Žinoma, gali! Gerai pasvarstę suprasite, jog veikiausiai turite net kelis tokius.

Ar gali puodas būti nereikalingas?

Namai Naudinga

Žinoma, gali! Gerai pasvarstę suprasite, jog veikiausiai turite net kelis tokius.

Kiekviena patyrusi šeimininkė ar šeimininkas savo virtuvėje turi būtiniausių indų rinkinį: puodų, keptuvių, troškintuvų ir panašiai. Tačiau net ir virtuvės indų progresas nestovi vietoje, taigi tie puodai, kuriais greičiausiai naudojatės jau labai daug metų ir esate visiškai patenkinti, iš tikrųjų jau kadaise yra tapę atgyvenomis. Pats metas pasidomėti, kokie vėjai pučia virtuvės indų rinkoje, taip pat kiek ir kokių puodų reikėtų turėti, kad nesijaustumėte

„kaip be rankų“. Pravers numanyti ir iš kokių medžiagų pagaminti puodai labiausiai vertinami bei kokie jų ir kam tinka.

„Bazinis“ rinkinys

Įprastai vidutinei 3–4 asmenų šeimai, anot žinovų, pakanka turėti 5–6 puodus:

  • Didelį puodą (iki 4 litrų talpos) – sriuboms, sultiniams, daržovėms ir panašiai virti.
  • Vidutinį puodą (iki 3 litrų) – antriesiems patiekalams, garnyrams gaminti, mėsai troškinti, kruopoms virti.
  • Du nedidelius puodus (iki 1,5 litro) – košėms virti, pyragų įdarams troškinti ir panašiai.
  • Nedidelį puodelį (iki 1 litro) – vaiko maistui gaminti.
  • Prikaistuvį (iki 1 litro) – kiaušiniams, padažams ir panašiai virti.

Tiek indų virtuvėje turėtų visiškai pakakti.

Anksčiau šeimininkės savo arsenale turėdavo dar kelis nedidukus puodus – jie praversdavo ruošiant vaišes šventiniam stalui: tokiuose puoduose buvo laikomi kremai, faršas ar įdarai (pavyzdžiui, farširuotiems kiaušiniams), virtos daržovės mišrainėms. Tačiau šiais laikais tam tikslui naudojame specialius plastikinius konteinerius. Jie lengvučiai, kompaktiški, juose sudėtus produktus paprasta laikyti šaldytuve – ir tikrai patogiau, nei puoduose.

Tiesa, derėtų paminėti, jog kartais virtuvėje labai praverčia ir didėlesnis puodas nei minėtieji – 5 litrų. Kai kurios šeimininkės labai džiaugiasi tokiu indu, kai reikia virti šaltieną, didesnį kiekį daržovių, galiausiai – užraugti kopūstus arba sterilizuoti stiklainius su konservais. Vis dėlto daugelyje namų ūkių tokio talpaus indo retai prisireikia, tad jei nesate dideli naminės šaltienos su raugintais kopūstais gerbėjai, puikiausiai be jo apsieisite.

Na, o keptuvės, kepimo formos, ketaus troškintuvai, padažinės bei kiti virtuvių „gyventojai“ – jau atskira tema.

Daugiau nei tik puodas

Puodas dažnam mūsų panašus į ratą – na, ką čia naujo, atrodo, išrasi? Puodas yra puodas, ir tiek. Bet, pasirodo, ne visai. Ar netgi priešingai.

Pastaraisiais metais indų maistui gaminti technologijos gerokai pažengė į priekį. Atsirado daug naujų medžiagų, pritaikytų konkretaus indo paskirčiai, o medžiagos, iš kurių gaminti puodai anksčiau, dabar beveik nebenaudojamos.

Tai, iš ko pagamintas puodas, iš tikrųjų yra viena svarbiausių indo savybių. Juk su ta medžiaga liečiasi maistas, kurį valgome, nuo kurio priklauso mūsų sveikata. Tad pirmiausias reikalavimas jai būtų ekologiškumas ir saugumas.

Štai aliumininiai puodai dabar praktiškai nebenaudojami. Priežastis – po sąlyčio su rūgščia aplinka aliuminis lengvai oksiduojasi. Tai paveikia maistą, kuris patenka į mūsų žarnyną. Dėl to aliumininiai puodai vadinami atgyvena ir šiuolaikiškos šeimininkės juos pamažu iškrausto iš savo virtuvės.

Emaliuoti puodai, aišku, gražu. Ir neblogai tinka antriesiems patiekalams gaminti. Tačiau elgtis su jais reikia labai jau atsargiai. Emaliuoti indai jautrūs smūgiams ir mechaniniams pažeidimams, dėl kurių jų paviršiuje gali atsirasti įtrūkimų, jie gali nuskilti, o tokie indai naudoti jau nebetinkami.

Bet jeigu vis dėlto ketinate įsigyti emaliuotų puodų, tai verčiau pirkite baltu vidumi – kad emaliui nuspalvinti nebūtų naudotas joks dažantis pigmentas.

Šiuo metu pats parankiausias variantas – nerūdijančiojo plieno puodai. Jie neutralūs bet kokioms maiste esančioms medžiagoms, nedaro įtakos patiekalų skoniui. Taip pat tokie puodai patvarūs ir ilgaamžiai, juos paprasta plauti, lengva prižiūrėti. Vienintelis draudimas – negrandyti jų šiurkščiais metalizuotais šveitikliais ir nešveisti milteliais, nes gali subraižyti.

Stikliniai puodai – irgi neblogas pasirinkimas. Jie irgi visiškai nekeičia gaminamo maisto skonio. Vienintelis jų trūkumas, kad paprastai būna nedideli, ne didesnio kaip 3 litrų tūrio. Taigi bet kokio patiekalo stikliniame puode neišvirsite.

Keraminiai puodai dažniausiai naudojami patiekalams, kuriuos reikia ruošti orkaitėje. Jie itin gerai tinka troškiniams ir patiekalams su padažu, tarkuotu sūriu gaminti. Rezultatas būna itin gardus ir aromatingas.

Ketaus puodai šiandien naudojami palyginti retai, nors ir vėl pamažu populiarėja. Juose maistas kaista palaipsniui ir stabiliai, tad idealūs troškintiems patiekalams. Tiesa, yra ir trūkumų: ketaus puodai labai sunkūs, taigi ne itin patogūs kasdienėms manipuliacijoms virtuvėje.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *