Ar tikrai galima maisto atliekas naudoti kaip visavertes trąšas?

Apie bananų žievę, kiaušinių lukštus ir kitus mitus

Gėlės ir augalai Sodas

Ar tikrai galima maisto atliekas naudoti kaip visavertes trąšas?

Pati populiariausia rekomendacija visiems sodininkams, turintiems bėdų dėl rūgščios dirvos, – tręšti daržoves ir kitus augalus kiaušinių lukštais. Esą tai puikus kalcio šaltinis, geresnės priemonės žemei pašarminti ir nesugalvosi. Tereikia kiaušinių lukštus praplauti, išdžiovinti, sutrinti, ir vertingiausios trąšos paruoštos! O svarbiausia – jokių papildomų išlaidų.

Deja… Kad smulkinti kiaušinių lukštai taptų šarminančiomis trąšomis, jų reikėtų milžiniško kiekio. Dešimtis kita kiaušinių apčiuopiamos naudos neduos. Aišku, ir nepakenks. Tad jeigu jums atrodo protinga laikytis tokių patarimų, laikykitės. Tik smulkintus kiaušinių lukštus verčiau berkite tiesiai į duobutes sodindami augalus – bent būsite kiek arčiau tikslo.

Dar viena plačiai paplitusi legenda – kaip kalio (o sykiu ir magnio) šaltinį naudoti bananų žievę.

Internete galima rasti pačių įvairiausių būdų, kaip šias egzotiškas atliekas paversti stebuklingu eliksyru. Išradingi sodininkai iš bananų žievių gamina trauktines ir antpilus, džiovina ir užšaldo, smulkina ir net kepa orkaitėje. Pats paprasčiausias receptas – į sodinti skirtą duobutę įmesti žievę arba tiesiog užkasti ją lysvėje ar gėlių klomboje.

Galbūt kažkur tolimose šalyse, kur bananai sudaro esminę gyventojų valgiaraščio dalį, toks tręšimo metodas turi prasmę. Tačiau pas mus, nepaisant prieinamų bananų kainų, vargu ar juos kas valgo centneriais.

O turbūt patys galite įsivaizduoti, kiek išeina „stebuklingų“ miltelių išdžiovinus vieną banano žievę, ir kiek juose yra kalio.

Suprantama, galima paimti penkias, dešimt, penkiolika bananų žievių. Arba daugiau – radus būdą kažkur jas kaupti, kad nesugestų iki perdirbimo. Tačiau didelio skirtumo vis tiek nebus. Kad ir kokias – sausas ar skystas – trąšas gamintumėte, galutinis naudingosios medžiagos kiekis vis tiek bus niekinis.

O štai kasti bananų žievę po žeme – tai jau kenkėjiška veikla. Irstanti masė šaknų srityje gali lengvai išprovokuoti pastarųjų puvinį ir pražudyti augalą. Todėl pats optimaliausias būdas panaudoti bananų žieves – sumesti jas į kompostą ir išvaduoti save nuo beprasmių vargų. Prabėgs laikas, ir komposto dėžėje jos iš tiesų kada nors virs trąšomis.

Ir dar. Patarimų nestokojančiame internete vis labiau plinta idėja kaip kalio šaltinį naudoti kalio permanganatą. Tačiau gerai pagalvokite, ar tikrai apsimoka laistyti lysves rožiniu skystimėliu, negarantuojančiu rezultato. Gal geriau tiesiog nusipirkti kilogramą kalio sulfato? Bus ir pigiau, ir kalis jose bus augalams priimtinesnis.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.