Per parą žmogaus svoris gali pakisti nuo vieno iki net trijų kilogramų.

Kai svarstyklės meluoja

Grožis Moteris

Per parą žmogaus svoris gali pakisti nuo vieno iki net trijų kilogramų.

Tokie svyravimai priklauso nuo to, kiek mes valgome ir geriame, ar gausiai prakaituojame. O kartais svorio pokyčius nulemia nemokėjimas naudotis buitinėmis svarstyklėmis.

Nepakišti kojos sau

Kasdieniai svorio svyravimai nesusiję su mūsų sudėjimu – veikiau su tuo, kiek skysčių perdien pasišalina arba, tiksliau, nepasišalina iš mūsų organizmo audinių.

Numesti svorio norintis žmogus kas kartą lipdamas ant svarstyklių tikisi pamatyti mažesnius skaičius nei prieš tai. Tad išvydęs didesnius neretai net puola į tikrų tikriausią depresiją.

Kad išvengtų tokio nusivylimo, dauguma susitelkia į vienintelį tikslą – niekada nepamatyti didesnio skaičiaus. Todėl ne tik marina save badu, bet ir troškuliu, vengia didesnio maisto kiekio net jei tai daržovės, nekaloringi ir sveiki produktai. Arba pasuka pavojingiausiu keliu – ima vartoti šlapimą varančius ir laisvinamuosius preparatus. Trumpai tariant, daro viską, kas ne tik dažnai nepadeda numesti svorio, bet dar ir trukdo.

Neskubėkite nusivilti

Ir svėrimosi procedūra, ir rezultato interpretacija nėra menkniekis – anaiptol. Čia reikia specialių žinių bei įgūdžių.

Štai į kokius dalykus atkreipti dėmesį pataria specialistai.

Pirmiausia, užsilipę ant buitinių svarstyklių mes sveriame ne riebalų masę, o bendrą kūno masę įskaitant ir jo audiniuose susikaupusius skysčius, šlapimo pūslės bei žarnyno turinį, drabužius, kita.

Antra, net ir nepriekaištingai laikantis profesionaliai parinktos dietos retai kada pavyksta atsikratyti daugiau nei kilogramo riebalų masės per savaitę. Tad jeigu per vieną dieną numetėte visą kilogramą svorio, nesitikėkite, jog netekote grynų riebalų. Ir atvirkščiai: jeigu per vieną dieną pasunkėjote kilogramu, nepulkite į neviltį – per tokį trumpą laiką priaugti kilogramą riebalų praktiškai neįmanoma.

Ir galiausiai trečia: svėrimosi rezultatas kartais priklauso nuo jūsų padėties ant svarstyklių platformos. Tai yra ar jūs vienodai remiatės abiem kojomis ar tik viena.

Kad apsidraustumėte nuo visų minėtų paklaidų, įsigykite svarstykles, užtikrinančias tikslumą bent jau 100 gramų ribose. Geriau, kad jos būtų elektroninės.

Tikrindami, ar svarstyklės veikia, būtinai pasisverkite pakartotinai. Kad įsitikintumėte, jog jos rodo tą patį rezultatą, ir patikrintumėte, ar rezultatas kinta jums stovint ant svarstyklių tiesiai ir paskui – šiek tiek pasvirus į šoną.

Sveria ne tik riebalai

Tačiau didžiausi visų apmaudžių netikslumų sveriantis kaltininkai būna skysčiai, linkę kauptis audiniuose.

Yra situacijų, kai tikimybė, jog padidėjusį kūno svorį lėmė būtent susikaupę skysčiai, būna itin didelė: Valgant daug sūraus ir aštraus maisto. Valgomosios druskos (natrio chlorido) mūsų organizme yra vadinamojo izotoninio tirpalo pavidalu. Jos koncentracija siekia maždaug 0,9–1 procentą. Tai reiškia, kad kiekvienas papildomas gramas druskos, prieš pasišalindamas iš organizmo, sulaiko 100 ml vandens. Atitinkamai 10 g druskos sulaiko visą litrą skysčių, dėl ko prie jūsų tikrojo kūno svorio prisideda dar vienas kilogramas. (Jeigu įdomu, 10 g druskos yra 100 g sūdytos arba 50 g džiovintos žuvies.)

Vartojant alkoholį. Situacija ta pati, kaip ir su druska: alkoholis ir jo irimo produktai turi būti atskiesti vandeniu, kad jų koncentracija taptų mažiau toksiška.

„Tomis“ dienomis. Daugelio moterų organizmuose vanduo linkęs kauptis antrojoje menstruacijų-ovuliacijos ciklo fazėje likus savaitei ar dviem iki „tų“ dienų. Kartais su tuo susiję kūno svorio svyravimai būna labai pastebimi ir siekia net 3–5 kilogramus.

Po intensyvios treniruotės. Jeigu nepatiriate fizinių krūvių nuolat, netikėta intensyvi treniruotė gali baigtis skysčių susilaikymu organizme: „pertreniruoti“ prie to nepratę raumenys pabrinksta. Tai dažna nusprendusiųjų sulieknėti klaida. Jie staiga ima laikytis ne tik griežtos dietos, ko visiškai pakaktų sukelti organizmui šoką, bet ir pradeda intensyviai sportuoti. Tikisi, jog taip svoris kris dvigubai greičiau. Tačiau dažnai nusivilia, mat, nepaisant nežmoniškų sąlygų, pirmosiomis dienomis svoris arba visiškai nekrenta, arba mažėja labai lėtai.

Jeigu esate ryžtingai nusiteikę sulieknėti, esate pasirinkę tinkamą mitybą, kuri jums patinka, jeigu daug judate ir nesiskundžiate nuotaika, kilogramai būtinai nukris – tai faktas. Ir visiškai nesvarbu, kiek jūs svėrėte vakar ir kiek sveriate šiandien. Gal teigiamas rezultatas ir nebus greitas, bet jis bus – o tai juk svarbiausia, ar ne?

Taisyklingo svėrimosi taisyklės

  1. Svertis derėtų tuo pačiu paros metu ir vilkint tuos pačius drabužius – arba išvis be jų. Geriausia svertis iš ryto, tuščiu skrandžiu ir žarnynu.
  2. Stenkitės svertis visada tomis pačiomis svarstyklėmis. Būtų idealu, jeigu tų svarstyklių tikslumas būtų bent 0,1 kg.
  3. Mokėkite taisyklingai interpretuoti svėrimosi rezultatus. Jeigu, nepaisant visų pastangų, jūsų svoris ėmė ir padidėjo, tai veikiau susiję su skysčių, o ne riebalų kaupimusi organizme.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *