Vilnoniai audiniai yra ypač vertinami dėl ypatingų savybių, o kad jie jas išlaikytų, juos reikia tinkamai valyti.

Kaip valyti vilnonius audinius? Keli patarimai

Moteris Naudinga

Vilnoniai audiniai yra ypač vertinami dėl ypatingų savybių, o kad jie jas išlaikytų, juos reikia tinkamai valyti.

Prieš skalbiant vilnonius gaminius reikia peržvelgti instrukciją – ar tikrai galima plauti. Jei to daryti negalima, juos teks nešti į valyklą.

Skalbiami ne visi

Daugumą vilnonių gaminių ir audinių skalbti skalbykle, gręžti ir džiovinti elektrine džiovykle galima. Išimtis – vilna kimštos pagalvės, antklodės, čiužiniai.

Kitus vilnonius audinius galima skalbti skalbykle tausojančia programa 30 laipsnių temperatūroje. Tačiau patikimiau rankomis. Didelius gaminius, pavyzdžiui, antklodes, užmerkite šaltame vandenyje 10–15 minučių, bet ne ilgiau nei pusvalandžiui, nes jie praranda purumą. Vilna labai lengvai „atiduoda“ nešvarumus, todėl skalbiant jos nereikia trinti. Naudokite specialias priemones su lanolinu, skirtas vilnai, arba įprastą šampūną. Pirmasis skalbiklis pailgina vilnonių gaminių tarnavimo laiką.

Balikliams – raudona šviesa

Jiems skalbti nenaudokite miltelių su balikliais arba dažomaisiais komponentais.

Išmirkyti gaminiai lengvai paspaudomi, nuspaudžiami ir kelis kartus išskalaujami tokioje pat temperatūroje, kokioje ir buvo skalbiami. Paskutinę procedūrą reikia atlikti ypač kruopščiai, kad audinyje likusi skalbiamoji medžiaga nepakeistų jo spalvos.

Paskutinį kartą skalaujant į vandenį įpilama minkštiklio, kuris dar ir apsaugo nuo elektrinimosi. Vilnonius audinius rekomenduojama išskalauti vandenyje su šaukštu vyno acto, o jei norite pagyvinti spalvą, įmeskite griežinėlį citrinos.

Smarkiai gręžti jų nerekomenduojama, todėl geriau lengvai nuspausti ir įvyniojus į medvilninį audinį dar nusausinti.

Džiovinti nepakabinus

Vilnonių gaminių džiovinti pakabinus nerekomenduojama, kitaip jie gali deformuotis. Juos reikia kiek galima daugiau nusausinti ir patiesti ant lygaus paviršiaus. Geriau kad jie džiūtų toliau nuo šilumos šaltinio arba saulės. Džiovinti džiovyklėje tokių audinių taip pat nepatariama. Jie puikiai išdžiūsta normalioje kambario temperatūroje.

Vilna nuo aukštos temperatūros traukiasi, todėl jos gaminiai lyginami iš blogosios pusės ir per drėgną skudurą. Jei juos būtina lyginti iš gerosios pusės, naudokite drėgną skudurą ir karštą laidynę. Iškiliu raštu megzti mezginiai laidomi rašto kryptimi.

Vilnoniai audiniai yra ypač vertinami dėl ypatingų savybių, o kad jie jas išlaikytų, juos reikia tinkamai valyti.

 

Dėmės

Kartais iš vilnos išvalyti dėmes yra labai sunku, nes ne visas priemones galima jai naudoti.

Per laiką ant ilgai nešiojamų vilnonių sijonų arba kelnių atsiranda blizgančios dėmės. Jas galima pašalinti patrynus sausa druska arba druskos, amoniako ir vandens tirpalu (12 gramų druskos, 15 gramų amoniako, 2 litrai vandens). Po to gaminys išplaunamas ir išlyginamas per švarų skudurą.

Nelabai suteptą vilnonio drabužio apykaklę, kad nereikėtų skalbti viso, išvalysite minkštu skudurėliu, suvilgytu šiltame vandens ir acto tirpale.

Įvairias dėmes iš grynai vilnonių audinių pašalinsite glicerino ir amoniako tirpalu (stiklinė vandens, 20 gramų glicerino, 10 gramų amoniako). Jas pašalinę išvalytą vietą išplaukite šiltu vandeniu su šlakeliu acto.

