Lesinti paukščius žiemą – ne tik malonumas, bet ir atsakingas darbas.

Kuo maitinti paukštelius žiemą

Namai

Lesinti paukščius žiemą – ne tik malonumas, bet ir atsakingas darbas.

Nusprendus lesinti paukštelius reikia gerai apgalvoti, ar bus galimybė tai daryti reguliariai visą žiemą. Jeigu abejojama, pasak ornitologų, geriau visai nelesinti. Priešingu atveju pridaroma daugiau žalos nei naudos. Be to, sparnuočiams svarbu parinkti tinkamą lesalą.

Grūdai ir sėklos

Paukščiams tinka įvairūs grūdai: kviečių, avižų, sorų ir kiti. Juos ypač mėgsta dagiliai, žaliukės, žvirbliai ir dauguma kitų. Vietoj grūdų į lesyklėlę galima paberti kviečių sėlenų, kietų avižinių dribsnių, perlinių kruopų ir aguonų grūdų (taip pat ir išspaudų). Iš kepinių rekomenduojama tik džiovintos baltos duonos trupiniai.
Įvairiose sėklose gausu maistingųjų medžiagų, riebalų, todėl paukšteliams jos ypač naudingos – jos suteikia daug energijos ir padeda išgyventi šaltąjį laikotarpį. Labiausiai tinka nelukštentos, be druskos ir prieskonių saulėgrąžų sėklos, tačiau galima duoti ir moliūgų, arbūzų, kukurūzų ir kitų sėklų. Turintieji sodą ir planuojantieji žiemą maitinti paukščius vasarą gali prisirinkti ir piktžolių – dilgėlių, balandų, varnalėšų, dagių – sėklų. Be grūdus mėgstančių sparnuočių, įvairias sėklas dar mėgsta geniai, zylės, bukučiai ir kiti paukščiai.

Mėsos produktai ir aliejus

Kai kuriuos paukštelius rekomenduojama lesinti mėsos produktais: mėsa, žaliais nesūdytais lašiniais, šaldytais taukais, jautienos riebalais. Jie ypač reikalingi šaltu oru. Mėsa arba lašiniai pakabinami ant virvės, šaldytas aliejus, netgi nedidelis gabalėlis šaldyto sviesto padedami į lesyklėlę. Galima pagaminti mišrų lesalą: į ištirpdytus taukus sudedamos sėklos ir grūdai, mišinys supilamas į nereikalingą kavos puodelį ir pakabinamas ant juostos. Arba iš sušalusio mišinio padarytas rutulys įdedamas į tinklinį maišelį, sutvirtinamas ir pakabinamas po lesyklėle arba kitoje vietoje, kur nepasiektų varnos, katės arba šarkos. Tokie skanėstai privilioja zyles, bukučius, genius, lipučius.

Džiovinti vaisiai, uogos ir medžių sėklos

Paukšteliams tinka beveik visi džiovinti vaisiai bei uogos: obuoliai, kriaušės, slyvos, abrikosai, gudobelės, erškėčių, putino, šermukšnio uogos. Juos galima perverti per storesnį siūlą, padaryti rutulį ir pakabinti šalia lesyklėlės. Toks gardumynas privilioja tokius gražius paukštelius kaip svirbeliai, sniegenos. Jie ne tik traukia akį gražiomis spalvomis ir giesmėmis, bet ir padeda atsikratyti kenkėjų. Dar paukšteliai lesa sparnuotas uosio ir klevo sėklas. Kadangi šie medžiai paplitę, nesunkiai galima prisirinkti jų sėklų iš anksto ir pakabinti lesyklėlėse. Sėklos pritraukia sniegenas, svirbelius ir kitus paukščius.

Miško dovanos ir ne tik

Kankorėžiai – pagrindinis genių ir kryžiasnapių maistas. Giles renka ir slepia įvairiose vietose kėkštai. Tai padeda jiems išgyventi žiemą. Taip pat paukšteliai lesa lazdynų riešutus. Taigi šių gėrybių taip pat galima parsivežti iš miško ir pakabinti savose lesyklėlėse. Jie pritrauks šių giesmininkų. Tačiau reikia atminti, kad šias miško gėrybės mėgsta voverės, tad, be paukštelių, lesyklėlėje gali apsilankyti ir jos.
Paukštelius žiemą galima pavaišinti ir moliūgu bei obuoliu. Iš moliūgo galima padaryti netgi valgomą lesyklėlę: išpjaunami langeliai, durelės, pro kuriuos į vidų gali įskristi sparnuočiai, tada pritvirtinamas siūlas ant moliūgo uodegėlės ir parišamas ant stiprios medžio šakos.
Jeigu pradėjo gesti obuoliai, nereikia jų išmesti. Jie puikiai tinka paukšteliams palesinti. Obuolys perpjaunamas perpus ir padedamas lesyklėlėje arba užmaunamas ant vielos. Kadangi puselės lengvos, geriau jų netvirtinti ant siūlo, antraip smarkiai tabaluos.

Papildomai – kalcio

Naudinga į lesyklėlę paberti produktų, turinčio kalcio: virtų ir sumaltų kiaušinių lukštų arba kreidos gabaliukų.

Tabu

Paukščių negalima lesinti keptais, sūdytais ir rūgščiais produktais, balta šviežia duona. Ypač pavojų sparnuočių sveikatai kelia rugiai ir juoda ruginė duona. Ji ima rūgti dar gurklyje, be to, joje gausu druskos, kenkiančios inkstams bei kepenims. Taip pat jiems netinka citrusiniai vaisiai, bananų žievė, pienas, žemės riešutai, produktai su prieskoniais, pyragais, traškučiais, bulvėmis.

     Paukščių įvairovė

Iš smulkiųjų paukščių prie pat namų dažniausios didžiosios zylės, žvirbliai, karklažvirbliai, taip pat į lesyklas gausiai skrenda žaliukės. Kai kur kaimuose galima pamatyti ir startų. Sniegenos pasirodo žiemos pabaigoje. Lesyklas lanko svilikai, bukučiai. Tai – pačios dažniausios paukščių rūšys. Vis dėlto įvairovė priklauso nuo to, koks lesalas beriamas. Pateikus kuo didesnį asortimentą, ir paukščių rūšių bus daugiau, nes vieni paukščiai yra grūdlesiai, kiti – vabzdžialesiai.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

1 thought on “Kuo maitinti paukštelius žiemą

  1. Nelesa jie kviečių, išspardo viską žemėn. Duok saulėgražas, moliūgų sėklas, riešutus. Bankrotas visiškas…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.