisėti špinatų ir pipirnių.

Nuo rugsėjo vidurio sodinkite narcizų ir snieguolių bei panašių ankstyvųjų pavasarinių gėlių svogūnėlius.

Mėnesiui artėjant prie pabaigos, sėkite rūgštynes, sodinkite raganes, dalykite ir persodinkite lelijas. Jei nespėsite anksčiau, dar nevėlu bus sodinti žemuoges.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.