Ant tamsių audinių pastebėtą riebalų dėmę valykite nedelsdami, tuomet didžiausia tikimybė ją visiškai įveikti. Jei ji labai sodri, uždėkite kelis kartus sulankstytą popierinį rankšluostį ir lyginkite šiltu lygintuvu pamažu traukdami skiautę tol, kol nebesimatys nešvarumų.

Kartais aplink išvalytą dėmę atsiranda žiedas. Jį galima išvalyti benzinu.

Pieno dėmės iš vilnonių audinių valomos grynu spiritu, o iš baltų gaminių raudonųjų kopūstų ir burokėlių – glicerino ir amoniako mišiniu (0,5 stiklinės vandens, 0,5 stiklinės glicerino ir keli lašeliai amoniako). Po šios procedūros vilnonius audinius gerai išskalaukite kelis kartus.

Rūdžių dėmės ne vienai šeimininkei yra tikras iššūkis. Iš vilnonių audinių jos valomos vyno actu.

Iš tokių gaminių, kitaip nei kitų medžiagų, valomos purvo dėmės – pirmiausia jos išdžiovinamos, po to išvalomos sausu šepečiu.

Vasarą šviesūs vilnoniai drabužiai papilkėja nuo dulkių. Atnaujinti juos galima nuo viršaus į apačią patrynus trintuku, po to kietu šepečiu.

Konjako dėmę iš vilnonių audinių galima išvalyti atskiestu ir garuose pašildytu spiritu.

Karas kandims

Kandys vilnoniams audiniams pridaro daugiausia žalos. Jiems apsaugoti naudojami specialūs cheminiai preparatai arba naminės priemonės: tarp tokių gaminių arba į drabužių kišenes prikišama sausų apelsinų žievelių, riešutmedžio, pelyno, jonažolių, mėtų, gailio, kvapiosios pelargonijos, vadinamos jeronimu, arba tabako lapų, smulkintų kaštonų.

Seniau kandis baidydavo naftalinu. Tačiau nemalonus jo kvapas labai įsigeria į audinius ir jį sunku pašalinti. Tačiau įmanoma. Pirmiausia vilnoniai gaminiai gerai išvalomi šepečiu, ypač kišenės ir siūlės, ir pakabinami šiltoje vietoje: prie radiatoriaus, krosnies, židinio ir panašiai. Po to išnešami į lauką prasivėdinti.

Rečiau naudojamus vilnonius gaminius reikia reguliariai peržiūrėti, išpurtyti, šepečiu išvalyti siūles, kišenes. Taip pašalinsite kandžių lervas. Jas pražudo ir ryškus temperatūros pokytis – gaminiai kelioms valandoms išnešami į šaltį, o po to į šiltą patalpą. Šios kenkėjos nemėgsta ir tiesioginės saulės šviesos.

Keli patarimai

Mezginiai iš kaimiškos vilnos nesikandžios, jei kelioms valandoms juos užkasite į sausą švarų sniegą.

Susiglamžę drabužiai išsilygins, jei juos pakabinsite virš verdančio vandens vonios.

Vilnonius gaminius rekomenduojama laikyti sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, supakuotus į specialius „kvėpuojančius“ maišus arba medvilninį audinį.

Žiemą vilnonius audinius, pavyzdžiui, antklodes, paklotus, patariama grūdinti – apdėti sniegu. Taip pailginsite jų galiojimo laiką.

Tokių gaminių negalima laikyti drėgnoje ir šaltoje vietoje. Manoma, kad tai kenkia audinio struktūrai, spalvai. Todėl jei sušlapo arba sudrėko tokie drabužiai, prieš kabindami į spintą gerai išdžiovinkite.

Vilnonius audinius patariama skalbti dažniau nei kitus, net jei iš pirmo žvilgsnio jie neatrodo nešvarūs.

Nusipirkę naują užklotą pirmiausia jį išvyniokite, patieskite sausoje vietoje ir palikite keletą valandų „pakvėpuoti“. Per tą laiką jis prisipildys oro, išsitiesins, taps purus.

Vėdinti reikia ir panešiotą vilnonį drabužį, o ne iškart kabinti į spintą (nors jis ir sausas!).

Visus vilnonius gaminius rekomenduojama vėdinti bent du–tris kartus per metus.

Jei išsitampė vilnonio megztinio rankovės, jas smarkiai suveržkite guma ir pamerkite į labai karštą vandenį. Jos taps elastingos, kaip naujos.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.