Per pastarąjį dešimtmetį bjauriu anksčiau laikytas kalėdinis megztinis tvirtai įsiliejo į žiemos šventinių dienų kultūrą. Juos dėvi ir karalienė Elžbieta II, ir popscenos karalienė Bejonsė: kaip visame pasaulyje išpopuliarėjo kalėdiniai megztiniai?

Jauki bjauraus kalėdinio megztinio istorija

Įvairenybės Pasaulis

Per pastarąjį dešimtmetį bjauriu anksčiau laikytas kalėdinis megztinis tvirtai įsiliejo į žiemos šventinių dienų kultūrą. Juos dėvi ir karalienė Elžbieta II, ir popscenos karalienė Bejonsė: kaip visame pasaulyje išpopuliarėjo kalėdiniai megztiniai?

Vilnonis megztinis, dažniausiai skirtingų raudonų, baltų ir žalių atspalvių, ant kurio yra bent vienas Kalėdų įkvėptas motyvas – sniego senis, blizgučiai, raudonnosis elnias Rudolfas ar saldainių lazdelės labai greitai tapo svarbia žiemos švenčių dalimi.

Kalėdiniai megztiniai atsirado šeštajame dešimtmetyje – maždaug tuo pačiu metu šventė tapo vis labiau komercializuota. Megztinių raštuose tuomet vyravo būtini raštai – pavyzdžiui, apsnigtos pušys ar dideli šiauriniai elniai.

Iš pradžių vadinti „Jingle Bell“ megztiniais, jie nebuvo tokie ryškūs kaip šiandien rinkoje ir buvo nelabai populiarūs, nors kai kurios televizijos asmenybės kalėdinius megztinius tiesiog dievino.

Iš esmės devintajame dešimtmetyje iš kalėdinių megztinių buvo juokiamasi – toks požiūris, panašu, išnyko dešimtajame dešimtmetyje, kai žmonės prarado susidomėjimą nešioti tokius megztinius.

Naujojo tūkstantmečio sandūroje šis drabužis buvo laikomas tikra nelaime.

Pagalvokite apie 2001 m. filmą „Bridžitos Džouns dienoraštis“, kuriame Kolino Firto įkūnijamas Markas Darsis atsisuka pasisveikinti su Bridžita šeimos vakarėlyje, vilkėdamas nepatraukliu megztu drabužiu su milžinišku raudonnosiu šiaurės elniu. Bridžita tiesiog išsigando. Bet mada yra labai nenuspėjama.

 

Išpopuliarino filmų veikėjai

Vieni juos tiesiog dievina, kiti jų tiesiog nekenčia, tačiau kalėdiniai megztukai jau daugelį metų neišvengiamai lydi gražiausias žiemos šventes. Šiandien be tokio stiliaus sprendimo sunku įsivaizduoti ne tik didžiąją dalį kalėdinių filmų, bet ir artimųjų susibūrimus. Kaip ši tradicija įgavo pagreitį visame pasaulyje?

Kalėdinių megztinių ištakos – ne tokios ir senos. Pirmieji kalėdiniai megztiniai kiek didesnį populiarumą įgijo penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai juos vilkėti gyvų transliacijų metu pradėjo tokie JAV dainininkai kaip Endis Viljamsas. Tiesa, šie megztiniai buvo gerokai paprastesni ir nepasižymėjo gausiu kiekiu iliustracijų.

Dar didesnį pagreitį kalėdiniai megztiniai pradėjo įgauti aštuntajame dešimtmetyje, o to priežastis – kultiniais tapę JAV filmai ir šiuos drabužius dėvėję jų veikėjai. Vienas iš jų – „Kvaišų šeimynėlė švenčia Kalėdas“ ir pagrindinį vaidmenį jame atlikęs Čevis Čeisas, daugelyje scenų vilkėjęs šventiniais raštais išmargintą megztinį.

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje šių megztinių populiarumas ėmė kristi, bet įžengus į naująjį tūkstantmetį, jie pasiliko visam laikui.

Prie to vėlgi prisidėjo platus spektras filmų. „Bridžitos Džouns dienoraštyje“ kalėdinį megztinį užsivilko Kolino Firto įkūnijamas Markas Darsis, šiuos rūbus su pirmosiomis savo vardų raidėmis dar pirmajame serijos filme dovanų gavo ir Haris Poteris bei Ronas Vizlis. Beje, kalėdinį megztuką galiausiai apsivilko ir didžiausias Kalėdų priešas – Grinčas.

Tradiciją įprasmina ir dizaineriai, ir labdaringos organizacijos

Kalėdinių megztinių tradicijos šiandien yra įkūnijamos ir gerokai platesniu mastu nei dėvint juos namuose. Pavyzdžiui, šiuos rūbus įprasmina net ir didžiausios stiliaus ikonos – „Givenchy“, „Christian Dior“ ar „Dolce & Gabanna“ kurtais megztukais pasidabinę modeliai jau ne kartą yra žengę viso mados pasaulio stebimais podiumais.

Be to, juos į savo šventinį garderobą yra įtraukusi ne tik karališkoji šeima su karaliene Elžbieta II priešakyje, bet ir gausus būrys kitų įžymybių – nuo Bejonsės iki iki Deivido Bekemo.

Šių aprangos detalių svarbą atspindi ir teminiai vakarėliai. Pirmasis toks kalėdiniais megztukais pasipuošusių entuziastų susibūrimas įvyko dar 2002 m. Kanados sostinėje Vankuveryje. Tiesa, šiandien jis yra tapęs labdaringu renginiu, kurio metu yra renkamos lėšos nepagydomomis ligomis sergantiems vaikams.

Kilniems tikslams kalėdiniai megztiniai naudojami ir kitais būdais. Nuo 2012 m. tam tikrą gruodžio penktadienį Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje yra švenčiama Kalėdinių megztukų diena, kurią inicijuoja labdaringa organizacija „Gelbėkit vaikus“. Jos metu gyventojai yra kviečiami apsivilkti kalėdinius megztukus ir pinigine auka prisidėti prie sunkiausiai besiverčiančių vaikų gerovės.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *