Tukviai iš kitų augalų išsiskiria įspūdinga išvaizda.

Egzotiškieji tukviai

Gėlės ir augalai

Tukviai iš kitų augalų išsiskiria įspūdinga išvaizda.

Storu mėsingu, dygliuotu stiebu, įdomiai išsidėsčiusiais lapais ir netgi dailiais žiedeliais – šie stepukinių šeimos augalai atkeliavo iš sausringų Afrikos, Madagaskaro ir Australijos regionų. Nors ir atrodo egzotiškai, juos gana nesudėtinga auginti namuose.

Nuo žemaūgių iki aukštaūgių

Iš panašių veislių tukviai išsiskiria storu, mėsingu ir dygliuotu stiebu. Tankiai suaugę lapai susitelkę viršūnėje. Būtent dėl to jie primena palmes.

Tukviai ypač ištvermingi sausrai. Drėgmę jie saugo storame stiebe. Jų yra nemažai įvairių rūšių: nuo žemaūgių iki aukštaūgių, galinčių išsistiebti net iki 8 metrų aukščio ir pusantro metro pločio. Kambariuose nesibaiminant galima auginti ir aukštaūges rūšis – jos užauga gerokai mažesnės – iki pusantro metro aukščio. Ypač įspūdingai atrodo žydintys augalai.

Tukviai yra nuodingi, labai aštrūs jų dygliukai. Augalai išskiria baltas sultis, dėl to klaidingai painiojami su karpažolėmis. Iš tiesų jos labai nuodingos, tačiau neerzina odos.

Šis sukulentas iš kitų išsiskiria tuo, kad jam žiemą nebūtinas vėsus ramybės periodas.

Grožis nuo laistymo

Tukviai – nekaprizingi augalai. Visas jų grožis priklauso nuo taisyklingo laistymo. Ilgą laiką nelaistomi augalai numeta didžiąją dalį lapų, tačiau nežūsta. Laistant per daug, stiebas ištįsta į viršų ir nedailiai formuojasi.

Šiam augalui ne mažiau svarbi ir dienos šviesa. Rudenį ir žiemą nukrenta dalis lapų, o stiebas taip pat ištįsta. Jie auga gana lėtai. Tai natūrali biologinė rūšies ypatybė, ji nepriklauso nuo augimo sąlygų: ar tukviai tarpsta gamtoje, ar namuose vazone. Paprastai namuose jie užauga iki metro, nors gali siekti ir iki pusantro. Gyvenimo trukmė „nelaisvėje“ – nuo trejų iki penkiasdešimt metų.

Vieni iš dekoratyviausių šios šeimos atstovų yra žemieji, aukštieji, stambialapiai tukviai. Gana populiarūs ir tankiašakiai, sultingieji, šakotieji, rausvieji bei šeriuotieji tukviai.

Pagrindinės priežiūros taisyklės

  • Tukviai labai mėgsta šilumą, gerai apšviestas vietas, netgi tiesioginius saulės spindulius. Todėl juos geriausia auginti ant pietinių, pietvakarinių, pietrytinių palangių.
  • Po rudens ir žiemos pavasarį pasirodžius intensyvesnei saulei reikia būti atsargiems ir prie saulės vonių augalą pratinti pamažu, kad staiga neapdegtų.
  • Vasarą optimaliausia oro temperatūra 30 ir daugiau laipsnių šilumos, o žiemą neturi nukristi žemiau nei 15 laipsnių šilumos.
  • Tukviai gerai pakelia sausrą, tačiau lapus reguliariai reikia nupurkšti.
  • Laistoma saikingai. Pamiršus palaistyti augalas nežus, tik numes lapus. Tada jo nereikia laistyti, kol nepasirodys pirmieji ūgliai.
  • Tręšiama kaktusams skirtomis trąšomis kartą per mėnesį. Tai daroma, kai augalas išleidžia pirmuosius ūglius.
  • Kambariniams augalams tinkamas substratas iš smėlio, durpių ir nedidelio kiekio velėninės žemės. Taip pat tinka ir kaktusams skirta žemė. Būtinas geras drenažas – drenažinių medžiagų sluoksnis turi užimti maždaug pusę vazono.
  • Tukvių šaknys labai trapios, todėl persodinant reikia būti labai atsargiems. Suaugę augalai persodinami kas 2–3 metus, jauni – kasmet.

Kenkėjai ir ligos

Tukvius dažnai puola raudonosios erkutės ir tripsai. Pirmieji pažeidžia lapus. Jie pagelsta ir nukrenta. Vėliau ant stiebo tarp spyglių atsiranda rusvų apnašų. Šie kenkėjai paprastai augalus puola esant sausam orui. Naikinami tik cheminėmis priemonėmis.

Tripsai, kaip ir raudonosios erkutės, pažeidžia lapiją, tik jie telkiasi abiejose lapų pusėse. Jie tampa pilkai rudo atspalvio. Kenkėjams palanki aplinka – aukšta temperatūra ir didelė drėgmė. Esant tokioms sąlygoms augalais reikia rūpintis ypač, o pasirodžius pirmiesiems kenkėjams kuo skubiau imtis priemonių. Padeda insekticidai aktelikas, intaviras, decis.

Šių augalų ligos paprastai pasireiškia juodomis dėmėmis. Tai išprovokuoja per žema temperatūra žiemą ir per gausus laistymas. Tačiau tukviai pasižymi įdomia savybe – jie ligas išsigydo patys. Tam reikia sukurti reikiamas sąlygas: pernešti į šiltą sausą patalpą.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *