Silicis nepaprastai svarbus daugeliui mūsų planetos organizmų – kaip didžiosios dalies gyvybinių procesų katalizatorius, ir žmonės nėra išimtis.

Kam reikalingas silicis

Naudinga Sveikata

Silicis nepaprastai svarbus daugeliui mūsų planetos organizmų – kaip didžiosios dalies gyvybinių procesų katalizatorius, ir žmonės nėra išimtis.

Mūsų organizme yra apie kilogramą silicio. Daugiausia – odoje, plaukuose, skydliaukėje, limfmazgiuose. Tačiau silicio taip pat esama jungiamajame ir kaulų audiniuose.
Taip pat silicis daro įtaką nervų bei širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai.

Apie 4 proc. viso šio cheminio elemento kiekio, patenkančio į žmogaus organizmą, pasisavina plonoji ir dvylikapirštė žarna.

Kad kaulai nelūžtų, plaukai neslinktų

Tai viena pagrindinių silicio funkcijų: stimuliuoti kaulų audinio augimą ir jo tvirtėjimą. Laiku negavus reikiamų mikroelemento dozių, gali pradėti vystytis osteoporozė – tai yra prasidės dalinis kaulinės medžiagos tirpimas.

Kadangi silicis taip pat naudingas širdies ir kraujagyslių sistemai, jis atitinkamai mažina kai kurių ligų, tokių, kaip aterosklerozė, riziką.
Kaip kai kurių oksidacinių-regeneracinių procesų katalizatorius, silicis teigiamai veikia medžiagų apykaitą, galvos smegenis bei nervų sistemą ir stimuliuoja imunitetą – didina organizmo atsparumą virusams, infekcijoms.

Silicis gali sustiprinti jungiamąjį audinį ir kraujagyslių sieneles – taigi kremzles bei sausgysles. Aprūpindami organizmą siliciu taip pat sumažinsite arterinį kraujospūdį bei palengvinsite tokių elementų, kaip fosforas, fluoras, siera, natris, pasisavinimą.

Tuo geri silicio darbai nesibaigia: šis mikroelementas apsaugo nuo tokių rimtų ligų kaip tuberkuliozė ir cukrinis diabetas, daugybės kitų patologinių procesų.
Na, ir galiausiai silicis puoselėja mūsų išvaizdą – užtikrina plaukų, nagų, odos sveikatą, lėtina senėjimo procesus.

Deficito simptomai

Silicio trūkumas organizme gali baigtis išties liūdnai ir išprovokuoti širdies kraujagyslių ligas, piktybinius navikus, taip pat cukrinį diabetą. Negaunant reikiamos silicio paros normos, sutrinka nervų sistemos veikla, tai pasireiškia prastesne judesių koordinacija, svirduliavimu, silpnumu, dirglumu. Gali net atsirasti nepaaiškinamas baimės jausmas. Taip pat tikėtina, jog gali pradėti dažniau kamuoti uždegiminės ligos, tokios kaip gastritas arba enteritas.

Beje, mikroelemento stygius organizme gali susidaryti ne tik valgant per mažai silicio turinčių produktų. Viena priežasčių, dėl ko išsivysto silicio deficitas, yra parazitinės ligos. Sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas irgi trukdo plonajam žarnynui tinkamai pasisavinti šį mikroelementą.
Geriausiai silicio pasisavinimą stimuliuoja aktyvus gyvenimo būdas ir dideli fiziniai krūviai. Taigi nepamirškite daugiau sportuoti ir mažiau tinginiauti. Turėkite omenyje, kad jeigu vartojate daug angliavandenių, taip pat trukdote savo organizmui pasisavinti silicį.

Ir gero gali būti per daug

Galimas ne tik silicio deficitas, bet ir jo perteklius. Tai taip pat ne į naudą sveikatai.
Kai žmogaus organizme susikaupia per daug silicio, gali pradėti formuotis akmenys inkstuose, vystytis plaučių arba pilvo ertmės organų fibrozė. Šlapimo pūslės akmenligė tokiais atvejais taip pat ne išimtis.
Pagrindiniai negalavimai, pasireiškiantys esant silicio deficitui, – prastesnė plaukų būklė ir jų slinkimas, jungiamojo audinio susilpnėjimas, aterosklerozė jauname amžiuje, osteoporozė. Kai organizme mikroelemento per daug, galimi šie simptomai:

  • padidėjęs dirglumas,
  • nuolatinis nuovargio jausmas,
  • kūno temperatūros sumažėjimas arba padidėjimas,
  • depresijos vystymasis.

Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją ir išbraukti iš valgiaraščio visus maisto produktus su didesne silicio koncentracija. Žmonėms, kurie nujaučia, kad jų organizme silicio gali būti per mažai, šiuos produktus irgi derėtų įsiminti – tai baltagūžiai kopūstai, morkos, agurkai, svogūnai, ridikėliai, saulėgrąžų sėklos, pomidorai, ropės, žemuogės, bananai, vyšnios, razinos, avižiniai dribsniai.

     Dozė

Suaugusio žmogaus ir vaiko organizmui reikalingos skirtingos silicio paros dozės. Suaugusiesiems tai – 5–50 mg. Kiek tiksliai silicio reikia vaikams, dar nėra nustatyta. Tačiau gera žinia tai, jog subalansuota mityba visiškai patenkina kasdienį organizmo silicio poreikį. Tik žmonėms, sergantiems širdies kraujagyslių ligomis, osteoporoze, Alcheimeriu, būtina padi inti
su maistu gaunamo silicio kiekį.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *