Ar ištvers eglaitė vazone šventinį maratoną? Metas išsklaidyti pardavėjų skleidžiamus mitus.

Kalėdos iki pavasario? Galima pabandyti!

Namai Naudinga

Ar ištvers eglaitė vazone šventinį maratoną? Metas išsklaidyti pardavėjų skleidžiamus mitus.

Žmonėse sklando daug patarimų, kaip, įsigijus gyvą Kalėdų medį vazone, išlaikyti jį iki pavasario ir sėkmingai pasodinti savo kieme ar sode. Deja, dauguma jų visiškai niekuo nepadeda: šventės praeina, o elgė pražūsta – kartais net nesulaukusi jų pabaigos.

Kodėl taip nutinka? Medelynuose dirbantys specialistai atsakymo rekomenduoja ieškoti ne internete ar klausti gatvės prekeivių, bet vadovautis mokslu pagrįstomis žiniomis apie tai, kokie procesai vyksta su žiemos švenčių simboliu, kai tas patenka į mūsų būstus. Juolab kad jie būdingi ne tik eglėms, bet ir kitiems spygliuočiams.

1-asis mitas

  • Jeigu patalpoje palaikysite ne aukštesnę kaip 20 laipsnių temperatūrą, vazone įsodinta eglė puikiausiai prisitaikys prie „laikinų nepatogumų“ ir pavasarį pasitiks tokia pat žalia ir skarota, kaip pirkimo dieną.

Iš tikrųjų eglei pražudyti pakanka ir mažesnės šilumos. Ilgesnis 15–20 laipsnių temperatūros poveikis pažadina spygliuotį iš ramybės būsenos ir tas pradeda vegetuoti tiesiog jūsų bute. Ant šakelių net gali atsirasti šviežutėlių ūglių! Persodinus tokį medelį į atvirą gruntą jo galimybės išgyventi būna labai menkos.

Kad eglė nepereitų į vegetacijos būklę, temperatūra patalpoje neturėtų viršyti 10 laipsnių. Tik kažin, ar tokioje aplinkoje jauku bus jums.

2-asis mitas

  • Pamažu vėl pratinant vazoninę eglę prie šalto oro (po švenčių ją iš pradžių išnešant kelioms dienoms į balkoną, o tik paskui paliekant lauke iki pavasario), beveik visada pavyksta išsaugoti Kalėdų medeliui gyvybę.

Natūraliomis sąlygomis – tai yra gamtoje augalai žiemai pradeda ruoštis dar rudenį, pradėjus kristi lapams, ir daro tą labai palaipsniui. Tad iš šios būklės pažadinti, niekaip negali iš naujo ir dar per kelias dienas adaptuotis prie tikros žiemos šalčių.

Bėda ir tai, kad šventinis laikotarpis nėra trumpas. Maksimalus leistinas laikas vazoninei eglei prastovėti bute yra 3 dienos (kritiniu atveju – 7). Po ilgesnio laiko medelis netenka gyvybingumo.

3-iasis mitas

  • Kad eglė lengvai pakeltų šventes, žemę vazone būtina reguliariai ir gausiai laistyti.

Šis patarimas – nepamiršti laistyti uždaroje patalpoje laikomus vazoninius augalus – tikrai nėra blogas. Blogai tai, kad laistymas neapsaugo nuo spyglių perdžiūvimo.

Butuose nuo radiatorių sklindantys šilto ir sauso oro srautai perdžiovina na tik žemę vazone, bet spygliuočių šakas – su visais jų „lapais“. Ir medis žūsta dėl drėgmės trūkumo.

4-asis mitas

  • Periodiškai purškiant eglaitę vandeniu galima apsaugoti spyglius nuo išdžiūvimo.

Eglei optimali oro drėgmė yra ne mažiau kaip 50 procentų. Žiemą šildomoje patalpoje šis rodiklis geriausiu atveju būna artimas 20 procentų. Nereikia nė sakyti, kad toks drėgmės lygis mūsų klimato juostos augalams yra netipiškas, taigi jie greitai perdžiūna. Tad paklauskite savęs, ar tikrai būsite pasiruošę reguliariai – kas 3–4 valandas – purkšti savo papuoštą Kalėdų eglutę iš pulverizatoriaus?

Ši situacija – tarsi ta lazda, turinti du galus, ir abu jie – ne tie. Jei sudarysite medeliui kone idealias augimo sąlygas su reikiamu drėgmės lygiu, jis nubus iš žiemos miego ir vis tiek ilgainiui pražus grąžintas į lauką. Bet jeigu neparūpinsite eglei drėgnesnės aplinkos, ji užtikrintai nudžius. Ir pasimatyti tai gali neiškart, o, pavyzdžiui, po kokių poros mėnesių.

Skirtingai nei lapuočiai, iškart ir nedviprasmiškai parodantys, jog jiems trūksta drėgmės, spygliuočiai tokio apsaugos mechanizmo neturi. Jie gali lėtai merdėti mėnesį, du, tris, kol pamatysite, kad spygliai pradėjo keisti spalvą ar jau byrėti. O tada jau bus per vėlu.

Pirkti ar nepirkti?

Niekam ir į galvą nešautų atkalbinėti šventėms pirkti gyvus spygliuočius vazonuose. Specialistai tenori, kad tokie pirkėjai suprastų, kokį augalą įsigyja, ir nepuoselėtų tuščių vilčių. Nes nesilaikant labai griežtų priežiūros taisyklių, jūsų eglės, pušaitės ar kėnio galimybės išgyventi bus labai menkos.

Medelynų darbuotojai, žinoma, neprieštarauja pasidalyti keliais patarimais, kaip tinkamai reikėtų prižiūrėti Kalėdų eglę vazone. Palankiai susiklosčius aplinkybėms, jie gali išties padėti šventiniam „augintiniui“ sulaukti persodinimo į atvirą gruntą.

  • Nelaikykite eglaitės bute pernelyg ilgai: 2–3 dienos – ir atgal į lauką!
  • Jeigu yra galimybė, pastatykite greta medelio oro drėkintuvą.
  • Jei žiemos orai leidžia (žemė dar nėra visiškai įšalusi), iškart pasodinkite eglę į gruntą taip, kaip būtumėte tą darę pavasarį. Nepamirškite gausiai prilaistyti žemės duobėje, jeigu reikia, jos užpilkite papildomai. Tada kruopščiai užspauskite šaknis ir mulčiuokite dirvą aplink kamieną pušų žieve.
  • Iki pavasario vazoninę eglę galima laikyti atvirame balkone arba terasoje. Tačiau tokiu atveju būtina apšiltinti augalo šaknis. Pavyzdžiui, įstatyti vazoną į dar didesnį, o tarpus tarp jų prigrūsti šiaudų ar kitos šilumą sulaikančios medžiagos.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.