Visus pas mus augančius rožių krūmus vienaip ar kitaip būtina paruošti žiemoti.

6 dažniausios rožių ruošimo žiemoti klaidos

Gėlės ir augalai Sodas

Visus pas mus augančius rožių krūmus vienaip ar kitaip būtina paruošti žiemoti.

Tačiau kai kurie sodininkai, prisiklausę neprofesionalų patarimų, tai daro netinkamai. Taigi pats laikas išsklaidyti kai kuriuos mitus, gana dažnus tarp nepatyrusių rožių augintojų.

1 klaida: prieš uždengiant visos rožės nukerpamos

Neretai girdime sakant, kad ruošiamas žiemoti visas rožes būtina nukirpti – palikti tik apie 20 centimetrų stiebus. Neskubėkite tai daryti, pirmiausia reikia žinoti, kokios veislės rožės auga jūsų sode. Sutrumpinkite tik arbatinių hibridinių rožių krūmelius (palikite 20–30 cm stiebus) ir floribundinių atstoves – pastarųjų stiebai turi likti šiek tiek ilgesni (30–40 cm). Parko rožių nekirpkite. Išgenėkite tik ligotus, senus, kreivus jų stiebus. Vijoklinių rožių taip pat palikite visas šakeles, nes šie augalai žydi ant antramečių ūglių. Miniatiūrinių rožių patrumpinkite tik nesumedėjusius stiebų galiukus, bet ne daugiau kaip trečdalį ilgio. Jeigu neatsižvelgsite į augalo veislę ir visus krūmus nukirpsite, kitąmet jie lėtai augs ir galbūt nežydės. Taip pat nerekomenduojama sutrumpinti plonų rudenį išaugusių ūglių. Žiemą jie apmiršta, bet pavasarį ant jų apatinės dalies ima augti pumpurai ir būtent ta dalis žydi stambesniais žiedais.

Jeigu nežinote, kokiai grupei priklauso jūsų auginamos rožės, geriau jų netrumpinkite. Žinovai pataria nuskinti visus augalo lapus, nužydėjusius žiedynus, pašalinti nesumedėjusius stiebų galiukus ir prieš uždengiant prilenkti prie žemės.

2 klaida: uždengiama kuo storiau

Rožių krūmą nuo šalčio saugo ne pati danga, bet oro sluoksnis tarp jos ir augalo. Puiki apsauga storas sniego apklotas. Netgi esant dideliam šalčiui po storu puraus sniego sluoksniu rožės neiššąla. Tačiau žiemą ne visada būna sniego arba jo nėra tiek, kad augalai būtų apsaugoti.

Taigi patikimiausia danga – 50– 60 cm aukščio karkasas, aptrauktas kartonu arba daržo plėvele. Prieš numatomą didelį šaltį ant viršaus galite užberti sniego. Tokį karkasą nesunku sukalti iš medinių lentelių, padaryti iš faneros ar plastikinių dėžių.

Tarp augalo ir karkaso susidaro patikima šilto oro pagalvė. Tačiau per šiltai ir aklinai uždengti negalima: nesant vėdinimo rožės ima pūti, o būdamos po storu apklotu prasidėjus atlydžiui ima busti, todėl vėl pašalus gali žūti.

3 klaida: dengiama šlapia danga

Kai kurie gėlininkai laiko durpes, pjuvenas arba smėlį lauke, juos sulyja ir tokia danga dengia rožių krūmus. Tačiau šlapias apklotas neleidžia augalams „kvėpuoti“, jų

neapsaugo nuo temperatūros svyravimų, todėl jie gali žūti. Sausomis durpėmis ir spygliuočių medžių pjuvenomis krūmas dengiamas maždaug 30 centimetrų sluoksniu. Specialistai pataria pirmiausia krūmą apdėti eglišakėmis, o tada pilti durpių, kitaip gali atsirasti graužikų.

4 klaida: tręšiama vėlyvą rudenį

Pirmais metais, kai buvo pasodintos, rožių tręšti nereikia. Žinoma, jeigu dirva buvo tinkamai paruošta.

Rugsėjo pradžioje rožės patręšiamos fosforo ir kalio turinčiomis trąšomis – jos reikalingos šaknų sistemai, kaip sakoma, kad susidaręs imunitetas leistų sėkmingai peržiemoti. Azoto trąšų krūmas turi gauti pavasarį, nes jos reikalingos lapams ir ūgliams augti, rudenį tų trąšų nebereikia.

Taigi rožės tręšiamos iki rugsėjo pradžios, vėliau to daryti nepatartina, nes augalas ims leisti naujus ūglius, jie iki šalčių nespės sumedėti, o krūmas negalės pasiruošti žiemoti ir žus.

5 klaida: visas rožes lengva prilenkti prie žemės

Taip mano tik tie, kurie rožes augina pirmus metus. Iš tiesų krūmus storomis dygliuotomis šakomis gana sunku lenkti. Todėl nereikėjo šio darbo atidėlioti. Jau rugsėjo pabaigoje būtina pradėti šakas po truputį leisti vis žemyn ir sutvirtinti, kad prireikus uždengti jos jau būtų prilenktos prie žemės. Lenkite atsargiai, kad stiebai nelūžtų ir kad dygliai nesubraižytų žievės, nes padidės ligų tikimybė. Atminkite, kad ūgliai lankstesni būna saulėtą dieną, tada jie ne taip greitai pažeidžiami.

6 klaida: per anksti ruošiama žiemoti

Daugelis rožių gali pakęsti ir 10 laipsnių šaltį, o kai kurių parko rožių dengti nereikia – užtenka mulčiuoti. Anksti uždengtų rožių ūgliai nespėja subręsti ir gali apšalti. Šalnų rožės nebijo, tai joms netgi naudinga – užsigrūdina. Dengti krūmus reikėtų sausu oru ir tada, kai pradeda nuolat šalti.

Susiję straipsniai


Naujienos iš interneto

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.