Patyrę gėlininkai sanpaulijas pataria laistyti kitaip nei kitas gėles.

Kaip laistyti sanpaulijas

Gėlės ir augalai

Patyrę gėlininkai sanpaulijas pataria laistyti kitaip nei kitas gėles.

Laistant šiuos augalus reikia stengtis, kad vanduo nepatektų ant lapų skrotelės, kitaip ji gali pradėti pūti.

Panaudokite virvę

Vienas iš siūlomų būdų sanpaulijoms laistyti – pasinaudoti virve. Neilga virvė įkišama į drenažinę angą, o jos galas – į vazono apačioje esantį indą su vandeniu. Drėgmė kyla virve aukštyn ir patenka prie gėlės šaknų. Šis kapiliarinis laistymo metodas pranašus tuo, kad augalas gali pats reguliuoti reikiamos drėgmės kiekį.

Tačiau jis tinka ne visoms sanpaulijoms. Kai kurias veisles rekomenduojama laistyti pilant vandenį į padėklą. Be to, šio metodo geriau netaikyti žiemą, nes vanduo ant palangės atšąla ir tampa netinkamas laistyti. Sanpaulijos labai jautriai reaguoja į šaltą vandenį, todėl gali smarkiai nukentėti.

Laistyti virve rekomenduojama augalą, kuris tarpsta ne didesniame nei 7–8 centimetrų skersmens vazone.

Kiti metodai

Dažniausiai sanpaulijos laistomos per padėklą. Kaip dažnai tai reikia daryti, priklauso nuo daugelio veiksnių. Vasarą gėlės laistomos anksti ryte, o šaltuoju metų laiku geriausia tai daryti dieną. Senesnės sanpaulijos laistomos rečiau nei jaunos. Laikas nustatomas pagal viršutinio substrato sluoksnio išdžiūvimo laipsnį. Žemė, kurioje tarpsta jaunos sanpaulijos, turi nuolat būti podrėgnė.

Ne mažiau svarbu ir vazono dydis bei medžiaga, iš kurios jis pagamintas. Moliniuose vazonuose drėgmė išgaruoja greičiau, todėl augalus reikia laistyti dažniau. Į padėklą pilama po nedidelį kiekį vandens ir palaukiama, kol visiškai sugers. Geriausia naudoti gilų vazoną, kad neišsilietų vanduo.

Sanpaulijas galima laistyti ir palei vazono kraštą plona srove. Tačiau reikia stengtis, kad vandens nepatektų ant lapų skrotelės ir žiedų. Kad būtų lengviau, galima pasinaudoti piltuvėliu arba laistytuvu siauru kakliuku.

Iš viršaus sanpaulijoms pilama tiek vandens, kol pradeda pildytis padėklas. Tokio laistymo pranašumas tas, kad iš žemės su vandeniu išbėga ir kenksmingos medžiagos. Laistant per padėklą šios medžiagos rezorbuojasi į žemę. Iš padėklo vandens perteklių reikia išpilti praėjus 15–20 minučių po laistymo. Jį paliekant gali pradėti pūti šaknys.

Laistymas persodinus

Lapais arba sėklomis padaugintos sanpaulijos greitai suveši, jeigu yra tinkamai prižiūrimos. Jos persodinamos ne rečiau kaip kartą per metus. Tai geriausia daryti nuo gegužės iki spalio mėnesio.

Sodinti jas patariama į iš anksto paruoštą ir gerai sudrėkintą gruntą. Jis turi būti drėgnas, bet nelipti prie rankų. Dieną iki persodinimo gerai palaistomas ir augalas. Terpiant į sausą gruntą lengvai galima pažeisti augalo šaknis.

Po persodinimo sanpaulijų laistyti nereikia. Pirmiausia turi pradžiūti viršutinis žemių sluoksnis. O tada jau laistyti įprastai.

Sanpaulijoms netinka kietas vandentiekio arba lietaus vanduo. Vandentiekio vandenį prieš laistant reikia palaikyti atvirame inde tris keturias paras arba perleisti per sidabro neturintį filtrą. Taip pat sanpaulijų negalima laistyti šaltu vandeniu bet kuriuo metodu ir netgi vasarą. Antraip sutriks žydėjimas, pradės pūti šaknys ir augalas žus.

Kadangi šios gražuolės mėgsta minkštą vandenį, galima naudoti virintą su keliais citrinos rūgšties kristalais (litrui vandens). Virinant vandenį kenksmingos medžiagos nusėda su nuosėdomis arba išsiskaido. Tokiu vandeniu specialistai pataria laistyti tik kartą per penkias savaites.

Ką daryti perlaisčius

Perlaistytą ir užmirkusį augalą reikia skubėti „reanimuoti“. Pirmiausia išimti iš vazono ir apžiūrėti šaknis. Sveikąsias patariama apsukti popieriniu rankšluosčiu, kad susigertų drėgmės perteklius. Jeigu reikia, popierių pakeisti. Tada persodinti į naują substratą ir kelias dienas nelaistyti, kol apdžius 2–3 centimetrai substrato paviršiaus.

Jeigu sanpaulijos nežydi, o šaknys patamsėjusios ir minkštos, pašalinę gruntą jas apkirpkite ir augalą persodinkite į naują substratą. Nelaistykite.

Būtinai pakeiskite puvėsiais ir pelėsiais atsiduodantį gruntą.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.